Dikili Otelleri

Kutsal Kaynak DİKİLİ, İzmir’in dinlenmek, rahatlamak için tercih edilen sakin ilçesidir Dikili, turistik olarak ismi çok geçmez, çok bilinmez. Ancak Manisa ve İzmirlilerin sayfiye yeridir, mavi bayraklı plajları, kaplıcaları, şelaleleri ile tanınmayı hak ediyor, genellikle yerli turistin tercih ettiği Dikili otelleri farklı seçenekleri ile her bütçeye uygun tatil imkanı sunmaktadır.

Dikili Otelleri

Dikili’nin 40 kilometreyi aşan, her yerinde yüzülebilen bir sahil şeridi bulunuyor. Tertemiz, mavi ve turkuaz renkli deniziyle pek çok plajı mavi bayrak almış. En çok tercih edilen plajları arasında Pissa, Hayıtlı Koyu, Kalem Adası, Garip Adası, Bademli, Zindancık ve Belediye Halk plajını sayabiliriz, uzun sahil şeridinde bulunan Dikili otelleri herşey dahil olanları tercih edebilir, tüm ihtiyacınızı otelinizde sağlayabilirsiniz.

Suları bol olan şehirde ilk gezeceğiniz yer denizin dışında şelaleleri olmalı, Dikili’ye 10 km uzaklıkta bulunan Nebiler Köyü aşık olacağınız harika doğal güzelliklere sahip. Nebiler Şelalesi ya da diğer adıyla Aşıklar Şelalesi’ne tabelaları takip edip kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Arabanızı park yerinde bırakıp aşağıya doğru yürüdüğünüzde dinlenip bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir mekana geleceksiniz. Oradan merdivenlerle aşağıya indiğinizde karşınızda tüm güzelliğiyle Aşıklar Şelalesini göreceksiniz. Suyun içine konulmuş ahşap piknik masalarında kumda pişmiş kahvenizi yudumlarken suyun sesi size terapi gibi gelecektir.

Şelaleyi gördük dönelim demeyin daha yeni başlıyorsunuz. Kayalar üzerinde kırmızı oklar sizi Ece Çağlayanı’na götürecek. Orman içinden akan çayla birlikte ilerlerken mağaraya ulaşacaksınız. Küçük bir mağara olmasına rağmen serinliği hissedebilirsiniz. Mağaraya sırtınızı dönüp önünüzdeki güzelliğe şöyle bir bakın. Akan derenin iki yanındaki yemyeşil ağaçların dallarını birbirine uzatıp yeşil bir tünel oluşturduğunu göreceksiniz. Tam fotoğraf çekilecek manzara. Yolunuza yine okları takip ederek devam edin, Ece Çağlayanı ve göletine ulaşacaksınız. Eğer mayonuzu giyip geldiyseniz bu serin suda, çağlayanın altında yüzebilirsiniz.

Doğa yürüyüşü yapmayı seviyorsanız araçla ulaşımı olmayan Karagöl Tabiat Parkı’na gidebilirsiniz. Volkanik olaylar sonucu oluşmuş Karagöl’e giderken rahat ayakkabı giyip, yanınıza mutlaka su ve yiyecek almayı unutmayın.

Dikili’ye şifa amacıyla da gidebilirsiniz. Bunun için İzmir Dikili otelleri termal tesislerinde kalıp pek çok hastalığa iyi geldiği söylenen ılıcalardan yararlanabilirsiniz. Zeytindalı Kaplıcası, Çamurlu, Kocaoba Ilıcaları ile Bademli Deniz Ilıcası sıcak suları ile yaz kış şifa sunmaya devam ediyor.

Dikili sadece doğal güzellikleri ile değil antik kentleri ile de önemli bir yerleşim yeridir. Klasik felsefenin en önemli ismi Aristoteles’in Büyük İskender’e ders vermek için saraya davet edildiği zamana kadar yaşadığı Atarneus Antik Kenti bunların başında geliyor. Tarihi M.Ö. 4000 yıllarına dayanan şehir Akalılar tarafından kurulmuş. Adını jeotermal su kaynaklarından alan Atarneus halkının kendi parasını basacak kadar zengin olduğu buluntulardan anlaşılmış. Diğer bir antik kent ise Pitanedir.  

Bunlar dışında Dikili ‘de ve yakın çevresinde Teuthrania, Malena, Karina, Algai, Altaria ve Eleia Antik Kentleri bulunuyor.

Dikili’ye bağlı olan Çandarlı da denizi, limanı, doğal güzellikleri, antik kent ve kalesi ile görülmeye değer bir başka beldemiz. M.Ö. 2. yüzyılda yapılan ve çeşitli onarımlarla günümüze ulaşmış olan Çandarlı Kalesi UNUESCO Dünya Mirası geçici listesine girmiş.

Dikili’de başka ne yapılır derseniz, 30 hektar alana kurulmuş, içinde 3 bine yakın bitki türü bulunan Atatürk Botanik Bahçesini gezebilir, tekne turları ile çevre koyları keşfedebilirsiniz. Tekne turlarının da uğrak yerleri olan Kalem Adası ve Garip Adası arasında bulunan denize akvaryum denilmesi boşuna değildir. Kalem Adası incecik kumu, tertemiz plajı ile birleşen yemyeşil ormanı ile huzur dolu bir adadır. Konaklamak isterseniz adada 1 otel bulunuyor. Önceden yerinizi ayırtmanız gerekiyor.

Bu güzellikleri görmek için yarım saat uzaklıkta bulunan Bergama otelleri seçenek olarak düşünülebilir, Dikili’ye günübirlik gidip dönebilirsiniz. Siz de sakin, huzurlu, dinlenebileceğiniz ve yenileneceğiniz bir tatil geçirmek isterseniz Dikili’yi tatil planlarınız içine almayı unutmayın. En güzel Dikili otelleri sizi ağırlamayı bekliyor. İyi tatiller diliyoruz.