Konak Otelleri

Egenin İncisi İzmir’in Merkezi Konak, adına şiirler yazılmış, şarkılar bestelenmiş, gelenin gitmek istemeyeceği İzmir’e ilk defa gidecekseniz şehrin kalbi olan Konak’tan başlamak ve Konak Otelleri seçeneklerini değerlendirmek doğru bir yaklaşım olur. Merkezde kaldığınızda isterseniz özel aracınızla isterseniz İzban ya da belediye otobüsleri ile sorun yaşamadan her istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. 

Konak Otelleri ve Gezi Rehberi

Konak Otelleri

Ülkemizin turizm ve ticaret merkezlerinden biri olan İzmir’e iş için bile gelseniz zamanınızın bir kısmını gezmek için ayırın. İzmir otelleri gerek iş, gerek eğitim gerekse turistik amaçla gelen misafirlerini 4 mevsim ağırlamaktadır, İzmir Konak otel fiyatları seçeneklerine göz atıp Konak çevresinde Basmane'de yada Alsancak'ta farklı fiyat imkanlarına konaklama yapma şansınız bulunuyor.

Konak İlçesinde Cumhuriyet, Gündoğdu ve Konak Meydanları olmak üzere 3 önemli meydan bulunuyor. Konak Meydanı pek çok tarihi değere açılan kapı konumunda. Konak Meydanı’nda İzmir’in simgesi olan Saat Kulesi ilk gözünüze çarpan güzellik olacak.

II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılında kutlama amacıyla yapılan kule İzmir anı fotoğraflarının başkarakteridir. Saat Kulesinin önünde durup başınızı nereye çevirirseniz bir tarihi eser göreceksiniz.

Saat Kulesi yanında 18. Yüzyılda yapılan ve firuze çinileri ile Osmanlı süsleme sanatının güzel örneklerinin bulunduğu Yalı Camisi, 15 Mayıs 1919 da Yunanlılara attığı kurşunla şehit olan Milli Mücadelenin simgelerinden Hasan Tahsin adına yapılmış İlk Kurşun Anıtı ve arka tarafta Hükümet Konağı ilk göreceğiniz eserler olacaktır.

Hükümet Konağı’nın yanından tarihi Kemeraltı Çarşısı’na adım atarsınız. Çarşıya girdikten sonra sağdan ilk sokağa girdiğinizde İzmir Devlet Operası’nın tarihi Elhamra sahnesini görebilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısında sadece alış veriş mekanları bulunmaz, her sokağı ayrı bir keşif yeridir, çarşı içinde pek çok han bulunur. Bunlardan en ünlüsü Kızlarağası Hanı’dır, 1744 yılında yapılmış han Osmanlı hanları içinde mimari açıdan tek olma özelliğine sahiptir. Hanın içinde hediyelik eşya dükkanları, antikacılar bulunur, kahve molası da burada verilir. Yan sokaklarında pek çok kahve mekanında kumda pişirilmiş mis gibi kahvenizi yudumlarken meraklısıysanız fal da baktırabilirsiniz. Kızlarağası Hanının hemen yanında bulunan Osmanlı süsleme sanatının en güzelleriyle donatılmış Hisar Cami görülmeye değerdir.

Salepçioğlu İş Hanının hemen arkasında bulunan 1906 yılında yaptırılmış Salepçioğlu Camisini de görebilirsiniz. Kemeraltı’nda gezerken acıktığınızda pek çok seçenek bulabilirsiniz. Ama meşhur kelle söğüşün tadına bakabilir, sabah ise İzmir boyozu yiyebilirsiniz.

Balıkçılar çarşısında bulunan lokantalarda balık ekmek ya da sıcak midye dolma da sevenleri için harika lezzetlerdir. Kemeraltı Çarşısında Namazgah tarafından çıktığınızda karşınızda tarihi Agora Ören Yeri’ni göreceksiniz. Antik şehirlere ilgi duyuyorsanız 1 saatinizi burada geçirmeniz mümkün, İzmir Arkeoloji Müzesi de değerli eserleri bünyesinde bulundurduğu için hoşunuza gidebilir.

Kemeraltı’nın pek çok çıkışı bulunuyor, Çankaya tarafından çıkıp ilerlediğinizde tarihi Basmane Garı sizi karşılar. Basmane Garından sonra Kültür Park’a giriş yapabilirsiniz.

Atatürk’ün emriyle inşa edilen ve 1936 da halka açılan Kültür Park uzun yıllar İzmir Enternasyonel Fuarı’na ev sahipliği yapmıştır. 420.000 metrekare alana kurulmuş park içinde bulunan 8000 kadar ağacı ile İzmir’in merkezinde yemyeşil bir nefes alma ve dinlenme alanı olmuştur.

Kültür Park içinde bulunan kültür merkezi, açık hava tiyatrosu, paraşüt kulesi, resim-heykel müzesi, evlendirme dairesi ile her zaman canlı ve hareketlidir. Daha önce içinde bir de hayvanat bahçesi bulunuyordu. Hayvanat bahçesi Sasalı’ya yapılan doğal yaşam parkına taşındı, İzmir Basmane Otelleri İzmir Fuarına yakın olması nedeniyle uzun yıllar ilk tercihler arasında yer almıştır.

Konak Meyda’nından Karataş yönüne doğru ilerlediğinizde tarihi Asansör’e ulaşırsınız. Konak’ın kot farkı olan 2 mahallesi 150 basamaklı bir merdivenle birbirine bağlıdır. 1907 yılında Musevi bir iş adamı olan Nissim Levy 2 semti birbirine bağlayan buharlı asansörü inşa ettirir. Bu gün belediye tarafından işletilen tarihi asansöre Asansör Çıkmazı Sokağı ya da bilinen adıyla Dario Moreno Sokağından binebilir, körfez manzarasını izleyip birşeyler yiyip içebileceğiniz kafeterya ve restaurant bulunan üst kata çıkabilirsiniz.

İzmir Otelleri Alsancak semtinde bulunanlarında kalıyorsanız meşhur Kıbrıs Şehitleri Caddesine yürüyerek gidebilirsiniz demektir. Kıbrıs Şehitleri caddesinde alışveriş yapabilir, kafelerde oturup dinlenebilir, restore edilmiş evlerde açılan barlarda akşam eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Bu bölgede Mask Müzesi, Karikatür Müzesi gibi küçük müzelerin yanında Atatürk Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Sevgi Yolunda bulunan küçük kitapçılardan kitap, el yapımı takı ve aksesuar alabilirsiniz.

İzmir bir hoşgörü şehridir, her dinden ve her milliyetten insana kucak açmıştır. Sadece Konak’ta bulunan dini mekanlar bile bunu anlatmaya yeter. Camilerin dışında İzmir Beth İsrael Sinagogu, St.Polycarp Kilisesi ve Aya Vukla (Aziz Vukolos) Kilisesi ibadete açık görebileceğiniz dini yerlerdir. 

Zaman konusunda sorun yaşamıyorsanız İzmir’e Eylül ayı başında gitmenizi ve başlangıcı 1923’te düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’ne dayanan İzmir Enternasyonel Fuarı’nı görmenizi öneriyoruz. Bu fuarda her sektörden katılımcıyı bulabilir, stantları gezebilirsiniz. 

İzmir’in en güzel manzaralarından biri Varyanttadır. Eşrefpaşa’dan Konak Meydanı’na Varyant yokuşundan inin. Eski evleri, merdivenlerle inilen dar sokakları ve yol üzerindeki oyuncak müzesi ile çok hoşunuza gideceğine eminiz.

İzmir turunuzu Kordon’da bulunan yan yana dizilmiş kafe ve restaurantların birinde gün batımının en güzelini izleyerek bitirebilirsiniz. İzmir’e gitmişken diğer ilçelerine de isterseniz günü birlik isterseniz konaklamalı olarak gitmenizi öneriyoruz. Karşıyaka’ya vapurla geçmenin ayrı bir yeri olduğunu da belirtelim, dilerseniz Karşıyaka otelleri seçeneklerinden değerlendirebilirsiniz, Ege’nin incisi İzmir tüm güzelliğiyle sizleri bekliyor. İyi tatiller diliyoruz.