Otel Rehberi

Otel oda tipleri ve özellikleri nelerdir?

Her otelin belli standartlara göre hazırladığı oda tipleri mevcuttur. Müşterilere tahsis edilen odalar otelin tanımlamaları ile adlandırılabilmekte ve zaman zaman farklı otel aynı tabir ile adlandırsa dahi tahsis edilen odalardaki özellikler farklı olabilmektedir.

Bunun için otel oda tipleri ve özellikleri kısmından kontroller yapılarak odanın tüm özellikleri kontrol edilebilmektedir.

Başlıca otel oda tipleri; Tek kişilik (tek kişilik yataklı), Çift kişilik (çift kişilik tek yataklı), Çift yataklı (iki ayrı tek kişilik yataklı), Üç Kişilik (Üç ayrı tek kişilik yataklı), Aile, Suit, Kral Dairesi şeklinde sayılabilir. 

Çift kişilik oda ile iki yataklı oda arasındaki fark nedir?

Çift kişilik oda terimi genellikle 2 kişilik bir yatak ile hazırlanmış bir oda tipi olmakla beraber zaman zaman 2 yataklı odalar da çift kişilik oda ile karıştırılabilir. Bu durumlar ile karşılaşmamak için özel istekler kısmına odadaki yatak tipini belirtmeniz faydalı olacaktır.

Odalar ile ilgili rezervasyon değişiklik taleplerini nasıl yaparım?

Odalar ile ilgili yatak, mevki, ek hizmetler gibi taleplerin öncelikle otele bildirilmesi gerekmektedir. Bu tür değişiklik ve ek hizmet talepleri otelin onayını gerektirir. Müşterilerimiz bu tür durumlarda   444 51 36  ve  0850 800 51 36  ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım alabilirler.

Rezervasyon yaptığım odaya nasıl ek yatak alabilirim?
  • Rezervasyon yaparken ek istekler veya özel notlar kısmına yazabilirsiniz,
  • 444 51 36 ve 0 850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım alabilirler,
Odaya ek yatak aldığım durumda kimler yararlanır?

Odanızda sadece rezervasyonda belirtilen kişi sayısı kadar kişi konaklayabilir.

Odanıza ek yatak almanız rezervasyon harici kişilerin konaklamasına imkan yaratmamakla beraber tatilinize eklenecek kişilerin olması durumunda 444 51 36 ve 0850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım almanız gerekmektedir. Müşteri temsilcileriniz otelin onayına bağlı olarak gerekli ayarlamaları yapacaklardır.

Sigara içilebilen oda var mı?

Pek çok otel oda özelliklerinde sigara içilip içilmediğini belirtmektedir. Eğer rezervasyon sırasında sigara içilebilen oda seçeneği yok ise o otel içerisinde sigara içilmesine izin vermiyor anlamına gelir.

Evcil hayvanım var ne yapmalıyım? Otele Evcil hayvan girebilir mi?

Tüm otellerin evcil hayvanlar ile ilgili bir politikası vardır ve bu otel koşulları altında belirtilir.

Eğer bir evcil hayvanınız var ise, otel araması yaparken kategorilerden Evcil hayvan kabul eden otelller seçeneğini işaretlemenizi yada dilerseniz  Evcil hayvan kabul eden oteller için 444 51 36 ve 0 850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım almanızı öneririz.

Otelin otoparkı var mı?

Otellerin otoparkının olup olmadığını otel özellikleri bölümünde görebilirsiniz.

Otel transfer hizmeti veya servis hizmeti veriyor mu?

Otellerin transfer veya servis hizmeti verip vermediği otel özellikleri kısmında bildirilmektedir.

Otel rezervasyon şartlarımı nasıl kontrol ederim?

Otel rezervasyon şartlarınızı 444 51 36 veya 0 850 800 51 36 numarasını ücretsiz arayarak müşteri temsilcisi ile görüşerek ya da tatilhatti.com adresindeki üye girişinden girerek geçmiş işlemlerim sekmesinden görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Otel rezervasyonum ile ilgili ne tür değişiklikler yapabilirim?

Müşterilerimiz oluşturdukları otel rezervasyonları ile ilgili Otellerin de onaylarına bağlı olarak pek çok değişiklik yapabilirler. Örneklemek gerekirse;

  • Otelin onay şartı ile Rezervasyon tarih ve check-in / check-out saatlerini değiştirebilirsiniz,
  • Otelin onay şartı ile konaklayacak kişileri değiştirebilir veya ekleme yapabilirsiniz,
  • Otelin onay şartı ile odalarınızın ve konaklama şartlarınızın özelliklerini değiştirebilirsiniz.
Otel ve rezervasyon yapılan odalar hakkında ki bilgilere nereden ulaşabilirim?

Müşterilerimiz rezervasyon yaptırdıkları otel ve rezerve edilen oda imkanlarını tatilhatti.com adresine şifreleri ile girdikten sonra geçmiş işlemler sekmesi altından ulaşabilirler veya 444 51 36 ve 0 850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirler.

Check-in saatimi (otele giriş zamanı) değiştirebilir miyim?

Müşterilerimiz otel ile irtibata geçerek check-in saatlerini bildirebilir ancak bu durum tamamen otelin tasarrufunda olan bir işlemdir.

Otel rezervasyon onayı için yollanan e-mail gelmedi, ne yapabilirim?

Otel rezervasyon işleminin tamamlandığını gösteren onay maili gelmedi ise öncelikle e-mail hesabınıza giderek gereksiz mailler / junk klasörlerini kontrol etmenizi öneririz. Onay maillerini yine de bulamazsanız tatilhatti.com adresine şifreniz ile girerek geçmiş işlemlerim altında bulunan rezervasyonunuza giderek oradan tekrar onay e-mail gönderebilirsiniz.

Yaptığım otel rezervasyonu ile ilgili Faturamı nereden ve nasıl alabilirim?

Yaptığınız otel rezervasyonu ile ilgili fatura konaklama hizmet alımını takiben otel tarafından sizin vereceğiniz bilgiler ışığında düzenlenerek size takdim edilecektir. Faturanız ile ilgili tüm istekler için otel içindeki ilgili birim ile irtibat kurmanız bu işlem için yeterli olacaktır.

Çocuklar için ödeme yapmam gerekir mi?

Müşterilerimiz rezervasyonları sırasında çocukları ile ilgili bilgileri tam ve doğru bildirmekle yükümlüdür.

Oluşturulan rezervasyon haricinde tutulan çocuklarınız var ise ve sizinle beraber konaklayacak ise bu konuda 444 51 36 ve 0 850 444 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım alabilirler.

Unutulmaması gereken önemli bir konu da bazı otellerin çocuklar için ücretsiz konaklama imkanı verir ve bu 0-12 yaş aralığına kadar esneyebilir, bazı oteller ise çocuklarınız için ek ödeme talep edebir.

Çocuklarımız için ilave yatak, kreş, bebek karyolası gibi hizmetler var mı?

Otellerin onayına bağlı olarak çocuklarımız için her türlü ilave yatak, kreş, bebek karyolası gibi imkânlar sağlayabilir.

Bu hizmetler bazı otellerde ücretsiz iken bazı oteller ücret talep edebilmektedirler. Müşterilerimizin bu tür durumlarda otelden veya 444 51 36 ve 0 850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım alabilirler.

Otel rezervasyonu için depozito ödemesi veya ön ödeme ne demektir?
  • Otel rezervasyonlarında depozito, hizmeti alacağınızı beyan ederek ön rezervasyon yapmak ve ödemenizin bir kısmını otele ödemenizdir. Depozito tutarları rezervasyonların iptali durumunda geri ödenmemekle beraber bu durum otel arasında farklılık gösterebilir.

  • Otel rezervasyonlarında ön ödeme, hizmeti aldığınız durumlarda rezervasyon yapmak ve ödemenizin tamamını otele ödemenizdir. Bu durum size satın aldığınız hizmeti daha iyi fiyatla ve daha iyi koşullarda alma imkanı vermektedir. Rezervasyon iptal durumlarında da Rezervasyon İptal Sigortası alınarak yaptığınız ödemenin tamamını geri alabilirsiniz.
Nasıl depozito veya ön ödemeli otel rezervasyon yapabilirim?

Depozito ve ön ödemeli otel rezervasyonu yapmak istediğinizde isterseniz 444 51 36 veya 0 850 800 51 36 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak veya tatilhatti.com sayfasına girerek yapabilirsiniz.

Otel rezervasyon ödemesi ne şekilde ve nasıl yapılır?

Otel rezervasyonlarınıza ait ödemeleri isterseniz Havale/EFT ve kredi kartı ile platformumuz üzerinden yapabilirsiniz veya isterseniz otelde ödeme seçeneği olan rezervasyonlarda otelde yapabilirsiniz. Size tavsiyemiz platformumuz aracılığı ile ödeme yaparak ödemelerinizi platformumuzun garanti kapsamına sokmanızdır.

Otel rezervasyon ödememi tatilhatti.com aracılığı ile yaptım, başka birşey yapmam gerekiyor mu?

tatilhatti.com aracılığı ile yaptığınız tüm otel rezervasyon ödemeleri blokeli hesaplarda muhafaza edilmekte ve rezervasyon işlemleri tamamlanmadan otellere bir ödeme yapılmamaktadır. Böylece ödediğiniz ücretler platformumuz garantisinde kalmakta ve müşteri ödeme güvenliği sağlanmaktadır.

Otel rezervasyon ödememi farklı kartlar ile yapabilir miyim?

Tüm müşterilerimiz otel rezervasyon ödemelerini farklı bankalara ait ve farklı özellikli kartlar ile ve 3D Security güvenlik sistemi ile yapabilmektedirler, ancak bu işlemler sırasında banka ve kart özelliklerine göre ödeme şartlarında değişimler olabilir (Örn; “A” bankası taksit yapmaz iken “B” banka 6 taksit yapabilir).

Otel rezervasyonu ile ilgili ödeme koşullarını nasıl görebilirim?

Otel rezervasyonlerınız ile ilgili ödeme koşullarınızı tatilhatti.com adresindeki üye girişinden şifreniz ile giriş yaptıktan sonra geçmiş işlemlerim menüsünden görebilirsiniz.

Kredi Kartı olmadan otel rezervasyonu yapabilir miyim?

Çoğu otelde rezervasyon yaptırmak için bir ön ödeme yapılması gerekmektedir, yine de bazı otel belli bir depozito alarak rezervasyonu yaparken çok nadir de olsa bazı oteller yerinde öde seçeneği ile çalışmakta ve check-in sırasında ücret tahsil etmektedir.

Otel rezervasyon ödemesi için neden şimdi ödeme alınıyor?

Tüm otel rezervasyonunuz doğrultusunda sizin için bir oda ayırmakta ve rezervasyonu yapılan odayı satıştan kaldırmaktadır. Bu nedenle otel zarar görmek istemediği için sizden ödeme veya depozito talep etmektedirler.

Yaptığınız ödemeleri tatilhatti.com vasıtası ile yaparak kendinizi güvenceye alabilirsiniz.

Otel rezervasyon ödemesini debit kart-banka kartı ile yapabilir miyim?

İçerisinde yeterli nakit veya kredi limiti olan debit kartlar ile tıpkı kredi kartı gibi otel rezervasyon ödemesi yapabilirsiniz. Ancak debit kart ile taksit yapamayacağınız gibi ödeme hesaplarınızdan anında tahsil edilir.

Başkasına ait kredi kart ile otel rezervasyon ödemesi yapmak mümkün mü?

Başkasına ait kredi kartı ile otel rezervasyon ödemesi yapmak tabi ki mümkün ancak yapılan ödemenin kart sahibince onaylanması gerekmektedir. Bunun için tatilhatti.com platformu 3D security güvenlik sistemini kullanmakta ve böylece gerek sizin gerekse başkasına ait kartın güvenliğini sağlamaktadır.

Kredi kart bilgilerim güvende mi?

Tüm müşterilerimizin kredi kartı bilgileri 256 bit SSL Sertifikası ile gelişmiş güvenlik sistemleri tarafından korunmaktadır.

Ödediğim fiyata neler dahildir?

Rezerve ettiğiniz, sistemde ve onay mailinde detayları verilen tüm hizmetler ödemelerinize dâhil hizmetlerdir.

Müşteri dostu olarak planlanan sistemimizin size gönderdiği onay mailinde kahvaltı / yarım pansiyon / tam pansiyon / vergiler / otopark gibi unsurların olup olmadığını açıkça yazmaktadır.

Müşterilerimiz yine de kafalarına takılan tüm sorular için 444 51 36 ve 0 850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım alabilirler.

Talep edilen ücretler kimleri ve neleri kapsar?

tatilhatti.com platformundan alınan tüm ücretler her oda başına olup kişi başına fiyatlandırma yapılmamaktadır. Bu sebepten ötürü odada kaç kişinin konaklayacağı ve istenilen tüm şartların tam ve eksiksiz beyan edilmesi gerekmektedir.

Vergiler ücrete dâhil midir?

tatilhatti.com platformundan satılan tüm hizmetlere ait belirlenen ücretlere tüm vergiler dâhildir.

Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri fiyata dahil midir?

Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri seçtiğiniz oda tipine ve satın aldığınız hizmetlere göre değişkenlik gösterir.

Ödediğim ücretin uygunluğunu nasıl kontrol ederim?

tatilhatti.com sizin adınıza konaklama hizmeti veren oteller ile sözleşme yapmıştır.

Ödediğiniz oda fiyatı kaldığınız tarihteki en uygun oda fiyatıdır ve aksi durumlarda müşterilerimize aradaki fark kadar para iadesi garantisi sunmaktayız. Biz buna Fiyat ve Koşullar garantisi diyoruz ve sizin için online denetliyoruz.

Çocuklar için ücretlendirme nasıl yapılıyor?

Çocuklar için ücretlendirme esasları otel tarafından belirlenmekte ve otelin ilgili sayfasında bu bilgiler açıkça yazmaktadır. Bazı otel 0-6 yaş gurubu çocuklara ücretsiz konaklama imkânı verirken bazı otellerde bu 0-12 yaşa kadar çıkabilmektedir.

Bu nedenle ister tatilhatti.com adresinden ister 444 51 36 ve 0 850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım almanızı tavsiye ederiz.

İndirim, hediye ve promosyon ile ödeme yapabilir miyim?

tatilhatti.com platformu tarafından verilen tüm indirim, hediye ve promosyon ile ödeme yapabilirsiniz.

Otel ön rezervasyon kaydı iptali için ne yapmam gerek?

Otel ön rezervasyon kayıt iptalleri tesisten tesise değişiklik göstermektedir.

Ücretsiz ön rezervasyon kayıtlarının iptal ve değişiklikleri 444 51 36 veya 0 850 800 51 36 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak yapabilir veya tatilhatti.com adresinden şifreniz ile girerek gerekli işlemi hızla yapabilirsiniz.

Otel ön rezervasyonların iptalinde bir ücret ödemem gerekir mi?

Otel ön rezervasyon işlemlerinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır, ancak tüm otelde ön rezervasyon işlemi bulunmamaktadır.

Ücreti ödenmiş otel rezervasyonunun iptali mümkün müdür?

Ücreti ödenmiş otel rezervasyonların iptalleri sırasında ücret kesintisi yaşayabilirsiniz ve yapılan iptal işlemleri için şartlar otel tarafından belirlenmektedir ve bu sebeple uygulama otel arasında farklılık göstermektedir.

Ücreti ödenmiş otel rezervasyonun iptalinde para iadesi alabilir miyim?

Otellerin hizmet politikalarına göre değişiklik gösteren iade süreçleri vardır ve bu yüzden sizden iptal ücretleri altında ücretler talep edilebilir. Siz değerli müşterilerimizin %100 para iadesi alabilmesi için platformumuzun sunduğu “Rezervasyon İptal Sigortasını” almasını öneririz.

Otel rezervasyon tarihlerini değiştirebilir miyim?

Zaman zaman müşterilerimiz iş ve özel hayatlarına ait ajandalarındaki değişiklikler nedeni ile otel rezervasyon tarihlerini değiştirmek isteyebilir. Bu tür durumlarda otelin doluluk oranı, oda fiyat politikası gibi nedenler ile ek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda ücretsiz müşteri destek hattımızı aramanız durumunda size en uygun seçenekler değerlendirilerek yeni bir plan size sunulacaktır.

Otel rezervasyonunun iptal veya geçerli olduğunu nasıl öğrenirim?

Otel rezervasyon işleminizin geçerlilik durumu hakkında tatilhatti.com adresinden şifreniz ile giriş yaparak gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Otel rezervasyon iptal şartlarını nasıl öğrenebilirim?

Otel rezervasyon iptal şartları her otel için değişkenlik arz etmektedir ve bu şartları 444 51 36 ve 0 850 800 51 36 numaralarını arayarak müşteri hizmetlerinden veya tatilhatti.com adresinden şifreniz ile giriş yaparak müşteri sözleşmesinden öğrenebilirsiniz.