Oda Tipleri ve Tesis Koşulları

Oda tipleri ve özellikleri nelerdir?

Her otelin belli standartlara göre hazırladığı oda tipleri mevcuttur. Müşterilere tahsis edilen odalar otelin tanımlamaları ile adlandırılabilmekte ve zaman zaman farklı otel aynı tabir ile adlandırsa dahi tahsis edilen odalardaki özellikler farklı olabilmektedir. Bunun için otel oda tipleri ve özellikleri kısmından kontroller yapılarak odanın tüm özellikleri kontrol edilebilmektedir. Başlıca otel oda tipleri; Tek kişilik (tek kişilik yataklı), Çift kişilik (çift kişilik tek yataklı), Çift yataklı (iki ayrı tek kişilik yataklı), Üç Kişilik (Üç ayrı tek kişilik yataklı), Aile, Suit, Kral Dairesi şeklinde sayılabilir. 

Çift kişilik oda ile iki yataklı oda arasındaki fark nedir?

Çift kişilik oda terimi genellikle 2 kişilik bir yatak ile hazırlanmış bir oda tipi olmakla beraber zaman zaman 2 yataklı odalar da çift kişilik oda ile karıştırılabilir. Bu durumlar ile karşılaşmamak için özel istekler kısmına odadaki yatak tipini belirtmeniz faydalı olacaktır.

Odalar ile ilgili rezervasyon değişiklik taleplerini nasıl yaparım?

Odalar ile ilgili yatak, mevki, ek hizmetler gibi taleplerin öncelikle otele bildirilmesi gerekmektedir. Bu tür değişiklik ve ek hizmet talepleri otelin onayını gerektirir. Müşterilerimiz bu tür durumlarda 444 51 36 ve 0850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım alabilirler.

Rezervasyon yaptığım odaya nasıl ek yatak alabilirim?
  • Rezervasyon yaparken ek istekler veya özel notlar kısmına yazabilirsiniz,
  • 444 51 36 ve 0850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım alabilirler.
Odaya ek yatak aldığım durumda kimler yararlanır?

Odanızda sadece rezervasyonda belirtilen kişi sayısı kadar kişi konaklayabilir. Odanıza ek yatak almanız rezervasyon harici kişilerin konaklamasına imkan yaratmamakla beraber tatilinize eklenecek kişilerin olması durumunda 444 51 36 ve 850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım almanız gerekmektedir. Müşteri temsilcileriniz otelin onayına bağlı olarak gerekli ayarlamaları yapacaklardır.

Otellerde sigara içilebilen oda var mı?

Pek çok otel oda özelliklerinde sigara içilip içilmediğini belirtmektedir. Eğer rezervasyon sırasında sigara içilebilen oda seçeneği yok ise o otel içerisinde sigara içilmesine izin vermiyor anlamına gelir.         

Evcil hayvanım var ne yapmalıyım?

Tüm otellerin evcil hayvanlar ile ilgili bir politikası vardır ve bu otel koşulları altında belirtilir. Eğer bir evcil hayvanınız var ise bu durumu kontrol etmenizi ve hata Evcil hayvanlara izin veren oteller için 444 51 36 ve 0850 800 51 36 ücretsiz danışma hattımızı arayarak müşteri temsilcilerinden bilgi ve yardım almanızı öneririz.

Otelin otoparkı var mı?

Otellerin otoparkının olup olmadığını otel özellikleri bölümünde görebilirsiniz.

Otel transfer hizmeti veya servis hizmeti veriyor mu?

Otellerin transfer veya servis hizmeti verip vermediği otel özellikleri kısmında bildirilmektedir.