Bergama Otelleri

Fıstık, Sağlık, Tarih Şehri BERGAMA, Dünya ve Türkiye’deki ilklerin şehri, antik çağların sağlık merkezi Bergama’dayız. İzmir’in her tarafı tarih kokan güzel ilçesi, İzmir’e yaklaşık 1.5 saat uzaklıkta bulunuyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan şehir özellikle yabancı turistler için bir transit geçiş noktası durumundadır. Turlar günü birlik düzenlenir. Kuşadası, İzmir, Ayvalık gibi deniz kıyısında konaklamayı tercih ettikleri için Bergama otelleri daha küçük oteller ve genellikle yerli turiste yönelik olarak hizmet vermektedir. 

Bergama Otelleri

Bergama turuna kalesi ve dünyanın en dik tiyatrosunun da bulunduğu Akropol ile başlayabilirsiniz. Kuruluşu M.Ö. VII yüzyıla kadar dayanan antik kent Pergamon Krallığına başkentlik yapmış, dönemin en zengin ve muhteşem şehirlerindendir. Akropol’e teleferik ile rahatlıkla çıkabilirsiniz.

 “Ölümün yasaklandığı, vasiyetnamelerin açılmadığı” yer denilen Asklepion modern tıbbın ve eczacılığın merkezi olarak M.Ö. 4. Yüzyılda yapılmış en büyük sağlık yurdudur. M.S. 4. yüzyıla kadar da etkin bir tedavi merkezi olarak hizmet vermiştir.

Buluntulardan 3 lü bir tedavi yöntemi uyguladıkları anlaşılmaktadır. Perhiz, sıcak-soğuk banyo ve beden hareketleri. Özellikle ruhsal hastalıklarda ilaç, şifalı bitkiler, müzik, su sesi, telkin ve rüya yorumlarına dayalı psikoterapi yöntemleri uygulandığı ortaya çıkmıştır. Bunların yanında çamur ve güneş banyolarıyla tedavi yöntemleri de kullanılmış. Asklepion kütüphanesi, tiyatrosu, tapınakları, kutsal su ve çeşmesi ile bu gün bile ayaktadır.

Dünyada ilk olan bu özel sağlık merkezi 1984 yılından beri Uluslararası Grup Psikoterapi Kongresine ev sahipliği yapmaktadır. Bu dönemde hem Bergama hem de İzmir otelleri bu konuda uzmanları ağırlamaktadır.

Serapion Tapınağı (Kızıl Avlu) Pergamon’un ovada kalan en görkemli yapısıdır. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından Mısır Tanrısı Serapis’e ithafen yaptırılmış, M.S. 5. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüş. Anadolu’da kurulan ilk 7 kiliseden biri olduğu için dini açıdan önemi bulunuyor. Tapınağın kule biçiminde olan kısmı Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmaya başlanmış, halen Kurtuluş Camii olarak ibadete açık bulunuyor. Tapınağın hemen yanında bir de Havra bulunuyor. Çok tanrılı inanış yanında 3 ilahi dine ev sahipliği yapan tapınak turizm açısından önemli bir yer durumunda. İnanç turu kapsamında gelenler Bergama otel pansiyon seçeneklerinden birinde konaklayabilirler. 

Pergamon krallarından birine ait olduğu düşünülen Yığma Tepe Tümülüsü, Selinos nehri üzerinde Roma döneminde inşa edilmiş ve kullanımı hala devam eden Bergama Köprüleri görebileceğiniz antik kalıntılar arasındadır.

Kazılarda bulunan eserler 1936 yılında Cumhuriyet tarihimizin ilk Arkeolojik Kazı Müzesi olan Bergama Müzesinde sergilenmektedir. Müzenin antik buluntular salonunun yanında etnografya salonu da bulunuyor.

Bergama’da antik dönemden sonra Osmanlı döneminde de önemli eserler inşa edilmiş. Sultan Bayezid tarafından 1398-1399 yıllarında yaptırılmış Ulu (Yıldırım) Camii, geçmişi 14. Yüzyıla kadar dayanan Arasta (Osmanlı Çarşısı) görülmeye değerdir. Arasta’da çizmeci, saraç, manifaturacı gibi geleneksel zanaatlar halen sürdürülmektedir. Geziniz sırasında yeni yeni açılan kafeteryalarda dinlenebilirsiniz.

Şehrin en özel ve güzel yerlerinden biri de halk arasında Arnavut Mahallesi olarak da bilinen Kale Mahallesi ve burada bulunan Bergama Evleridir. Yaşayan en eski örnekleri 18 yüzyıla ait olan bu evlerin tümü kültür varlığı olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Kale Mahallesine girdiğinizde dar sokaklarda gezip farklı tarzda yapılmış evleri fotoğraflayabilirsiniz. Bölgede hımış tekniğiyle yapılmış geleneksel Türk evleri, kagir Rum evleri ve karma teknikle yapılmış Cumhuriyet evleri bulunur. 

Bergama’da kültür turunun yanında doğayla iç içe zaman geçirebileceğiniz Kozak Yaylası’na düzenlenen doğa ve köy turlarına katılabilirsiniz.

Bergama antik çağdan bu yana çam fıstığı, üzümü ve şarabı ile ön plana çıkmış. Günümüzde de ülkemizde helvaların, tatlıların ve şerbetlerin baş tacı olan çam fıstığının en çok yetiştiği yer Kozak Yaylasıdır.

Hem tarihi hem de doğal güzellikleri görmek için konaklamanızı öneriyoruz. Bergama otelleri fiyatları otelin sağladığı imkanlara göre değişiklik gösterebiliyor. İsteklerinizi karşılayacak bir otel mutlaka bulabilirsiniz. 

Bergama ilklerin şehri demiştik, bilim dünyasının yolunu açacak ve kitabın oluşmasını sağlayacak ilk parşömen Bergama’da icat edilmiş. Atatürk’ün isteği 1937 de düzenlenen kermes Türkiye’nin ilk yerel kermesi olması ve bu gün de devam etmesi açısından önemlidir.

Bergama’ya geldikten sonra yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunan Foça’yı da görmenizi öneriyoruz. Sakin, dingin bir tatil için tercih edebilirsiniz. Foça Otelleri yaz kış açık olup misafirlerini ağırlamaktadır. Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle iyi tatiller.