Rezervasyon ve Değişim Şartları

Otel rezervasyon şartlarımı nasıl kontrol ederim?

Otel rezervasyon şartlarınızı 444 51 36 veya 0850 800 51 36 numarasını ücretsiz arayarak müşteri temsilcisi ile görüşerek ya da www.tatilhatti.com adresindeki üye girişinden girerek geçmiş işlemlerim sekmesinden görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Otel rezervasyonum ile ilgili ne tür değişiklikler yapabilirim?

Müşterilerimiz oluşturdukları otel rezervasyonları ile ilgili Otellerin de onaylarına bağlı olarak pek çok değişiklik yapabilirler. Örneklemek gerekirse;

  • Otelin onay şartı ile Rezervasyon tarih ve check-in / check-out saatlerini değiştirebilirsiniz,
  • Otelin onay şartı ile konaklayacak kişileri değiştirebilir veya ekleme yapabilirsiniz,
  • Otelin onay şartı ile odalarınızın ve konaklama şartlarınızın özelliklerini değiştirebilirsiniz.
Otel ve rezervasyon yapılan odalar hakkında ki bilgilere nereden ulaşabilirim?

Müşterilerimiz rezervasyon yaptırdıkları otel ve rezerve edilen oda imkanlarını www.tatilhatti.com adresine şifreleri ile girdikten sonra geçmiş işlemler sekmesi altından ulaşabilirler veya 444 51 36 ve 0850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirler.

Check-in saatimi (otele giriş zamanı) değiştirebilir miyim?

Müşterilerimiz otel ile irtibata geçerek check-in saatlerini bildirerek değiştirilebilir ancak bu durum tamamen otelin tasarrufunda olan bir işlemdir.

Otel rezervasyon onayı için yollanan e-mail gelmedi, ne yapabilirim?

Otel rezervasyon işleminin tamamlandığını gösteren onay maili gelmedi ise öncelikle e-mail hesabınıza giderek gereksiz mailler / junk klasörlerini kontrol etmenizi öneririz. Onay maillerini yine de bulamazsanız www.tatilhatti.com adresine şifreniz ile girerek geçmiş işlemlerim altında bulunan rezervasyonunuza giderek oradan tekrar onay e-mail gönderebilirsiniz.

Yaptığım otel rezervasyonu ile ilgili faturamı nereden ve nasıl alabilirim?

Yaptığınız otel rezervasyonu ile ilgili fatura konaklama hizmet alımını takiben otel tarafından sizin vereceğiniz bilgiler ışığında düzenlenerek size takdim edilecektir. Faturanız ile ilgili tüm istekler için otel içindeki ilgili birim ile irtibat kurmanız bu işlem için yeterli olacaktır.

Çocuklar için ek ödeme yapmam gerekir mi?

Müşterilerimiz rezervasyonları sırasında çocukları ile ilgili bilgileri tam ve doğru bildirmekle yükümlüdür. Oluşturulan rezervasyon haricinde tutulan çocuklarınız var ise ve sizinle beraber konaklayacak ise bu konuda 444 51 36 ve 0850 444 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım alabilirler. Unutulmaması gereken önemli bir konu da bazı otellerin çocuklar için ücretsiz konaklama imkanı verir ve bu 0-12 yaş aralığına kadar esneyebilir, bazı oteller ise çocuklarınız için ek ödeme talep edebir.

Otellerde çocuklarımız için ilave yatak, kreş, bebek karyolası gibi hizmetler var mı?

Otellerin onayına bağlı olarak çocuklarımız için her türlü ilave yatak, kreş, bebek karyolası gibi imkânlar sağlayabilir. Bu hizmetler bazı otellerde ücretsiz iken bazı oteller ücret talep edebilmektedirler. Müşterilerimizin bu tür durumlarda otelden veya 444 51 36 ve 0850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım alabilirler.