,

Ankara Otelleri

İç Anadolu Bölgesi'nin en gözde konaklama tesisleri arasında bulunuyor. Başkent olması nedeniye yılın her döneminde Ankara Otelleri ziyaretçi akınına uğruyor. Ankara Otelleri, gerek iş seyahatlerinizde, gerekse kültürel ve turistik gezilerinizde, konfor ve güvenle konaklatmak için sizleri bekliyor.

Ankara Otelleri arasında, birçok 5 yıldızlı oteller, butik oteller, termal ve pansiyon gibi otel çeşitleri bulunuyor. Her bütçeye uygun, size en çok hitap eden oteli Ankara'da bulabilirsiniz. İster ailenizle, ister dostlarınızla konaklayacağınız size en uygun Ankara oteli için çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

 

Ankara Otelleri ve Gezi Rehberi

Ankara Otelleri

Ankara’ya uçak, otobüs ya da tren ile gidebilirsiniz, İstanbul’dan geliyorsanız şehir içi ulaşımın çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Şehir içi ulaşım metro, raylı sistem, otobüs, minibüs ve bunlara ek olarak Yenimahalle-Şentepe arasında teleferik ile de yapılmaktadır.

İsterseniz özel aracınızla, isterseniz araç kiralayarak daha rahat gezebilirsiniz. Ankara turundan önce bir müze kart çıkartmanızı öneriyoruz çünkü gezebileceğiniz çok değerli müzeler bulunuyor.

Geçmişi 5000 yıl öncesine dayanan Ankara Hititlerden sonra ilk önemli yerleşimin Frigler döneminde olduğu ve Friglerin bölgeye Ankyra adını verdikleri biliniyor. Ankyra zamanla Angora ve Ankara’ya dönmüş. Bu süre içerisinde pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için her döneme ait kalıntı ve esere rastlamak mümkün. Polatlı ilçesi sınırlarında bulunan Friglerin başkenti Gordion en eski örneklerden biridir.

Ankara’ya ister iş, ister sağlık, isterseniz turistik amaçla gelin ilk gitmeniz gereken yer elbette Anıtkabir olacaktır. Atamızın naaşı ölümünden Anıtkabir’in inşasının tamamlandığı 1953 yılına kadar Etnografya müzesinde kalmış, daha sonra ebedi istirahat yerine defnedilmiştir. Anıtkabir’in Aslanlı Yoldan başlamak üzere her taşı, her kulesi Milli Mücadeleyi ve Atatürk’ü anlatır. 40 ton ağırlığında yekpare mermerden yapılmış sembolik Mozolenin olduğu alana geldiğinizde kendinizi mistik ortamın etkisinden kurtaramazsınız. Anıtmezar özlemi, hüznü, gururu hissettirir. Anıtkabir’e rahat ulaşım için Çankaya otellerini tercih edebilirsiniz.

Anıtkabir ziyaretinden sonra Camlı Köşk, Müze Köşk ve Kocatepe Camiini görüp Seğmenler Parkı ya da Kuğulu parkta dinlenebilir, cıvıl cıvıl Tunalı Hilmi Caddesinde alışveriş yapıp kafe ya da restoranlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı Köşkü, TBMM, Kuvvet Komutanlıkları, Başbakanlık, büyükelçilikler ve önemli ticari merkezler bulunduğu için pek çok üst düzey misafir gelmektedir. Bu nedenle Çankaya’da Ankara otelleri 5 yıldızlı seçeneklerini bulabilirsiniz. 

Ankara’nın her ilçesi ayrı güzelliklere sahiptir, ancak ilk yapılanmaya ve gelişmeye başladığı ilçe Altındağ olduğu için buradan başlamakta fayda var. Altındağ’da Milli Mücadelemizin yazıldığı, kararların alındığı şimdi müze olan 1. ve 2. TBMM Binaları, dünyanın en itibarlı müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi başta olmak üzere pek çok müze, Ankara Kalesi, Hanlar, Bizans ve Roma döneminden kalma kalıntılar, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma 30 kadar cami, tarihi evleriyle Hamamönü, Altınköy Açık Hava Müzesi ve parklar bulunur. Gezi planınızda bu bölgeler öncelikli olacaksa Altındağ otelleri konaklamak için daha doğru olacaktır.

Doğal güzellikleri görmek önceliğiniz ise Atatürk Orman Çiftliği, İnözü Vadisi, Nallıhan Kuş Cenneti, Gölbaşı Mogan Parkı, Göksu Parkı, Mavi Göl, Karagöl, Soğuksu Milli Parkı, Sorgun yaylası ve kayak yapmak isteyenler için Elmadağı önerebiliriz. Farklı ilçelerde bulunan bu doğal güzellikleri gündüz gezip akşam o bölgede bulunan en iyi Ankara otellerinde kalabilirsiniz.

Ankara’nın simgeleri arasında olan geleneksel Türk mimari örnekleri tarihi Ankara evlerini görmek isterseniz Ayaş, Beypazarı ve Güdül’e gidebilirsiniz. Sakin, kafa dinleyebileceğiniz bir tur isterseniz rotanızı Ankara’nın ilk, Türkiye’nin 18. Yavaş Şehri (Cittaslow) Güdül’e çevirebilirsiniz.  
Eğer çocuklarınızla geldiyseniz Sincan’da Harikalar Diyarı, Yenimahalle’de Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Evrensel Değerler Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi, Çankaya’da MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Mamak’ta Aqua Vega Akvaryum’u keyifle gezebilirsiniz.

Ankara ve ilçelerinde gezdik yorulduk biraz da şifalı sularında dinlenelim derseniz aracınızı Kızılcahamam’a çevirmenin zamanıdır. Termal kaplıca hizmeti veren Ankara Kızılcahamam 5 yıldızlı otelleri hem dinlenmek hem de sağlık açısından ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. 
Kızılcahamam sahip olduğu ormanları ile Ankara’nın akciğerleri olarak bilinir. Kaplıcalardan yararlanmak istemezseniz Soğuksu Milli Parkında piknik ve yürüyüş yapabilir, mis gibi orman havasını alabilirsiniz. Merkezde bulunan Kızılcahamam otelleri daha uygun fiyatlarla güzel bir tatil yapmanızı sağlayabilir.

Ankara’da konaklamak için merkezde bulunan Çankaya, Kızılay, Kavaklıdere, Ulus Otelleri'ni tercih edebilirsiniz, ilçelere günübirlik turlarla gidip dönebilirsiniz. Akşam otelinizde ya da bu bölgelerdeki bar ve eğlence yerlerinde keyifli saatler geçirebilirsiniz. Ankara öğrenci şehridir ve gece hayatı biraz da öğrencilerle şekillenir. Tunalı Hilmi Caddesi, Arjantin Caddesi, Tunus Caddesi gibi caddelerde eğlenebileceğiniz nezih mekanlar bulabilirsiniz.

Ankara’da zamanınız kısıtlı ve kendi başınıza gezmek istemezseniz Büyükşehir Belediyesinin kent gezi turlarına katılabilirsiniz. Ankara’nın tarihi, kültürel, manevi ve turistik değerlerini tanıtmak amacıyla Ankara Büyük Şehir Belediyesi Kent Gezisi düzenlenmektedir. Ücretsiz olan bu turlar hava şartları uygunsa üstü açık tur otobüsleri ile yapılmaktadır. Bu tura katılmak isterseniz belediyeyi arayıp rezervasyon yaptırmayı unutmayınız. 

Ankara’nın ilçelerine tek tek baktığınızda her birinde gezilecek pek çok yer olduğunu göreceksiniz. Gezerken de Ankara mutfağının özel lezzetlerini denemenizi öneriyoruz. Ankara’da kültür, tarih ve doğayla iç içe keyifli bir tatil geçirmenizi diliyoruz.