Afyon Termal Otelleri

Şehir merkezinde bir heybetli kale, lokum ve sucuk desek akla tabii ki Afyonkarahisar gelmektedir. Eski zamanlardan kalma Mevlevihanesi ve Ulu Camisi, Millet Hamamı ve Çeşmeli Konak’ı Afyon Otelleri'nde kalan herkes mutlaka gezmesi gerekmektedir.

Afyon Termal Otelleri ve Gezi Rehberi

Afyon Termal Otelleri Otelleri

Biz bu yazımızda Afyon’un tarihi yapılarından değil de, son 10 yılda hızla gelişen termal turizmi ve doğal  güzelliklerinden bahsedeceğiz.

Turizm Bakanlığı, Afyon’un termal turizm merkezlerini dörde ayırmış durumdadır. Gazlıgöl, Sandıklı, Ömer-Gecek ve Bolvadin-Heybeli’de bulunan bu merkezleri dilerseniz Afyon Termal Otelleri'nde konaklayarak günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

Bolvadin-Heybeli Afyon merkeze 30, Gazlıgöl 25, Ömer-Gecek ise 15 km uzaklıkta. Sandıklı ise merkeze 62 km uzaklıkta bulunması sebebiyle Afyon’a en uzak olanı konumundadır. Merkez otogardan kalkan otobüslerle yaklaşık bir saat süren bu yolu, termal turizm uğruna kat etmenin çok da zor olmayacağını düşünüyoruz.

Yine de eğer ünlü çamur banyoları ve kızıl killi topraklarıyla Sandıklı’yı doyasıya deneyimlemek isterseniz Sandıklı termal oteller'de kalabilirsiniz.

Sandıklı’nın minarelli toprakları 70 derecelik sıcak suyla birleşip ortaya şifa saçan bir çamur oluşturmuş. Buraya gelen yerli ve yabancı turistleri çamur kaplı birer canavar misali şezlonglarda uzanırken görürseniz çok da şaşırmayın deriz, çünkü yarım saat sonra siz de onlardan biri olacak, bu çamurun şifalı etkilerini hissedeceksiniz.

Afyon’a hem termal sulardan yararlanmak hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için geldiyseniz, Afyon’un kuzey doğusundaki İscehisar Peribacaları’nı seyehat rotanıza eklemelisiniz. Afyon’un küçük bir ilçesi olan İscehisar’a merkezden yaklaşık 25 dakikada ulaşabileceğiniz için bu geziyi günübirlik planlamanızı öneririz.

Afyon büyük bir şehir olduğundan otel seçeneğiniz İscehisar’dan fazla olacaktır. Örneğin bazı oteller yarım pansiyon hizmet verirken, bazı Afyon termal otelleri tam pansiyon hizmet verir. Siz de dilediğiniz gibi bir otelde yer ayırtıp tatilinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Bir başka günübirlik doğa turunu da Frig Vadisi’ne yapmanızı öneririz. Merkezden yaklaşık 40 dakikada ulaşabileceğiniz Frig Vadisi’ne yürümeye hazır olarak gidin çünkü burası ülkemizin en önemli yürüyüş rotalarından kabul edilir.

Vadide yürürken kayalara oyulmuş mezarlara ve kiliselere de dikkat etmeyi unutmayın. Uzun bir gün ve yorucu bir yürüyüşün ardından termal sularda keyif çatmak isterseniz size önerimiz, çokça seçeneği olan Afyon termal otelleri her şey dahil hizmet verecek şekilde seçmeniz ve böylelikle, otelinize dönüp, akşam yemeğinizi yedikten sonra termal sularda dilediğiniz gibi rahatlayabilirsiniz.