Kızılcahamam Otelleri

Sağlık turizmi denildiğinde ülkemizde ilk akla gelen yerlerden biri Ankara’nın Kızılcahamam İlçesidir. Kaplıcalarında sağlık bulurken şehrin güzelliklerini görmek isteyenler için Kızılcahamam Otelleri harika dinlenme yerleri olarak hizmet vermektedir. 

Kızılcahamam Otelleri ve Gezi Rehberi

Kızılcahamam Otelleri

Kızılcahamam’da kaplıcaların Roma döneminden beri kullanıldığı bilinmektedir. Kaplıcalar biri şehir merkezi diğeri Seyhamamı’nda olmak üzere 2 bölgede bulunur. Büyük ve Küçük Kaplıcaların dışında bünyesinde kaplıca hizmeti veren termal oteller bulunmaktadır. Kızılcahamam Termal Tatil Köyü bireysel olarak tatil yapanların dışında, pek çok kurum ve kuruluş tarafından yıllık toplantıları, eğitimleri için grup olarak da tercih edilmektedir. Tesiste bulunan konferans salonlarında toplantılarını yapan, eğitim alan kurum çalışanları kalan zamanlarında otelde dinlenerek yeni dönem için enerji depolamaktadır.

Kızılcahamam'da sadece kaplıcalar olduğu düşünülür. Oysa doğa, kültür ve av turizmi açısından da keşfedilmeyi bekler. Bol su kaynakları ve çam ormanları ile başkentin akciğerleri olarak bilinir.

Kaplıcayı sevmiyor olabilirsiniz, o zaman merkezde ya da Soğuksu Milli Parkı yolu üzerinde bulunan termal olmayan Kızılcahamam oteller ya da pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Otelinize yerleştikten sonra şehir merkezini yürüyerek gezebilir, Kızılcahamam Belediyesi 100. Yıl Eğitimci Nuray Yeril Müzesi, Jeopark Müzesi, Hocalı Anıtpark Müzesi ve Soğuksu Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezini görebilirsiniz.

Kızılcahamam’da 4 bölgeye ayrılmış Jeopark Alanları doğa turizmi amacıyla gelenler için birer cennet gibidir. Gezi planınızı bölgelere göre yaparsanız daha rahat gezebilirsiniz.

Çeltikçi Bölgesi: Kapadokya’dan sonra en önemli peribacalarının olduğu yer Abacı Peribacaları, Mağarası, kaya kilisesi ve eski yerleşim yerleri, balıkçıl kuşlarının yuvaları ile Mahkeme Ağacin, Trabzon Sümela Manastırına benzediği için Küçük Sümela olarak adlandırılan Alicin Manastırı

Güvem Bölgesi: Tarihi kaplıcası ile Seyhamamı, Başkonak Bazalt Sütunları, Karagöl, özel çevre koruma bölgesi olarak koruma altına alınan ve doğa harikası bitki ve hayvan fosillerinin olduğu Beşkonak Fosil Yatakları, Acısu Deresi ve Maden suyu Travertenleri olmaktadır.

Taşlıca Bölgesi: Gelin Kayası, Ayran Taşı ve Kaplumbağa Kardeşler Kayası olmaktadır.

Soğuksu Bölgesi: Soğuksu Milli Parkı Batı Karadeniz ve İç Anadolu Bölgeleri arasında yoğun ormanlık alanıyla bir geçiş merkezidir. Milli Park içerisinde çevre yolu boyunca 4 farklı tepede seyir noktaları oluşturulmuş. Her noktada farklı bir açıdan çevreye bakabilirsiniz. Özellikle 4. Seyir terasında mutlaka durun. Karaakbaba gözetleme kulesi altlarında yer alan seyir terasından akbabaları uçarken görme şansınız olabilir. Milli Park volkanik bir alan olduğu için sıcak ve soğuk su kaynakları bulunmaktadır.

Karaakbaba Gözetleme ve Besleme Kulesi gitmeniz gereken bir başka güzel yer. Soğuksu Milli Parkı dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 10 kuş türünden biri olan Karaakbabaların yaşadığı az sayıda ormanlık alandan biri olması açısından da önemlidir. Kanat açıklığı 3 metreye, boyu 1 metreye ağırlığı ise 14 kg’a kadar ulaşabilen akbabalar Avrupa’nın en büyük yırtıcı kuşu olarak bilinmektedir. Milli Parkın tepelerinde yaşlı karaçam ağaçlarında yuvalarını kurarlar. Bu muhteşem kuşları gözetleme kulesinden izleyebilirsiniz.

Milli Park içinde bulunan 15 milyon yıl önce oluşmuş fosil ağaç bölgesi, altında Atatürk’ün dinlendiği Atatürk Çamı ve ziyaretçi tanıtım merkezini mutlaka görmenizi öneriyoruz. 

Kızılcahamam’ı tam anlamıyla tanımak isterseniz 1 gün size yetmeyecektir. Yılın her ayında konaklayabileceğiniz Kızılcahamam Otel Fiyatları termal olması, küçük ya da yıldızlı otel olması ve sağladığı imkanlara göre değişiklik göstermektedir. Erken rezervasyon ile daha hesaplı bir tatil yapabilirsiniz. 

Doğal güzellikleri açısından gördüğünüz gibi son derece zengin olan ilçe tarih ve kültür turizmi açısından da önemli eserlere sahiptir. Galatlar döneminde yapıldığı ve Osmanlı döneminde güvenlik amacıyla kullanıldığı bilinen Başköy Kalesi ve kalenin aşağısında bulunan mağaraları ile listenizin ilk sıralarına alınabilir. Ağsar Kalesi’ni sadece tırmanma tutkunları için önerebiliriz çünkü kaleye aracınızla ya da yürüyerek ulaşmak mümkün değildir. Kız Kalesi, Saray Köyü Roma Harabesi, evliya olduğuna inanılan Kırmızı Ebe ve oğulları Abdülcemil ile Oruç Gazi Sultan Türbeleri ziyaret edebileceğiniz diğer yerlerdir. 

Kızılcahamam Ankara’ya 80 km uzaklıkta olduğu için Ankara Otelleri’nde konaklayan ziyaretçiler kültür turizmi kapsamında günübirlik turlarla şehre gelmektedir. Siz de eğer Ağustos ayı başlarında Ankara’ya gelirseniz 1 hafta süren Kızılcahamam Kültür Sanat ve Su Festivali etkinliklerine katılabilir, günübirlik gidip dönebilirsiniz. 

Tatil için yeterli zamanınız varsa Kızılcahamam’da gezip, kaplıcalarında şifa bulup dinlendikten sonra Ankara merkeze geçmenizi öneriyoruz. Her yere ulaşım açısından kolay olması nedeniyle Çankaya Otelleri öncelikli olarak tercih edilmektedir. Çankaya’da başta Anıtkabir olmak üzere gezebileceğiniz önemli tarihi yerler bulunmaktadır. Sağlıklı ve keyifli bir tatil geçirmenizi diliyoruz.