Çankaya Otelleri

Yeni Türkiye’nin başkenti Ankara Çankaya’da şekillenmeye başlar. Çankaya Otelleri yoğun olarak vekilleri, diplomatları, yabancı ülkelerden gelen ziyaretçileri ağırlamaya başlar. 

Çankaya Otelleri ve Gezi Rehberi

Çankaya Otelleri

Çankaya siyasi yaşamın merkezi konumunda olup Cumhurbaşkanlığı Köşkü, TBMM, Başbakanlık, Kuvvet Komutanlıkları, bakanlıklar, büyükelçilikler, kamu kuruluşları, önemli ticari merkezler Çankaya sınırları içinde bulunuyor. Ankara’da bulunan 5 devlet üniversitesi de Çankaya’dadır. Politik bir merkez olmanın yanında kültürel açıdan da pek çok etkinlik olduğu için Ankara Çankaya Otelleri 12 ay boyunca misafirlerini ağırlamaktadır.

Ankara’ya hangi amaçla gelirseniz gelin ilk görmeniz gereken yer elbette ki Çankaya sınırları içinde olan Atamızın ebedi istirahat yeri Anıtkabir’dir. 1944 yılında yapımı başlanan Anıtkabir’in inşası 1953 yılında tamamlanmış. O güne kadar Etnoğrafya Müzesi'nde bulunan Atamızın naaşı düzenlenen tören ile Anıtkabir’e defnedilmiştir. Anıtkabir’in planı Atatürk’ün adı ve kişiliği altında Türk Ulusunu temsil edecek şekilde yapılmıştır. Anıtkabir’e Aslanlı yoldan giriş yapılır. 262 metrelik yolun sağ ve solunda bulunan 24 aslan 24 Oğuz Boyunu temsil etmektedir. 10 kule isimlerine uygun olarak Atatürk’ün hayatını, Kurtuluş Savaşını ana hatlarıyla anlatan rölyeflerle donatılmıştır. Müze de ise Atamızın özel eşyalarını yakından görme imkanı bulunur.

Aslanlı yolda başlayan gurur, özlem ve hüzün görkemli merdivenlerde artar. Askerlerin heykel gibi saatlerce saygıyla duruşu ve nöbet değişimleri tüm ziyaretçiler için özel zamanlardır. Mozole alanına girdiğinizde ise büyük bir sessizlik ve hüzün vardır. Özellikle milli bayramlarda ve 10 Kasımda ziyaretçi akınına uğrayan Anıtkabir’e her zaman gidebilirsiniz. Anıtkabir’i gören Ankara Çankaya Butik otellerde kalıyorsanız gece ışıklandırması ile daha görkemli bir Anıtkabir görebilirsiniz.

Anıtkabir ziyaretinden sonra Ankara’nın en renkli ve güzel parklarından biri olan Seğmenler Parkı’na gidebilirsiniz. İçinde havuzları, çocuk parkları, piknik alanları ve konserlerin yapıldığı amfi tiyatrosu ile çocuklu aileler için ideal parktır. 
Kavaklıdere Semtinde bulunan Tunalı Hilmi Caddesi hareketli, cıvıl cıvıl sosyal yaşantısı, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranları ile keyifle dolaşabileceğiniz bir caddedir. Buradan Kuğulu Park’a geçiş yapıp havuz başında kuğuları, ördekleri izleyerek dinlenebilirsiniz. Ankara otelleri çalışanları ulaşım ve gezilecek yerler konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmış, Erzurum ve Sivas Kongreleri yapılmış ancak Milli Mücadelenin nasıl yapılacağına karar verilememiştir. Her şey aleyhinedir. Bu şartlar altında 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelir. Mustafa Kemal Paşa’yı Dikmen sırtlarında yiğit Seğmenler karşılar. Paşa “Nasılsınız Ankaralılar?” diye sorar. Verdikleri cevabın Ankara’nın kaderini değiştireceğini bilmeden yürekten hep birlikte “ Seni görmeye geldik, yolunda ölmeye geldik” derler. Mücadelenin kesin kararı o an verilir. Ankara Milli Mücadelenin merkezi olur. Ankaralılar Mustafa Kemal’e Çankaya’da bir bağ evini tahsis ederler, mücadelenin her aşamasına tanıklık eder bu ev. İlk Meclis’te Çankaya’da halkın katkılarıyla inşa edilir.

Tarihi yerler içinde Müze Köşk ve Camlı Köşkü de listenize ekleyebilirsiniz. Kocatepe Camii'sini de unutmamak gerekiyor. 20 bin kişilik kapasitesi ile Cumhuriyet döneminde Ankara’da yapılan en büyük cami olması açısından önemlidir. Caminin en dikkat çeken bölümü 9.5 ton ağırlığındaki avizesidir. Ortadaki büyük avize Hz. Muhammet’i çevresindeki 32 küçük avize ise İslamın 32 farzını temsil eder. Toplam 33 avize Allah’ın adının 33 kere zikredilmesini simgelemektedir. 

Kocatepe camisinden yürüyerek 1 km ileride bulunan Kızılay Meydanı’na gidebilirsiniz. Her zaman kalabalık olan meydanda çeşitli etkinlikler düzenlenir. Şehrin merkezi olduğu için büyük AVMler, eğlence mekanları, kafe ve restoranlar, sanat ve kültür merkezleri bulunmaktadır. Meydanda Türk Polisi ve Jandarmasına ithaf edilmiş 1935 yılında yapılmış Güvenpark Anıtı’nı görebilirsiniz.  Yılın her mevsimi kalabalık olan Çankaya otelleri fiyatları zaman zaman yaptıkları özel indirimler ve erken rezervasyon imkanları ile ekonomik seçenekler sunmaktadır.

Çankaya gezi programınıza ekleyebileceğiniz 2 yer daha bulunuyor. Bunlardan biri MTA içinde kurulan Tabiat Tarihi Müzesi'dir. Dinozor fosili, 15 milyon yaşında fil iskeleti, ülkemizde türü tükenmiş bitki ve hayvanlar ile günümüzde yaşayan bitki örnekleri ile değerli taş ve maden örnekleri sergilenmektedir. Ankara’nın simgelerinden biri haline gelmiş, çevresinde çeşitli büyükelçilik binaları ve iş yerleri bulunan bir alışveriş merkezi olan Atakule’de Çankaya turunuzu tamamlayabilirsiniz.

Çankaya’ya daha önce geldiniz ve bu güzellikleri gördüyseniz bu kez Altındağ ilçesinde konaklayabilir, tarihi açıdan önemli yerleri gezebilirsiniz. Altındağ otelleri her isteğe ve bütçeye uygun seçenekler ile arzu ettiğiniz rahatlığı ve tatili size sunacaktır.