Karşıyaka Otelleri

35,5  KARŞIYAKA İzmirliler için İzmirli olmak bir ayrıcalıktır, İzmir’in ilçesi Karşıyakalı olmak ise 2 kere ayrıcalıktır diyor Karşıyakalılar, bu nedenle espri olarak İzmir’in plakası olan 35 e buçuk 35,5 ekleyerek kendilerini ifade ediyorlar. İzmir Körfezi’nin kuzey kıyısında Yamanlar Dağı’nın eteğinde kurulan Karşıyaka adını İzmir şehir merkezinin karşısında olmasından dolayı almış. Halkın spora verdiği önemden dolayı “Aktif Şehir” ünvanı da alan ilçe yerli ve yabancı turistlerin İzmir’e geldiklerinde ilk uğrak yerlerinden biri olduğu için Karşıyaka otelleri tercih sebebi olmaktadır.

Karşıyaka Otelleri

18.yüzyılda zeytinleri ile ünlü bir köy olan Karşıyaka’nın gelişimi 1865 yılında tren yolunun yapılması ile başlamış. 1884 de kurulan iskeleye düzenlenen vapur seferleri ile hızlanmış. Bu yıllarda sahilde Levantenler ve yabancı tüccarlar yazlık olarak köşk ve yalı yaptırırken Türkler Soğukkuyu civarında yerleşmişler. O günlerde yapılan köşklerden günümüze az sayıda kalmıştır. Durmuş Yaşar , Löhner, Penetti, Van Der Zee Köşkleri her biri ayrı güzelliktedir.

İzmir’e geldiğinizde konaklamak için Karşıyaka ÇARŞI Pansiyon tercihiniz olursa yürüyerek gece gündüz istediğiniz saatte çarşıda ve sahil boyunca gezinti yapabilirsiniz. Cıvıl cıvıl çarşısında alışveriş yapabilir, yemek yiyebilirsiniz, yürüyüş yolları, belirli aralıklarla konulmuş spor aletleri ile spor yapabilir, yorulduğunuzda çimlerin üzerine uzanıp dinlenebilirsiniz. İsterseniz bisiklet kiralama istasyonlarından bisiklet kiralayıp sahil boyunca bisiklete binebilirsiniz.

Karşıyaka çarşısının özellikle maç zamanlarında Karşıyaka Futbol Kulübünün yeşil kırmızı bayraklarıyla donatıldığını görebilirsiniz. Bir de maç ezeli rakip Göztepe ile oluyorsa heyecan 2 katı yaşanır Karşıyaka’da. İzmir Türkiye’de futbolun oynandığı ilk şehirdir. 1912 de Karşıyaka, 1925 de Göztepe futbol takımları kurulmuş. O günden beri rekabet devam ediyor. Bu nedenle siz siz olun böyle bir karşılaşma zamanında Karşıyaka’da Göztepe’nin renkleri olan sarı kırmızı bir kıyafet giymeyin!

Çocuğunuz varsa Karşıyaka’da hiç sıkılmadan zaman geçirebilir, Karşıyaka Apart Otellerinde evinizin rahatlığında kalabilirsiniz. Karşıyaka Evrensel Değerler Çocuk Müzesi ve Sasalı Doğal Yaşam Parkı hem çocuklarınızın hem sizin keyifle zaman geçirebileceğiniz yerlerdir. Devlet Tiyatrosu Karşıyaka sahnesinde güzel bir oyun da izleyebilirsiniz. 

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım son günlerini Karşıyaka’da Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın ailesine ait olan evde geçirmiş ve orada vefat etmiştir. Kabri Karşıyaka’da anıt mezar olarak ziyaret edilmektedir. Son günlerini geçirdiği ev ise belediye tarafından restore edilerek Latife Hanım Köşkü Anı Evi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır, mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Bostanlı Güzel sanatlar Açıkhava Müzesi, Helen Katolik Kilisesi, Mezake Et arabim Havrası ve Ali Bey Hamamı görebileceğiniz diğer güzelliklerdir.

Şehir gezinizde hemen her yerde heykel ve anıtlar size eşlik eder. Bu güzellikleri gezerken İzmir’in lezzetlerini de tatmak isterseniz size sadece konaklama imkanı veren İzmir Karşıyaka Otel seçeneklerini değerlendirip yemeğinizi dışarıda yemenizi öneriyoruz.

İzmir’de istenirse farklı bir ilçede yer alan İzmir otelleri tercih edilip günübirlik Karşıyaka turu yapılabilir. Ayrıca Çeşme, Dikili, Karaburun, Urla gibi tatil beldelerinde harika tatil geçirebilir, kaplıcalarında sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Hangi ilçesine giderseniz gidin tatilinizin bir bölümüne Karşıyaka’yı dahil edin diyor, iyi tatiller diliyoruz.