Altındağ Otelleri

Ankara’nın Altındağ İlçesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin küllerinden doğmasına tanıklık etmiş tarihi binalarıyla ön plana çıkmakta. Altındağ otelleri Milli Mücadelenin merkezini görmek isteyen ziyaretçileri ağırlamaktadır.

Altındağ Otelleri ve Gezi Rehberi

Altındağ Otelleri

Ankara yerleşim yeri olmaya başladığı ilk dönemlerden itibaren Altındağ bölgesinde yapılandırılır ve gelişir. Ankara Kalesi, hanları, hamamlarıyla bir Anadolu kasabası iken Cumhuriyetimizin başkenti olduktan sonra hızla gelişme gösterir. Bu nedenle Altındağ otelleri Ankara merkezde ilk kurulan otellerdir diyebiliriz. 

Altındağ’ın tarihi Hititlere dayanıyor daha sonra Persler, Galatlar, Bizans gibi pek çok uygarlığa tanıklık eden Altındağ’da her dönemle ilgili kalıntı ve eser görmek mümkün. Roma Hamamı, Augustus Tapınağı, Julianus Sütunu Roma ve Bizans döneminden günümüze ulaşmış kalıntılarıyla dikkati çekiyor.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma 30 kadar cami de geçmişe mistik bir yolculuğa çıkarıyor. Bu camilerden 1427-1428 yıllarında Selçuklu mimarisi tarzında yapılıp Mimar Sinan’ın da onayını alan Hacı Bayram Camii çinileri ve işlemeleri ile yüksek sanatsal değeri açısından öncelikle görülmeye değer. İkinci sıraya ise Mimar Sinan izleri taşıyan Cenabi Ahmet Paşa Camii'ni koyabiliriz. 1300 lü yıllarda yapılmış Arslanhane, Ahi Elvan ve Ahi Yakup Camii'lerini de listenize ekleyebilirsiniz. 

Ankara’ya geldiğinizde görülecek o kadar çok yer var ki konaklamadan günübirlik gezmek mümkün değil. Gezinizin temel taşları olan yerlerin çoğu da Altındağ ilçesinde bulunuyor. Kaldığınız sürede kendinizi evinizde gibi hissetmek isterseniz Ankara Altındağ Pansiyonlarını değerlendirmenizi öneriyoruz. 

Altındağ’da ilk görülecek yerlerden biri elbette Ankara Kalesi olacaktır. Bizans döneminde Arap saldırılarından korunmak amacıyla yapıldığı söylenilen kale iç ve dış surlardan oluşur. Eski Ankara bu surlar içinde kurulmuş. 1073 yılında Türklerin eline geçmiş. Bu güne kadar çeşitli tadilatlarla ayakta kalmış. Kale içinde alış veriş merkezleri, kafe ve restoranlar bulunuyor. 110 metre yükseklikteki kalenin tepesinden 360 derece Ankara manzarasının keyfine varabilirsiniz. 

Ankara’ya gelmeden önce ya da geldiğinizde gireceğiniz ilk müzede bir müze kart çıkartırsanız çok rahat edebilirsiniz çünkü çok değerli eserleri barındıran müze sayısı oldukça fazladır. Altındağ İlçesi’nde Dünyanın en önemli uygarlık müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi (Eski Meclis Binası), Resim ve Heykel Müzesi, Çengelhan Rahmi Koç Sanayi Müzesi, cezaevi olarak kullanıldıktan sonra 2006 yılında müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi, Türk Hava Kurumu Müzesi gibi pek çok müze bulunuyor.  Kurtuluş savaşımızı her aşamasıyla nasıl yapıldığını yaşıyormuşçasına görmek için Eski Meclis Binasını mutlaka görün. Müzede kürsüde Atatürk ve sıralarda ilk meclis vekillerinin balmumu heykelleri de bulunmaktadır. 

İlçede bulunan hanlar da günümüzde yaşayan mekanlar olarak karşımıza çıkıyor. Ticaretiyle Suluhan, kültür ve sanat merkezi olarak Pirinçhan ve sanayi müzesi ile Çengelhan misafirlerini ağırlıyor. Ankara Otelleri içinde merkezde olanları tercih ederseniz bu yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 
Zaman yolculuğu yapmak ve 19. yüzyıla gitmek isterseniz Hamamönü sizleri bekliyor.

Belediye tarafından restore edilmiş Türk motifleriyle bezenmiş son dönem Osmanlı evleri ve konaklarının bulunduğu sokaklarda dolaşırken kendinizi 150 yıl öncesinde gibi hissedeceksiniz. Hamamnönünde eski evler, camiler ve tarihi Karacabey Hamamı'nın dışında İstiklal Marşımızın yazıldığı Mehmet Akif Ersoy’un evini de görmeden dönmeyin.  

1930-1950 yıllarının köy hayatını birebir görebileceğiniz Altınköy Açıkhava Müzesi’ni zamanınız varsa gezi programınıza ekleyebilirsiniz. Altındağ Belediyesi tarafından köy evleri aslına sadık kalınarak getirilip yerleştirilmiş, içleri de köylerden toplanılan eşyalarla döşenmiş. Fırını, camisi, yel değirmeni, okulu, çamaşırhanesi ile geçmişe yolculuk yapabilir, fırında pişirilen köy ekmeğinden satın alabilirsiniz. Köy denilince hayvansız olmaz tabiiki gezerken at, eşek, kuzu, keçi, tavuk, karaca, geyik, kedi, köpek gibi pek çok hayvan göreceksiniz. Özellikle çocuklu ailelerin keyifle gezeceği bir yer olduğunu söyleyebiliriz. 

Altındağ’da tarihte yolculuk yaptıktan sonra dinlenmek ve eğlenmek için ilk akla gelen adres olarak Gençlik Parkı'na gidebilirsiniz. Gençlik parkında 150 metrelik dönme dolaba binebilir, asansör ile 45 metre yükseğe çıkabilirsiniz. Park içinde yürüyüş yolu, çocuk parkı, labirent, açık hava müzesi, yüzme havuzu bulunuyor. 2007-2009 yılları arasında yenilenen Gençlik Park'ı TÜBİTAK ve Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Türkiye’nin ilk bilim merkezi kurulmuştur. 

Ankara’ya gelenlerin ilk ziyaret ettiği yer tabii ki Ulu Önder Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir’dir. Çankaya İlçesinde bulunan Anıtkabir girer girmez insanı etkisi altına alır. Anıtkabir’in karşıdan gece görüntüsü çok etkileyicidir. Bunun için Çankaya Otelleri Ankara’da öncelikli tercih edilebilir. Tarihte bir yolculuk için Altındağ’da iyi gezmeler diliyoruz.