Ortaca Otelleri

Turizm, Tarih, Tarım Şehri Ortaca, Tatil planlarınızı yaptınız mı? Yapmadıysanız sizi Ortaca’ya davet ediyoruz, Akdeniz ve Ege Bölgesinin sınırında, Fethiye ve Marmaris’in ortasında Muğla’nın şirin ilçesidir. Adını da bu orta yerde olmaktan almıştır, ulaşım açısından çok kolay olduğu için ister günü birlik,  isterseniz Ortaca Otelleri seçenekleriyle konaklamalı tatil yapabilirsiniz. 

Ortaca Otelleri

Ortaca doğal yaşam, deniz, göl, kumsal, antik kent, kanal, şifalı su, çamur banyosu, kral mezarları, endemik bitki ve hayvan türleri ile gidenin bir daha gitmek isteyeceği tatil beldesi olmuştur. Yapılacak ve görülecek pek çok şey olunca Muğla Ortaca Herşey Dahil Oteller tatilcilerin ilk tercih ettiği konaklama mekanları olmaktadır.

Ortaca da görülecek neler var derseniz öncelikle Kaunos Antik Kentinden başlamanızı öneririz. Antik Milet’in kralı Kaunos ikiz kardeşi Byblis ile aşk yaşayınca kardeşiyle birlikte ülkesinden kovulur ve Dalyan’a sığınır, burada Byblis intihar eder. Yaşadığı büyük kederi yenmek için kendini şehri geliştirmeye adar.

Bu sayede Kaunos şehri liman ticaretinde giderek gelişir ve tuz, incir, zeytinyağı ile tanınır, bir zamanların bu zengin şehrinin kalıntıları bu gün bile görenleri etkilemektedir. Oldukça geniş bir alana yayılmış Kaunos Antik Kenti agorası, tiyatrosu, tapınağı ve surlara çıktığınızda muhteşem deniz manzarası ile görenleri büyülemektedir.

Zamandan tasarruf etmek isterseniz denizden tur tekneleri ile gitmenizi öneriyoruz. Ortaca merkez Otelleri güler yüzlü personeli ulaşım konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Ören yerlerini gezmeyi seviyorsanız mutlaka müze kartınız olsun, burada da geçerli olduğunu söyleyelim.

Görmeniz gereken bir diğer antik bölge Likya Kaya Mezarları hem gece hem de gündüz ayrı güzeldir. İsterseniz Kaya mezarlarının tam karşısında bulunan ve belediyeye ait kafeteryada bir şeyler içebilir ve manzaranın keyfine varabilirsiniz.

İsterseniz Dalyan kanalında tekne turuna katılabilir mezarların hemen yanından geçebilirsiniz. Bir ucunda deniz bir ucunda göl olan Dalyan Kanalında sazlıklar arasında ilerlerken yanınızdan bir caretta caretta kaplumbağasının geçtiğini görebilirsiniz.

Biraz ilerlediğinizde yan tarafınızdaki kayalar içine oyulmuş kaya mezarlarını tüm ihtişamıyla görüp fotoğraf çekebilirsiniz. Nehirde ilerlerken sandal içinde ızgarasını hazırlamış yengecin büyüğü olan pavuryaları pişiren ailelerle karşılaşabilirsiniz. Tadına bakmak isterseniz durup satın alabilirsiniz.

Dalyan kanalında karşınıza çıkabilen ve nesli tükenme tehlikesinde olan Caretta Carettaların evi Avrupa’nın en iyi 5 plajından biri seçilen İztuzu Plajıdır. 110 milyon yıldır bu bölgede yaşamını sürdüren devasa deniz kaplumbağaları yumurtalarını bırakmak için bu plaja gelir. Dişi kaplumbağalar yavruları dolunayda yumurtadan çıkacak şekilde kumsala gelir ve yumurtalarını bırakır. Yumurtadan çıkan yavrular ay ışığı sayesinde denize ulaşırlar.

Bizim için kısa gibi görünen bu mesafe minik ayaklar için çok uzun ve tehlikelidir. Mümkün olduğunca çok kaplumbağa yavrusunun denize ulaşması ve neslini sürdürebilmesi için doğal yaşam dernekleri ve Pamukkale Üniversitesi büyük çaba göstermektedir. Bu amaçla plaja akşam 20:00 ve sabah 08:00 saatleri arasında giriş yasaklanmıştır. 

Ortaca şehir merkezi otelleri konaklamak için tercih ettiyseniz İztuzu plajına giden minibüslere binin ve 12 km’lik rengarenk bir görsel şölene hazır olun. Göl, orman, nar bahçeleri, pamuk tarlaları arasından geçip plaja ulaşıyorsunuz. İztuzu’nun diğer ucu Dalyan Ağzı Plajıdır. Dalyan Nehri’nin denize karıştığı yer olduğu için burada tatlı suda yüzebilirsiniz. Biraz ilerlediğinizde ise tuzlu sudasınız. 

Ortaca’nın her plajı ayrı bir değeri barındırır içinde. Sarıgerme Plajı nesli tükenmekte olan ve koruma altında olan kum zambağını görebileceğiniz yerdir. Plaj olarak kumluk ve denizinin genellikle dalgalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölgede bulunan Ortaca Apart Oteller ev rahatlığıyla tatil yapmanızı sağlarken 5 yıldızlı oteller de konforlu bir tatil keyfi sunar. 

Bu güzellikleri gördükten sonra bir gününüzü tekne turu ile civardaki ada ve mağaraları dolaşmaya ayırabilirsiniz, Delikli Ada, Kamil (Kırlangıç) Adası, Tavşan Adası, İçine yüzülerek girilen ve tavanından aşağıya süzülen sarkıtları ile Mavi Mağara (Tünel Mağara) ve içinde 2000 kişiyi barındırabilecek kadar büyük olan İnönü Mağaraları görülmeye değer doğal güzelliklerdir.

Dünyada çok az bölgede bulunan Sığla (Günlük) ağaçları Ortaca ve Dalaman arasında Sığla Ormanları olarak karşımıza çıkar. Sığla yağı kozmetik sektöründe parfüm yapımında, sağlık alanında antiseptik olarak kullanılmakta, parazitler, mide yaraları ve sedef hastalığı gibi bir çok hastalığa iyi geldiği belirtilmektedir. Sığla ağaçlarını görmek, mis gibi havasını solumak ve bunlara ek olarak heyecanlı bir rafting turu yapmak isterseniz Dalaman Otelleri ilk tercihiniz olabilir. Dalaman Çayı 13 kilometrelik zorlu bir parkura sahiptir. Bu nedenle rafting sevenler için denenmesi gereken bir parkur olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Hava yoluyla gelecekseniz hava alanı burada olduğu için ulaşımınız da kolay olacaktır.

Muğla’nın turistik ilçelerinin her birinde ayrı bir heyecan ve ayrı bir keyif yaşayabilirsiniz. Bu nedenle Muğla Otelleri ihtiyacınıza ve hayal ettiğiniz tatile göre size seçenekler sunacaktır. Tatil planlarınızı yapmadan önce arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve tatilinizi hayal edin. Daha sonra yerinizi ayırtın.  İyi tatiller diliyoruz.

Daha Fazla Yükle