Urla Otelleri

Sakin ve Huzurlu Tatil Rotası URLA, “Eşyalar toplanmış seninle birlikte, anılar saçılmış odaya her yere…” sözleriyle başlayan ve herkesi derinden etkileyen “Kadınım” şarkısına muhteşem sesiyle can veren Tanju Okan’ın inzivaya çekildiği ve vefat ettiği şehirdir Urla. Tanju Okan heykeli ve parkı sevenlerinin ilk ziyaret ettiği yerlerdir. Tertemiz havası, pırıl pırıl denizi, geçmişi M.Ö.8. yüzyıla dayanan tarihi ile İzmir’in sessiz, sakin bir tatil beldesidir. Çeşme Karaburun yolundan gidilir, İzmir’e 35 km uzaklıkta olduğu için günü birlikte gidilebilen Urla’da huzuru ve sağlığı bulmak için kalmak gerekiyor, çok samimi ortamı ile Urla otelleri konaklamak isteyenler için farklı seçenekler sunuyor. 

Urla Otelleri

Ege’nin en eski limanlarından birine de sahip olan Urla özellikle İzmirli deniz severlerin teknelerini bağladıkları güzel, korunaklı bir liman olarak tercih ediliyor, Urla birbirinden güzel 16 köye sahip.

Urla’da ne yapılır? Nerelere gidilir? M.Ö. 8.yüzyılda siyasi oluşumunu tamamlayıp 12 İon Kentinden biri olmuş Klazomenia Antik Kenti 700 km lik Efes-Mimas yolunun bir parçası durumundadır. Trekking tutkunlarının uğrak yeridir. Urla’ya 55 km uzaklıkta bulunan Çeşme otellerinde konaklayan tarih severler kenti ve Urla’yı gezmek için günü birlik gelmektedir.

Urla’ya sağlık amacıyla geldiyseniz mis gibi havasının yanında pek çok hastalığa iyi gelmesi nedeniyle Gülbahçe Ilıcası ve Malgaca İçmelerinden yararlanabilirsiniz.

Çevredeki koyları ve güzellikleri keşfetmek için Urla’ya 5 km uzaklıkta bulunan Çeşmealtı’na gidebilir, buradan kalkan teknelerle 12 adalar turu yapabilirsiniz.

Sörf yapmayı seviyorsanız soğuk suyu ve rüzgarlı plajı ile Demircili Plajı’nı tercih etmelisiniz. Karşıyaka ve İzdeniz’den kalkan vapurlarla ulaşabileceğiniz Yassıca Adası, Osmanlı döneminde bulaşıcı hastalığı olanların tedavi amacıyla gönderildiği Karantina Adası görülmeye değer diğer güzelliklerdir.

İzmir Körfezini tüm ihtişamıyla görmek isterseniz Güvendik Tepesi’ne çıkıp manzaranın tadını çıkararak piknik yapabilirsiniz. Bir de gün batımını bu manzara eşliğinde seyretmek de harika olacaktır. 

Urla da 2 köyden özellikle bahsetmek istiyoruz, ilki Urla’ya 9 km uzaklıkta ülkemizde tiyatroya sahip ilk ve tek köy olan ve adını çevresinde bulunan badem ağaçlarından alan Bademler Köyü’dür. Köyde Halk Kütüphanesi ve Çocuk Oyuncakları Müzesi de bulunuyor. Pazar günü giderseniz kurulan köy pazarından bölgede yetişen sebze ve meyvenin dışında gözleme ve ev ekmeği alabilirsiniz.

Urla’nın korkulukları ile ünlü köyü Barbaros ise gidebileceğiniz bir diğer güzel köydür. Urla’ya 10 km uzaklıkta, mavi panjurlu beyaz badanalı evleri, sessiz, sakin ortamı ile Türkmen Yörüklerin yaşadığı bir köydür buraya yakın Urla Otelleri ve Pansiyonları seçeneklerinide değerlendirebilirsiniz.

En ilginç özelliği ise her sokakta çeşit çeşit korkulukların olmasıdır. Bu köye Haziran ayında gitmenizi öneriyoruz. Bu ayda Oyuk Festivali düzenlenir. Festival en güzel korkuluk ve en güzel yemek yapma yarışmaları gibi yarışmaları ile eğlenceli zaman geçirmenizi sağlar. İzmir otellerinde kalıyorsanız günü birlik gelip birkaç saat keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Urla’da bulunan Sanat Sokağı uğramanız gereken güzel bir sokaktır. Müzik, resim, ahşap boyama gibi atölyelerin bulunduğu, el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı bu sokakta özellikle hafta sonları konser ve etkinlikler de düzenlenmektedir. Gezdikten sonra sokakta ya da limanda bulunan kafe, bar ve restaurantlarda dinlenebilir, ege mutfağının en güzellerinin tadına bakabilirsiniz. Urla enginar şehri olduğu için karaciğer dostu bu sebzeden yerinde tüketmenizi öneriyoruz.

Urla’ya sadece yazın gitmek zorunda değilsiniz, bu güzel, sakin şehrin tadını kışın da çıkarabilirsiniz. Deniz kenarında yürüyüş, Güvendik Tepesinde manzaranın tadı her zaman çıkar, bunlara bir de Urla şömineli Otel’de çıtır çıtır yanan odun ateşinin başında sevdiklerinizle yaptığınız sohbetler eklendiğinde unutulmayacak anılar biriktirirsiniz. Arkadaş grubunuzla gittiyseniz bu romantik ortamda Tanju Okan’ın meşhur şarkısı hep bir ağızdan söylenmeye başlar “Öyle sarhoş olsam ki, bir daha ayılmasam.” Romantik, dingin, keyifli bir tatil için Urla çok güzel bir tatil rotası olacaktır. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz.