Bafra Otelleri

Bu tatilde rotanızı Mağusa’nın ilçesine bağlı Bafra Köyü’ne çevirmenizi öneriyoruz. Adanın en güzel plaj ve koylarının bu köyde olduğu iddia ediliyor. Bu güzellikler içinde yıldızlı otelleri, tatil köyleri, her şey dahil sistemi ile Bafra Kıbrıs Otelleri verdikleri lüks hizmet ile öne çıkıyor. 

Bafra Otelleri

Tütün üretimi merkezi olan Bafra’nın eski adı sığır çobanının kızı anlamına gelen Vokolidaymış. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra ismi değiştirilerek köyün geçim kaynağı olan tütünden kaynaklı Türkiye’de üretilen bir sigara markası olan Bafra adı verilmiş.  

Samsun’un Bafra ilçesiyle bir alakası olmadığı anlaşılıyor. Tarihi yerlere yakın olması ve plajının muhteşemliği nedeniyle Kıbrıs Bafra Otelleri özellikle tercih ediliyor. 

Bafra’da kış kısa sürdüğü, İlkbaharın başlarında sezon açılıp Aralık ayına kadar devam edildiği için neredeyse 4 mevsim güzel plajında denize girebilirsiniz ancak yüksek faktörlü güneş kreminizi yanınıza almayı unutmayın. 

Bafra’ya havayolu ile gelirseniz Ercan Havaalanında uçağınızdan indikten sonra havalimanı servisi ya da otellerin transfer hizmetinden yararlanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz. 

Bafra ve yakınlarında gezebileceğiniz tarihi yerlere bir göz atacak olursak önce köy meydanında bulunan Aya Yorgi (Agios Georgios) Kilisesi'nden başlayalım. Kiliseden sonra uzun yıllar cami olarak kullanılmış sonra kaderine terk edilmiş bir durumda. 

Zafer Burnu’nda bulunan Apostolos Andreas Manastırı hem Türkler hem de Rumlar tarafından kutsal sayılan ziyaret ve adak yeridir. Mucizeler yarattığına inanılan, yolcuların koruyucusu, rüzgarların hakimi olarak da isimlendirilen Apostolos Andreas adına yapılmış. Manastırda yer alan kilise görkemli mimarisi ve ikonları ile dikkat çekmektedir. Kilisenin altında içme suyu kuyularının olduğu bir oda bulunur. Bu odanın 15.yüzyılda şapel olarak kullanıldığı düşünülmektedir. 

Arap akınlarına karşı Bizanslılar tarafından stratejik bir yerde kurulmuş 3 kaleden biri olan Kantara Kalesi'nde asker odaları, su sarnıcı, işaret kulesi gibi yerler bulunan kalenin 3 tarafı derin uçurumlarla çevrili olduğu için harika bir manzaraya da sahip.

1957 yılında tesadüfen bulunmuş Ayios Trias Bazilikası’nın 5.yüzyılda inşa edildiği anlaşılmıştır. 12.yüzyılda inşa edilmiş Panagia Theodoku Kilise'si çevreden toplanan ikonların sergilendiği İskele İkon Müzesi’ne dönüştürülmüştür. 

Bu güzel tarihi yerler Bafra’ya yaklaşık 20 km uzaklıkta olduğu için Girne Otelleri’nde kalan turistlerin de uğrak yeridir.

Bafra’da gezebileceğiniz bir başka yer de Bafra limanına 2 km uzaklıkta bulunan Kral Mezarları'dır. M.Ö. 4.yüzyılda Baflı soylular ve yüksek rütbeli çalışanlar, o dönemin gösterişli evlerine benzeyen mezarlara gömülmüş. Bu gösterişten dolayı kral mezarı denilmiş. Nekropol tarihi Baf şehri ile birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınmıştır. 

Tatilinizin tamamını Bafra’da geçirmek istemezseniz Girne, Gazimağusa ya da Lefkoşa’ya geçebilir oradaki Kıbrıs Otelleri'nde konaklayabilirsiniz.

Bafra’ya yaklaşık 50 km uzaklıkta adanın uç noktasında bulunan Dipkarpaz Köyü’nü de önerebiliriz. 

Kıbrıs’ta alkollü içecekler ucuz olduğu için tatil dönüşü alabilirsiniz. Peynir seviyorsanız Kıbrıs’ın meşhur Hellim peyniri de listenize eklenebilir, Kıbrıs’ta bol güneşli, keyifli bir tatil diliyoruz.

Daha Fazla Yükle