,

Afyonkarahisar Otelleri

Belki de bu sene, cumhuriyetin temellerinin atıldığı, çeşitli islami mimari eserlere ev sahipliği yapan ve son 10 yılda bir termal turizm merkezi haline gelen Afyon’u ziyaret etmenin tam sıras, Afyon Otelleri sayısız imkan ve çeşitlilikle sizleri bekliyor.

Afyonkarahisar Otelleri ve Gezi Rehberi

Afyonkarahisar Otelleri

Karahisar Kalesi’ni “gökyüzünde bir balkon” olarak tanımlamış şair Arif Nihat Asya. 226 metrelik bir kaya kütlesi üzerine kurulu bu kaleyi anlatmak için sanıyoruz daha iyi bir tabir olamaz. Şehre geldiğinizde tüm heybetiyle sizi karşılayan bu kale, birçok efsane ve türküye de konu olmuş zaman içerisinde.

Bütçe sıkıntısı yaşıyorsanız Afyonkarahisar, gezi rotanızı çevirebileceğiniz bir şehir. En uygun Afyon otellerinin iki kişi için bir gecelik fiyatı yaz aylarında 100 liradan başlıyor.

Afyon’da birkaç gün konaklayıp, bu kentin doğasına ve tarihine aynı anda şahit olabilirsiniz. Şehrin göbeğindeki Kale’ye, Arif Nihat Asya’nın tavsiyesine uyup çıkmanızı tavsiye ederiz. Tüm şehri ayaklar altına alan Kale manzarası, fotoğraf çekilmek isteyenler için mükemmel bir nokta. Halk arasındaki bir inanca göre bu kaleye ilk defa çıkıyorsanız 7 yıl Afyonkarahisar’dan ayrılmayacaksınız.

Kale’den inip, hemen merkezdeki 1273 yılında yaptırılmış Ulu Camii’ye gidebilirsiniz. 40 ahşap sütun ve başlık üzerine oturtulduğu için halk arasında 40 direkli cami olarak da bilinen bu caminin ahşap ve taş işçiliği son derece görülmeye değer. Zira, Selçuklu döneminden günümüze uzanan en eski ahşap direkli cami olması açısından, Afyon Ulu Camii eşsizdir. 

Ulu Cami’nin biraz ötesindeki Sultan Divani Mevlevihanesi’ni dolaşmanızı da öneririz. 13. Yüzyılda kurulmuş bu mevlevihane, Anadolu’nun en eski örneklerinden olup şimdilerde müze olarak hizmet veren mevlevihaneye Aşure Günü’nde gidebilirseniz, düzenlenen yas törenlerini izleyebilir, 40 kazanda pişip halka dağıtılan 40 hatimli aşureden de yiyebilirsiniz. Afyon otelleri fiyatlarının, Afyon’da o hafta yapılan etkinlikler sebebiyle kesin olmasa da az bir oranda artabileceğini belirtmek isteriz. 

Eğer Afyon’a şifalı sularından faydalanmak için gidiyorsanız, Afyon termal otelleri konaklama merkezleriniz olmalı. Detoks uygulamaları ve Türk hamamları gibi çeşitli sağlıklı yaşam hizmetleri veren bu oteller, dilerseniz şehrin merkezinde de bulunuyor.

Size önerimiz, her ne kadar sadece termal suları için Afyon’a gelmiş olsanız da, bu kentin Hititler’e uzanan 5000 yıllık tarihini biraz öğrenmeden gitmemeniz. Bu noktada en büyük yardımcınız Arkeoloji Müzesi olacaktır.

Kale’den Kocatepe Anıtı’na giderken sağınızda kalan bu müze; ülkemizin ilk arkeoloji kazı merkezlerinden Sandıklı Kusura höyük kazısı sayesinde, 1935’te adını dünyaya duyurmasıyla, Türkiye’nin uluslararası arenada tanınan ilk müzelerindendir. 

Ülkemizin ilk arkeoloji kazı merkezlerinden biri olan Sandıklı’yı merak edenleriniz var ise, bu küçük Afyon kasabasına otogardan yaklaşık bir saatte ulaşabilirsiniz. Bu bölgede konaklamak için ise Sandıklı termal oteller ilk tercihiniz olmalı.

Bol tarihli ve şifalı tatiller dileriz!