Foça Otelleri

Sevimli Akdeniz Foklarının Sığınağı FOÇA, binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu sadece insanlar değil her türlü canlıya da kucak atmış., Caretta Caretta Kaplumbağaları, Kelaynak Kuşları, Akdeniz Fokları gibi soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan canlılar sanki bunu biliyormuş gibi Anadolu’ya sığınmışlar, bu nadide canlılardan Akdeniz Fokları ülkemizde İzmir’in Foça İlçesinde bulunan Siren Kayalıklarını ev yapmış kendilerine. Tüm dünyada 600 kadar kalan fokların 100 kadarı Ege ve Marmara’da yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar, bu sevimli hayvanları görebilmek için gelen doğa severleri de Foça otelleri ağırlıyor.

Foça Otelleri ve Gezi Rehberi

Foça Otelleri

Tarihçi Herodot’un “en güzel gökyüzü, en güzel iklim” olarak tanımladığı Foça 12 İyon kentinden biriydi, ilk adının Luwi dilinde sulak yer anlamına gelen Pauwake olduğu daha sonra foklardan dolayı Phokaia olarak değiştiği söyleniyor.

Eski bir yerleşim yeri olduğu için gezip göreceğiniz pek çok yer bulunuyor, tam bir açık hava müzesi olan Kybele Açıkhava Tapınağı M.Ö. 580 yılında yapılmış. Sefere giden denizciler bolluk, bereket dileyip adak adamak için buraya gelirmiş. Athena Tapınağının ise kazıları halen devam ediyor. Pers egemenliği zamanında kaya işlenerek yapılmış Pers Mezar Anıtı (Taş Ev-Taş Kule) tüm görkemiyle ziyaret edenleri karşılamakta.

Foça Eski ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılıyor, Eski Foça SİT alanı olan tarihte yolculuk yaptıran bir yer iken Yeni Foça adı üstünde yeni binaların olduğu bir bölge.

Gezilecek yerlerin çoğu Eski Foça’da olduğu içi Yeni Foça Otelleri yürüyerek gezme anlamında biraz uzak kalabilir. Bu nedenle konaklayacağınız oteli seçerken araştırmanızı öneriyoruz.

Eski Foça’da gelenleri ilk karşılayan görkemli yapı şehri çevreleyen surlar ve şehre giriş için kullanılan 5 kapı oluyor. Beşkapılar Kalesinden sahil boyunca yürüdüğünüz yere Küçük Deniz (Eski Foça Limanı), Beşkapılar Kalesinin arkasında kalan limana ise Büyük Deniz deniyor.

Adı gibi bu limanda daha büyük tekneleri görebiliyorsunuz. Denizcilik açısından bakıldığında Herodot’a göre 50 kürekli gemilerle ilk uzun deniz yolculuğuna Phokaialılar çıkmış.

Tarihi 1800 lü yıllara kadar giden Eski Foça Evleri arasında dolaşırken kaybolmaktan korkmayın. Girin ara sokaklara, eski şehrin keyfini çıkarın. Yolunuz 1531 yılında Foça’nın fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış, Kanuni zamanında tadilattan geçerek günümüze ulaşmış Fatih Camii’ne düşecek.

Foça’da büyük kısmı halen sağlam olan su kemerleri, yel değirmenleri görebileceğiniz diğer güzellikler arasında yer alıyor. Eğer Pazar günü Foçadaysanız Slow Food akımının Türkiye’deki ilk temsilcisi olan Foça Yeryüzü Pazarına mutlaka uğrayın. Ev yapımı reçel, erişte, yemekler ile yerel sebze, meyveler alabileceğiniz tam bir üretici pazarıdır. Tarihi eserleri gezip, pazardan alış veriş yaptıktan sonra günbatımını Büyük Deniz’den keyifle izleyebilirsiniz, Foça Otelleri herşey dahil hizmetiyle günün yorgunluğunu huzurla atmanızı sağlayacaktır.

Foça’ya gelmişken mavi bayraklı koyları görebileceğiniz tekne turlarına katılmadan dönmeyin. Bir rivayete göre  Foça’da yeri bilinmeyen bir karataş varmış, bu taşa basan kişi Foça’dan ayrılamazmış. Taşa basın ya da basmayın Foça’daki sakinlik ve doğal güzellikleri gördükten sonra ayrılmak istemeyeceksiniz.

Tam bir yazlıkçı kasabası görünümünde olan Foça’yı huzurlu bir tatil isteyenlere kesinlikle öneriyoruz. Ancak siz daha hareketli bir şehirde kalmak isterseniz İzmir otellerini tercih edebilir, Foça’ya günübirlik gelebilirsiniz. Tatilde İzmir yöresini tercih ettiyseniz Foça’ya zaman ayırabilirsiniz. İyi tatiller diliyoruz.