Torbalı Otelleri

İzmir’in güzel ilçesi Torbalı genellikle yılda 3 kez ürün alınan verimli ovası ve gelişmiş sanayisi ile tanınır. Torbalı otelleri de genellikle iş ve tarım için gelen misafirlerini ağırlamaktadır.

Torbalı Otelleri ve Gezi Rehberi

Torbalı Otelleri

Büyük küçük özellikle erkeklerin tutkusudur otomobil. Kimi antika otomobil, kimi arazi, kimi spor araba tutkunudur. Tüm bunları içinde barındıran bir müze var desek ilginizi çeker mi? İzmir’in Torbalı İlçesinde Türkiye’de birinci dünyada ise sayılı otomobil müzelerinden biri olan Key Museum bulunuyor. İlk otomobilden, ilk motosiklete, benzin istasyonlarına, otomobil maskotlarına ve model otomobillere kadar yüzlerce eserin sergilendiği müze,  tutkunları için görülmesi gereken bir yer.

İzmir’den Kuşadası’na ya da Bodrum’a giderken yakınından geçtiğimiz Torbalı’yı görmek pek akla gelmez. Oysa M.Ö. 3000 yıllarına dayanan tarihi ile kültür turizmi açısından çok değerli eserleri barındırmaktadır.

İlçenin ismini Metropolis’in diğer adı olan Tripolis’ten aldığı sanılıyor ve Metropolis ana tanrıçanın kenti anlamına geliyormuş. Metropolis İzmir Efes arasındaki ana yolda olması ve verimli ovalarından elde edilen gelir ile gelişmiş ve özellikle şarap üreticiliğinde isim yapmış. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olarak önemli bir dini merkez olarak görülmüş. 1425 te ise Osmanlı topraklarına dahil olmuş. Bu günkü Torbalı’nın kuruluşu ise 18. Yüzyıl sonlarına dayanıyor.

Torbalı genellikle bir transit geçiş noktası gibi göründüğü için büyük oteller bulunmuyor. Konaklamak isteyenler Torbalı Butik Otel seçeneklerini değerlendiriyor ya da İzmir, Kuşadası gibi deniz kıyısında olan şehirleri tercih ediyorlar. 

Torbalı’ya geldiğinizde ilk gezebileceğiniz yer elbette ki 2500 yıl önce planlı bir şehir olarak kurulduğu anlaşılan antik kent Metropolis olacaktır. Akustik olarak Efes’ten daha iyi olduğu söylenilen antik tiyatrosu, stoa, meclis binası, hamam, gymnasion ve akropolis mozaikli evler görülmeye değer yapılar.

2. kazı alanı olarak Nif Dağı kazısı halen devam ediyor. Metropolis’ten sonra ilçede bulunan tarihi yapılar, Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılan eserler ve dağ köylerindeki taş evler görebileceğiniz güzellikler arasında bulunuyor.  

Torbalı doğa ve av turizmi açısından da çok elverişli bir coğrafyaya sahip ve tutkunları için keşfedilmeyi bekliyorlar. Şifa arayanlar ise merkeze 25 km uzaklıkta bulunan Dağtekke Köyü'ne gidiyor. Köyde bulunan suyun pek çok hastalığa iyi geldiği söylendiği için kaynağından içmek ve bidonlarla yanınızda götürmek isterseniz köye uğrayabilirsiniz.

Eğer herhangi bir sebeple İzmir’de bulunuyorsanız günübirlik Torbalı’ya gelmeniz mümkün. İzmir Konak otelleri'nden Torbalı’ya aracınızla yaklaşık 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Büyükşehir belediye otobüsleri ve raylı sistem olan İzban ile de kolayca gidebilirsiniz.  

Eğer Şubat ayı başında gelirseniz geleneksel Torbalı Deve Güreşi Festivali’ne katılabilir, merakınız varsa develerin kıyasıya mücadelesini izleyebilirsiniz. Festival görkemli bir mehteran gösterisi ile başlar ve gün boyu devam eder. Torbalı otelleri fiyatları mevsimden etkilenmediği için yıl boyu önemli bir değişiklik göstermez.

Torbalı’ya geldiğinizde yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Selçuk İlçesini ve Efes Antik Kenti'ni görebilir, denize girmek için de Kuşadası’na geçiş yapabilirsiniz.

Ana Tanrıçanın Kenti Torbalı’da tarihle ve doğal güzelliklerle dolu bir tatil diliyoruz.