Uçhisar Otelleri

Kapadokya’nın Gözü Uçhisar! Öyle bir yerdesiniz ki bir tarafınızda Erciyes Dağı diğer tarafınızda Hasan Dağı, ayaklarınızın altında yüzlerce peribacası varsa Uçhisar Kalesi’ndesiniz demektir. Efil efil esen bir rüzgar eşliğinde görebileceğiniz en güzel günbatımlarından birine şahit olduğunuzda yüzlerce basamak çıkmaya değdiğini göreceksiniz, bu manzarası ve konumu nedeniyle olsa gerek buraya “Kapadokya’nın Gözü” de denilmektedir, Uçhisar Otelleri bu güzelliklere ulaşmanız için ilk uğramanız  gereken yerdir. 

Uçhisar Otelleri

Uçhisar’a geldiğinizde görebileceğiniz pek çok tarihi ve doğal güzellik sizi karşılar.  Önce Kral Yolu, Selçuklu Döneminde ise meşhur İpek Yolu olarak bilinen ticari açıdan önemli bir konumda kurulmuş olması tarihi açıdan Uçhisar’ı ayrı bir yere koyar. Anadolu’nun Hitit ve Asurlulardan kalma ilk yazılı tabletleri Uçhisar’a yakın bölgelerde bulunmuştur. Bu da ne kadar eski bir yerleşim yeri olduğu hakkında bize bilgi verir.

İlk Hristiyanlar yaşadıkları zulümden kaçmak için korunaklı ve güvenli olan Kapadokya Bölgesine yerleşmiştir. Yeraltı şehirlerinin ilk kez Hititler döneminde kullanıldığı düşünülmektedir, kaçmak ve saklanmak için doğru bir tercih olmuştur.

Uçhisar’da Tığraz Kalesi, Kuran Kalesi, Karakale, Güvercinlik Vadisi, Göreme Milli Parkı, Cevizli keyifle gezeceğiniz yerlerdir. Bu kadar yer ve yakın çevre bir günde gezilemeyeceği için konaklamak gerekir. Uçhisar balayı otelleri fiyatları açısından size pek çok seçenek sunacaktır.

Günümüzde kot farkıyla inşa edilmiş apartmanların mantığıyla yamaçtan aşağı 7 kat inşa edilen ve bir yeraltı sığınağı olarak da kullanılan Tığraz Kalesi tepeden Güvercinlik Vadisi’ne kadar iner. Kale tam anlamıyla bir yaşam alanıdır. İçinde depolar, mahzenler, tüneller, odalar bulunmaktadır.
Oyma evlerin ve kiliselerin yapıldığı dönemde özellikle beyaz güvercinler kutsal sayılırmış.

İnsanlar evlerini yaparken güvercinler için de küçük oyuklar yapmışlar, Güvercinlik Vadisi adını bunlardan almaktadır. 9 yüzyıla kadar orada yaşayan halk vadide güvercinleri özellikle beslemiş. Güvercinlerin 2 değerli ürününü kullanmışlar. Gübresi üzüm bağlarında, yumurtaları ise kiliselerde freskleri onarmak ve renklerini canlandırmak için alçının içinde değerlendirilmiş. Doğru bir yöntem ki Mimar Sinan’ın da yaptığı eserlerde harcı güçlendirmek için yumurta kullandığı söylenmektedir.

Güvercinlik Vadisi 4 km uzunluğunda harika bir yürüyüş parkurudur, biri Uçhisar diğeri Göreme olarak 2 girişi bulunur. Bu yöreyi gezmek isteyenler yakın olması açısından Göreme Otelleri tercih edebilir. Kapadokya Bölgesindeki tüm vadilerde kiliseler bulunur. Burada da Bizans Dönemi’nden kalma Sarı Kale Kilise’si bulunmaktadır. Vadiyi yürümek istemezseniz at turu da yapabilirsiniz.

Göreme Milli Parkı peribacaları açısından zengin bir vadidir. Burada da kayalara oyulmuş ilk kiliseler ve içindeki freskler görülmeye değerdir, Fresklerde en çok dikkat çeken durum özellikle yüzlerinin bozulmuş olmasıdır.

Kapadokya Bölgesinde pek çok yeraltı şehri ve kilise girişlerini çocuklar oynarken bulmuş. Çocuklar arasında isabet ettirme oyunu keyiflidir. İşte çocuklar bu fresklerin yüzünü dart tahtasının orta noktası gibi kullanıp oralara taş atarak isabet ettirme oyunu oynadığı için yüzlerin bu şekilde tahrip olduğu söylenir.

Uçhisar pansiyon olarak da size zengin seçenek sunar, Peribacaları Deresi olarak bilinen Cevizli’de kayalara oyulmuş sığınakların bazıları restore edilerek pansiyon olarak hizmet vermektedir.

Müslümanlar için arapça yazılı olan evraklar, muskalar kutsal sayılır ve uluorta atılmaz. Kuran Kalesi olarak bilinen peribacası bu tür yazılı evrakların atıldığı yer olduğu için bu adı almıştır.

Karakale’ye ise renginden dolayı bu isim verildiği belirtilmektedir. Köylülerin taşlarını sökmesi nedeniyle yıpranmış olsa da dimdik ayakta durmaktadır. Uçhisar dışında Ürgüp otelleri, Göreme, Avanos’da da kalabilir, oradaki güzellikleri de görebilirsiniz. Birçoğu kaya otel olan Kapadokya otelleri size keyifli ve masalsı bir tatil konusunda yardımcı olacaktır. İyi tatiller diliyoruz. 

Daha Fazla Yükle