Edremit Otelleri

Balıkesir’in Edremit İlçesi muhteşem havası, şelaleleri, kaplıcaları, kumsalları ve Milli Parklarıyla keşfedilmesi gereken bir cennet olan Edremit ve beldelerinde bulunan farklı tarzda Edremit otelleri konaklamak için pek çok seçenek sunar.

Edremit Otelleri ve Gezi Rehberi

Edremit Otelleri

Balıkesir, İzmir ve Çanakkale’nin ortasında yer alan Edremit’e hem kara hem de hava yolu ile ulaşabilirsiniz. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı Edremit’e 7 km uzaklıktadır. Uçağınızdan indikten sonra havalimanı servisleri, taksi ya da araç kiralayarak Edremit ve civar beldelere kolaylıkla gidebilirsiniz.

Edremit Merkez Otelleri'nde kalacaksanız Akçay, Altınoluk, Güre ve Küçükkuyu Beldeleri'ne otobüs ve minibüslerle ya da özel aracınızla günübirlik gidip dönmeniz mümkün olup çarşamba günü kurulan pazarı da gezmeyi unutmayın. Pazarda civar köylerden gelen köylülerin kendi ürettiği ürünleri satın alabilirsiniz.

Edremit’e festival dönemlerinde giderseniz keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ağustos ayında Zeytinli Rock Festivali, şubat ayında Zeytin Hasat Sonu Şenliği tarihlerine göre tatilinizi planlayabilirsiniz.

Edremit demek Kazdağları demek ve Kazdağı Milli Parkı Edremit Körfezi kıyısından Biga Yarımadası boyunca uzanıp Ege ile Marmara Bölgeleri arasında doğal sınır oluşturur.

Mitolojik adıyla 1000 Pınarlı İda Dağı tam bir yeryüzü cenneti olup söylenceler bakımından zengin Kazdağı (İda Dağı) Yunan mitolojisine göre Truva savaşının tanrılarca izlendiği, dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı, Truva savaşına şahit olmuş efsanevi dağdır.

Kazdağları Edremit’in farklı beldelerine uzanmakta olup, Altınoluk Beldesi sınırları içinde yer alan Darıdere Tabiat Parkı ve 26 km uzunluktaki Şahindere Kanyonu oksijen yoğunluğu açısından Alpler'den sonra 2.sırada yer almaktadır. Darıdere Tabiat parkı kuzeyden dağ, güneyden deniz rüzgarının etkisiyle poyraz ve vadi meltemini en iyi hissedebileceğiniz muhteşem bir havaya sahiptir. Kazdağları otelleri bu güzellikleri görmek isteyen yerli yabancı turisti yıl boyunca ağırlamaktadır.

Kazdağlarında dağ ve deniz etkileşmesi Kazdağı Göknarı gibi endemik türlerin ortaya çıkmasını sağlamış, bölgede bulunan 800 bitki türünden 32 sinin endemik olduğu belirtiliyor.

Kazdağı doğal mirası kanyonu, şifalı suları, gölcükleri, zengin biyolojik çeşitliliği ile tonlarca altından daha değerlidir. Buraya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Sütüven Şelalesi ve hüzünlü aşk hikayesi ile Hasan Boğuldu Göleti'dir.

Zeytinli Kasabasından şelale girişine gelip arabanızı park ettikten sonra ormanın içinde ilerleyerek şelaleye oradan gölete ulaşabilirsiniz. Suların ve kayaların üzerine konulmuş piknik masalarında piknik yapabilir, suyun sesiyle huzur bulabilirsiniz. Soğuk suya girmekten hoşlanıyorsanız ve cesaretiniz varsa mayonuz içinizde olsun ve kendinizi buz gibi sulara bırakın.

Kazdağlarında bol oksijen aldıktan sonra Güre Köyü’nde termal sularda şifa bulabilirsiniz. Güre Köyü Akçay Beldesine 4 km uzaklıkta, Akçay Otelleri termal turizm açısından önemli bu nedenle Akçay’a yaz kış gidebilirsiniz.

Efsanesiyle bilinen Sarıkız’ın mezarı Güre’ye 3 km mesafede Kazdağının zirvesindeki Sarıkız Tepesi'nde bulunur. Türkmenlerce kutsal sayılan bu gömü Ağustos ayında yüzlerce Türkmen tarafından ziyaret edilmekte üç gün üç gece tören yapıldığı söylenmektedir. 

Edremit’te doğal güzellikleri görüp, muhteşem havası ve termal suyu ile gençleştikten sonra Altınoluk Beldesi'nde bulunan Antandros Ören Yeri’ni gezmenizi öneriyoruz.

Milli Park çevresindeki çok sayıda antik kentten en önemlisi olan Antandros Mysia ile Troas arasında stratejik konumda olan önemli bir Troas kenti olup Altınoluk’a 2 km uzaklıkta olduğu için yürüyerek ya da bisiklet ile kolaylıkla gidebilirsiniz. 

Doğası, tarihi ve şifalı sularından yararlanmak istiyorsanız Edremit otelleri her şey dahil seçeneğini düşünebilirsiniz. Denize sıfır otelde kalıyorsanız pırıl pırıl denizin keyfini çıkarabilir, açık büfe yemeklerin özellikle yöreye özgü zeytinyağlıların tadına bakabilir, akşam eğlenmek istiyorsanız Akçay ve Altınoluk canlı gece hayatı ile ön plana çıkar. 

Edremit’in köyleri de görülmeye değer, Türkiye’nin köyde kurulmuş ilk etnografya müzesi olan Tahtakuşlar Köyü Çamlıbel Köyü yakınlarında buluyor. Müzede Orta Asya’dan göç eden Türk boylarının kültürü, giysileri, eserleri, halılarını yakından tanıyabilirsiniz. Müzenin en ilgi çeken bölümü de dev kaplumbağa iskeletinin olduğu bölümdür. 

Edremit’i gördükten sonra 2-3 gün olarak planladığınız tatilinizin süresini uzatmak isteyeceğinize eminiz. Tatili evinizin rahatlığında geçirmek isterseniz Balıkesir Edremit Tatil Evleri günübirlik ya da sezonluk olarak kiralayabilirsiniz ya da devre mülk satın alıp her yıl belirlediğiniz tarihlerde tatil yapmanız da ayrı bir seçenek olarak değerlendirilebilir. 

Edremit’te zeytinyağı fabrikalarını gezip dönüşte 1. kalite zeytin ve zeytinyağından mutlaka alın. Darıdere Tabiat Parkı'nda da köknar kozalağından yapılma çay ve çam reçelinin tadına bakın. 

Tatilinizden yenilenmiş ve gençleşmiş olarak dönmek istiyorsanız rotanızı Edremit’e çevirmenizi öneriyoruz, şimdiden iyi tatiller diliyoruz.