Göreme Otelleri

Yoğun bir çalışma dönemi geçirdiniz, dinlenmek, enerji toplamak, kafa dinlemek için tatili hak ettim diyorsunuz. Ama zamanınız kısıtlı ve bunu çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Az zamanda çok işler yapabilmek ve keyifli zaman geçirmek için ilk başlarda gazetecilerin ve polislerin kullandığı 5N1K yöntemini kullanmaya ne dersiniz? Bu yöntemde Ne, Nerede, Ne zaman, Neden(Niçin), Nasıl ve Kim sorularının cevaplarını bulduğunuzda harika bir tatil geçirebilirsiniz. Önce Nerede ile başlayalım. Kapadokya’da bulunan Göreme ve Göreme Otelleri bu sorunun yüzlerce cevabından biridir.

Göreme Otelleri ve Gezi Rehberi

Göreme Otelleri

2. sorumuz Ne zaman? Göreme yılın 12 ayı gidebileceğiniz ve her gittiğinizde size farklı güzellikler sunan bir ören yeri olduğu için her zaman gidebilirsiniz. Bu nedenle Göreme otel fiyatları yaz kış farklı fiyat sunmaz. Ama belirli dönemlerde kampanyalar düzenleyebiliyorlar. Burada önemli olan gittiğiniz mevsime göre kıyafetlerinizi doğru seçmeniz.

Örneğin kışın gidiyorsanız ve Ihlara Vadisini gezecekseniz cıvık cıvık bir çamurun içinde kışa uygun yürüyüş ayakkabılarınızın olması gerekir. Yazın ise spor ayakkabı, şapka ya da güneşten korunmak için şemsiye doğru tercih olur.

3. soru Nasıl giderim? Göreme’ye hava ya da karayolu ile gidebilirsiniz. Uçuşu tercih edenler Nevşehir ya da Kayseri Havaalanlarını tercih edebilir. İkisinden de Göreme’ye ulaşım arasında zaman açısından büyük bir fark yok. Sadece mevsimine göre Nevşehir Havaalanı’nda sis ve yoğun rüzgar nedeniyle uçuş iptalleri ya da rötar yaşama olasılığınız daha fazladır. Göreme ve çevresini rahat gezmek istiyorsanız tur şirketi ile gitmediyseniz mutlaka bir araba kiralayın. Dolmuş ya da otostop ile de bir alandan diğerine gidebilirsiniz ancak daha zor olacaktır. Seçeceğiniz ulaşım türüne göre Göreme yerine diğer Kapadokya otelleri tercih edilebilir.

4. ve 5. soru Neden Göreme ve Göreme de Ne yapılır?  Göreme binlerce yıllık geçmişe sahip, onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış ve Unesco Dünya Kültür ve Doğa Mirası’na girmiş Kapadokya’nın bir parçası. Peribacaları, Vadileri, Yeraltı şehirleri, kiliseleri ile gezebileceğiniz pek çok yer var. Balon turu, yamaç paraşütü, at turu, Atv turu macera arayanlar için unutulmayacak anlar yaşatır size. Kamp yapmayı sevenler için de yeşillikler arasında, kuş sesleri ve gökyüzünde uçan balonların keyifli görüntüsü başka bir yerde bulamayacağınız güzelliklerdir.

Özellikle Kapadokya’nın müthiş manzarasını havadan izlemek isteyenler için gökyüzünü rengarenk kaplayan balonların pek çoğunun kalkış noktası Göreme’dir. Kaldığınız kayalar içine oyulmuş otelinizden yürüyerek bile balonların kalkış yerine ulaşmanız mümkün olabilir.

Göreme’yi gezmeye Göreme Açık Hava Müzesi ile başlamanızı öneriyoruz. Bunun için yürüyüş ayakkabılarınızı giyin yanınıza su ve müze kartınızı almayı unutmayın.  Çevredeki aktif dağların püskürmesiyle oluşmuş peribacaları, kayalar içine oyulmuş ve bölgede bulunan en iyi korunmuş kiliseleri ile mutlaka görmeniz gereken bir vadi. Roma döneminde zulümden kaçan din adamları buralara saklanmış ve hem yaşamlarını sürdürmüş hem de eğitim vermişler. Burada 6 kilise, 2 manastır var. Bu kiliselerin en önemli özelliği diğer kiliselere göre çok fazla fresk olması. Her biri ayrı birer sanat eseri diyebiliriz.

Göreme Açık Hava Müzesinden sonra yaklaşık 5 dk mesafede Zelve Açık Hava Müzesine geçebilirsiniz. Peribacalarının en güzelleri ve kayalardaki oymaları ile sizi şaşırtacak bir ören yerinde olduğunuzu göreceksiniz. Göreme ve Çavuşin arası Peribacalarının en yoğun bölge olduğu için gözlerinizi alamayacak ve bol bol fotoğraf çekilmek isteyeceksiniz.

İlk Hititler tarafından güvenlik amacıyla inşa edildiği düşünülen yer altı şehirleri de bir sonraki ziyaret alanınınız olabilir. Kapadokya bölgesinde yaklaşık 36 tane yeraltı şehri olduğu biliniyor. Bunlardan en bilinenleri Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleridir. Her ikisine de müzekart ile girebilirsiniz. Kaymaklı en ünlü olanı olduğu için çok kalabalık olabiliyor. Giriş ve çıkışları tek kapıdan yapıldığından dar sokakları sizi rahatsız edebilir. Özellikle kapalı alan korkusu olanlar ya da panik atak bozukluğu yaşayanlar bu kalabalıkta kendilerini kötü hissedebilir. Bu nedenle aynı özellikte olan diğer yer altı şehirlerini tercih edebilirsiniz. Sonuçta hepsi aynı özelliklere sahiptir.

Gün boyu gezip yorulduktan sonra Göreme’yi tepeden görmek ve gün batımını seyretmek için Aydın Kırağı ya da halk arasında Aşıklar Tepesi olarak bilinen seyir tepesine gidebilir, meşhur boncuklarla donatılmış ağaçlarla fotoğraf çekilebilirsiniz.

Konum olarak Göreme Ürgüp, Uçhisar, Ortahisar, Çavuşin ve Avonosun ortasında yer almaktadır. Her birine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.  Bu nedenle isterseniz Ürgüp Otelleri’ni de tercih edebilirsiniz. Birkaç gün kalacaksanız Ürgüp ve Avanos’ta da gezilecek çok yer ve yapılacak etkinlik var. Örneğin Avanos’ta çömlek yapımını izlemek ve deneyimlemek, Ürgüp’te vadiler ve yer altı şehirlerini gezip şarap evlerinde aromasıyla ünlü şarapların tadına bakmak gibi.

Son olarak Kim ile gitmeliyim? Kapadokya bölgesi her yaşta ve tüm sevdiklerinizle gidilebilecek bir tarihi ve doğal güzellik alanıdır. 5N1K sorularını cevapladığınızda hangi amaçla, kiminle gideceğinize de rahatlıkla karar verebilirsiniz. 

Göreme’nin kapılarını sizler için araladık daha fazlasını görmek ve deneyimlemek için tatil planlarınıza mutlaka bu bölgeyi eklemenizi öneriyor ve iyi tatiller diliyoruz.