Ortahisar Otelleri

Türkiye’nin Doğal Soğuk Hava Deposu Ortahisar, 60 milyon yıl önce oluşumu başlayan muhteşem Kapadokya Bölgesinin en güzel yerlerinden biridir Ortahisar, Nevşehir Ürgüp arasında bulunduğu için bölgede gezmek istediğiniz pek çok yere kolayca ulaşabilirsiniz, bu nedenle tatilciler için Ortahisar Otelleri ilk tercihler arasındadır.

Ortahisar Otelleri

Kapadokya’nın altı karınca yuvası gibi tünellerle birbirine bağlı 150 kadar yeraltı şehrinden oluşuyor. Peribacaları, vadileri, kaya evleri, kiliseleri ile Ortahisar, Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Avanos ve Mustafapaşa doğa ve tarih sevenleri kendine çekmektedir. Kayalara oyulmuş eski yerleşim yerlerinin bir kısmı da şimdi Kapadokya otelleri olarak kullanılmaktadır.

Ortahisar’da kayaların içerinde 700’ü aşkın soğuk hava deposu bulunmaktadır. Akdeniz bölgesinden gelen ürünler ile bu yörede yetişen elma, patates de bu depolarda tutulup ülkemizin her yerine gönderilir. Bu nedenle buraya Türkiye’nin soğuk hava deposu demek yanlış olmaz.

Dört mevsim ayrı güzel olan Ortahisar’a Haziran ayında gidecek olursanız Kapadokya Bisiklet Festivali ve Ürgüp Bağbozumu’nu da görebilirsiniz.

Kapadokya'da Balonların muhteşem görüntüsü de görülmeye değerdir. Gezinizin merkezi Ürgüp olsun istiyorsanız konaklama için Ürgüp otelleri de tercih edilebilir.

Ortahisar’a geldiğinizde ilk önce sizi 90 metre yüksekliğinde bir kale karşılar. Asansör olmadığına göre mervinlerle çıkmak zorundasınız. Yukarı çıkarken kale içinde bir çok oda, birbirine bağlı tüneller göreceksiniz. Kalenin zirvesine çıktığınızda gördüğünüz manzara size buna değdiğini hissettirecektir. Karşınıza baktığınızda İshak Kalesi sizi selamlar. Eskiden bu iki kaleyi birbirine bağlayan tüneller olduğu söyleniyor. Gördüğünüz vadiler ve yüzlerce peribacasının sizi güzelliğiyle büyüleceği kesindir.

Kaleden indiğinizde bölgenin gelenek ve göreneklerini yansıtan Ortahisar Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın. 1916 yılında yapılan ve uzun yıllar otel olarak kullanılan bina daha sonra müzeye dönüştürülmüş. Maketlerle canlandırılmış kına gecesi, seyyar berber, pekmez yapımı, ekmek yapımı gibi eski gelenekleri tanıyabilirsiniz. 27 Nisan’da o bölgede olursanız Oda Orkestrası’nın konserini dinleyebilirsiniz. 

Size tarih, doğa, kültür, spor sunan Nevşehir Ortahisar otel fiyatları pansiyonundan masalsı kaya otellerine kadar geniş bir yelpazede seçenek sunar. Size uygun bir otel bulduktan sonra turumuza devam edelim isterseniz.

Merkeze yürüme mesafesinde olan yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Hallaç Manastırı’nın hem kilise hem manastır olması açısından bir başka örneği olmadığı söylenir. Manastır’da yaşayanlar tünellerle çevresiyle bağlantı kurarmış.

Ortahisar’da görmeniz gereken bir başka yer Pancarlık Vadisi ve Pancarlık Kilisesi’dir. Vadide taşların renklerine baktığınızda pek çok tonu olduğunu fark edeceksiniz. Bu da özellikle günbatımı zamanında görsel bir şölen oluşturur.

Yürüyüş parkuru olarak tercih edebileceğiniz vadide Pancarlık Kilisesi bulunur. Kilisenin freskleri dikkat çekicidir. İncilin resimle anlatımı gibidir.

Neden acaba? Zulümden kaçan Hristiyanlar dünyanın farklı bölgelerinden buraya geldikleri için aynı dili kullanmıyorlardı. Dinlerini anlatabilmek için evrensel dil olan resmi kullanmışlar ve diğer kiliselere oranla bu bölgede kiliselerde bol bol fresk yapmışlardır.

Ortahisar turunuzu Kızılçukur Vadisinde sizi etkileyecek bir günbatımıyla da sonlandırabilirsiniz. Ortahisar’ı gezdikten sonra Göreme’ye geçebilir. Göreme’deki güzellikleri keşfedebilirsiniz. Bunun için Mustafapaşa Otelleri veya Göreme otelleri size farklı seçenekler sunacaktır. Muhteşem Kapadokya Bölgesinde iyi bir tatil geçirmenizi diliyoruz.