Ürgüp Otelleri

Zaman zaman “ölmeden önce yapmanız gereken 100 şey, mutlaka okumanız gereken kitaplar, mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler” gibi listeler yayınlanır. Eğer bu listeler ilginizi çekiyorsa özellikle görülmesi gereken yerlerin içerisinde Kapadokya Bölgesi ve Ürgüp gelmelidir.  Doğal güzellikleri, kültürel mirası ve dini geçmişi ile benzersiz bir yerdir, Ürgüp Otelleri özellikle kaya otelleri sizde farklı bir dünyadaymış hissi uyandırır.

Ürgüp Otelleri ve Gezi Rehberi

Ürgüp Otelleri

Tarihi Hititlere dayanan Ürgüp bu gün gibi o dönemde de doğu-batı, kuzey-güney tüm yönleri birbirine bağlayan stratejik bir konumda olması nedeniyle paylaşılamayan bir bölgeymiş. Bu nedenle Ürgüp için sık sık savaşlar olmuş. Günümüzde de  jeolojik oluşumları, doğal güzellikleri, tarihi ve kültür mirası ile yerli ve yabancı herkesin ilgi odağı olmaktadır. Bu güzellikleri görmeye gelenler için Ürgüp Butik Oteller doğal ortamın içerisinde kaya evlerin otele dönüştürülmesiyle ortaya çıkmıştır. 

Bölge pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemine ait pek çok eser bulunuyor. Ürgüp’te doğal ve kültürel miras iç içe geçmiş durumda. Vadileri gezerken içinde kiliseleri de geziyorsunuz. Bu nedenle Ürgüp ve çevresinde nereye baksanız bir güzellik görülebiliyor. Avanos, Göreme’de yakın olduğu için diğer bölgelerdeki Kapadokya Otelleri de konaklama olarak tercih edilebilir.

Ürgüp’e çok yakın Paşabağ Vadisi yaşlı ve oluşumu hala devam eden genç peribacalarının en güzel örneklerinin olduğu yürüyerek gezebileceğiniz harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir ören yeri. Mutlaka bir müze kartınız olsun. Bol bol yürüyeceğiniz için de spor kıyafetler tercih edin. Yanınıza su almayı da unutmayın.

Paşabağ Vadisi’nin devamında Zelve Açıkhava Müzesi’ni görebilirsiniz. Kaya oluşumları ve doğasıyla özel Gomeda ve Kızılçukur Vadileri ile içinde bulunan kiliseleri gezebilirsiniz. Mazı Köyünde bulunan kayaların oyulmasıyla yapılmış yeraltı şehri sizi şaşırtacaktır. Dönemin hıristiyanları pek çok farklı bölgeden gördükleri zulümden kaçarak Kapadokya Bölgesine gelmiş, saklanmak için de evlerini ve kiliselerini mağaraları oyarak ve yeraltı şehirleri inşa ederek yapmışlar. Bu bölgedeki kiliseleri gezdiğinizde diğer kiliselere göre çok fazla fresk olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni farklı bölgelerden gelen hıristiyanlar birbirinin dilini anlamadığı için dinlerini herkesin ortak dili olan resimlerle anlatmayı seçmeleriymiş.

Bölgede gezilebilecek yerler arasında Kılıçarslan Türbesi, Karamanoğlu İbrahim Bey Camii, Altıkapılı Türbesi, Hallaç Manastırı, Fırkatan(Aynalı), St. Alakara, St. Basil, Aios, Konstantin-Eleni, St. Theodora Kiliseleri, Saruhan Kervansarayı sayılabilir. Temenni Tepesi, Kadı Kalesi, Ortahisar ve İshak Kalesini de turunuza dahil edebilirsiniz.

Ürgüpte tarihi ve doğal yerlerin dışında ilçe genelinde turistik lokantalar, hediyelik eşya dükkanları, şarap evi ve şarap fabrikaları, kaya içerisine oyularak yapılmış eğlence yerleri bulunmaktadır.

Kapadokya’nın meşhur balonlarını bu yörede pek göremezsiniz. Bunun için Göreme ve Uçhisar’a gitmeniz gerekecek. Balonlara ulaşımın kolaylığı ve gökyüzündeki uçuşlarını daha yakından izlemek istiyorsanız Göreme Otelleri sizin için daha doğru tercih olabilir. Keyifli bir Kapadokya ve Ürgüp tatili geçirmenizi diliyoruz.