Ulus Otelleri

Cumhuriyetimizin kuruluş öyküsünü adım adım görebileceğiniz, medeniyetlerin buluştuğu, tarih kokan aynı zamanda içinde eğlence de olan bir gezi istiyorsanız Ankara’nın Altındağ İlçesinin semti Ulus ve burada bulunan Ulus Otelleri tercihiniz olmalıdır. 

Ulus Otelleri ve Gezi Rehberi

Ulus Otelleri

Ulus’ta buluşma noktası genellikle Zafer Anıtı olmakta, buradan medeniyetlerin barış içinde bir araya geldiğinin göstergesi olan Augustus Tapınağı ve hemen yanında bulunan Hacı Bayram Camii ilk hareket yeriniz olabilir. Caminin sadeliği Hacı Bayram Veli'nin dünyaya bakışının da bir göstergesidir sanki.

Camiden şimdi Kurtuluş Savaşı Müzesi olan ilk Büyük Millet Meclisi Binası’na doğru yürüyelim. İlk önce Hükümet Binası ve üzerindeki leylek yuvası ile Julianus Sütunu çıkacak karşımıza oradan Ulus Meydanı’na ve 1. Meclis Binası'na ulaşılır. Milli Mücadelemizin ilk aşamaları bu küçük mütevazi binada yürütülmüş. Kurtuluş savaşının aşamalarını belgelerle gördükten sonra 1935 yılında taşınılan 2. Meclis binasına gidebiliriz. Burası da Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açıktır. Her meclisin karşısında Ankara otelleri'nden birine rastlarsınız. 2. Meclis karşısında bulunan Ankara Palas nice Cumhuriyet Balosu’na ev sahipliği yapmıştır.

Meclislerin devamında yol sizi tarihi Ankara Garı’na ulaştırır, yolunuz üzerinde durup dinlenmek isterseniz Gençlik Parkı'na girebilirsiniz. Havuzları, çocuk parkları, lunapark içindeki kocaman dönme dolabı, kafe ve restoranları ile keyifli bir dinlenme alanıdır. Dinlendikten sonra Ankara Kalesi’ne çıkma zamanıdır. Kaleye giderken mutlaka görmeniz gereken Anadolu Medeniyetleri Müzesi Dünya çapında değerli bir müzedir. Bu bölgede bulunan Ankara Ulus Otelleri her yere yürüme mesafesinde olduğu için tercih edilmektedir. Müzeden sonra yolunuz kaleye uzanır. 

Ankara Kalesi'nin çevresi hanlar açısından zengindir ve eski dönemde han demek ticaret demekti. Ankara tiftik keçisinin parlak tüylerinden yapılan yumuşak kumaş tüccarların Ankara’ya gelmesi için yetmiştir. O dönemde kumaşların saklandığı ve satıldığı yere Bedesten denirdi. Eski Ankara’yı çevreleyen surlar içinde eski konak ve evler, 1198 tarihli minberi görülmeye değer Alaeddin Camii'ni gördükten sonra kalenin burçlarına çıkıp Ankara’yı tepeden izlemek keyifli olacaktır. 

Kaleden inişte Arslanhane Camii'ni gezdikten sonra eski Yahudi Mahallesi olan İstiklal Mahallesi'ne de uğrayabilirsiniz. Eski evleri ilginizi çekebilir. Ulus’ta gezebileceğiniz pek çok müze bulunuyor. Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Etneografya Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, PTT Pul Müzesi, Ziraat Bankası Müzesi'ni gezi programınıza ekleyebilirsiniz. Altındağ otelleri Ankara merkezde kalıyorsanız Hamamönü, Altınköy Açıkhava Müzesi ve birçok tarihi camiyi de gezme şansınız olacaktır. 

Ankara’yı ziyaret etmişken Devlet Opera Balesi'nde sahnelenen bir oyun izleyip keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Akşam eğlenmek istiyorsanız Ulus’u tercih etmenizi önermiyoruz. Kızılay Meydanı, Tunalı Hilmi Caddesi, Sakarya Caddesi, Tunus Caddesi gibi üniversitelilerin gittiği kafe ve barların yoğun olduğu caddelerde daha nezih eğlence bulabilirsiniz. 

Ankara memurundan, işçisine, iş adamına, bürokratına, öğrencisine kadar herkesi kanatları altına almış bir şehir. Ulus otelleri fiyatları da bu geniş yelpazeye uygun olarak farklı konseptte ve fiyatlarda karşımıza çıkmaktadır.

Ankara’ya ilk kez geliyorsanız Anıtkabir’i mutlaka ziyaret edeceksiniz demektir. Çankaya’da Anıtkabir ile birlikte görebileceğiniz pek çok yer olduğundan konaklamak için Çankaya Otelleri daha doğru bir tercih olabilir. Bir sonraki tatil planınızı Ankara olarak yaparsanız hem merkez hem de ilçelerinde keyifli zaman geçirebilirsiniz, şimdiden iyi tatiller diliyoruz.