Erdek Otelleri

Ülkemizde deniz turizminin başladığı 1950’li yıllarda Güney Marmara’nın ilk turizm beldesi olarak yıldızı parlayan Erdek, ilk günlerden itibaren denizin tadını çıkarıp güneşlenmek isteyenler için Erdek otelleri, pansiyonları ve kamp yerleri ile ilk tercihler arasında yer almaya başlar. 

Erdek Otelleri ve Gezi Rehberi

Erdek Otelleri

Çakıllı olmayan altın renkli ince kumlu Erdek plajlarının Marmara Denizi'nin en güzel plajları olduğu söylenir. 12 km lik sahilin neredeyse tamamında konaklama ve kamp tesisleri bulunuyor.

Erdek otelleri her şey dahil ucuz tatil yapmak isteyenler için İstanbul’a yakın olması açısından idealdir. İstanbul’dan Bandırma’ya düzenli feribot seferleri yapılıyor; oradan da Erdek’e 20 dakikada ulaşabilirsiniz.   

İlgi alanlarınız içerisinde su sporları dışında doğa fotoğrafçılığı, yol bisikleti ya da enduro motor varsa Erdek’e mutlaka gitmelisiniz. Motor tutkunları her yıl bir araya gelip engebeli, toprak dağ yollarında heyecanlı parkurlarda sürüşün keyfini çıkarıp kamp yapıyorlar. Bu yıl siz de o gruplara dahil olabilirsiniz. Kamp yapmak istemeyenler ise Erdek Tatil Evleri’nde evinin rahatlığında konaklamayı tercih edebilir.

Tarihi kalıntıları, antik kentleri gezmekten hoşlanıyorsanız Kyzikos Antik Kenti ile turunuza başlayabilirsiniz. Kyzikos, Kapıdağ Yarımadası Erdek ve Bandırma Körfezleri arasında Marmara kıyılarında kurulan ilk koloni kenti olup günümüzde Belkıs olarak da bilinir.

Kazı çalışmaları devam eden kentin büyük bir kısmının hala yer altında olduğu düşünülüyor. Antik kentten çıkan buluntuları Bandırma Arkeoloji Müzesi ve Erdek Açık Hava Müzesi'nde görebilirsiniz.

8 dönüm gibi küçük bir alana sahip olmasına rağmen ev sahipliği yaptığı yapılar ile ilçenin tarihine ışık tutan Zeytinli Ada 2.durağınız olmalı çünkü küçük adada 4 kilise, 1 manastır, vaftizhane, 2 hamam ve buraları kullanan insanların yaşadığı sosyal yapılar bulunuyor. Osmanlı döneminde karantina amacıyla kullanılan adadaki 1 su kaynağının halk arasında şifalı olduğuna inanılıyor. Bu güzel adanın karşıdan fotoğrafını çekmek isterseniz Erdek Limanı'nda ki dalgakıranın ucuna kadar gidin bu sayede adaya 30 metre kadar yaklaşıp güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. 

3.tarihi durağınız Demirkapı Mevkii'nden Erdek Körfezi’ne kadar uzanan şehir surları ve Seyit Gazi Tepesi olabilir. Seyit Gazi diğer adıyla Ayios Simeon Tepesi halk arasında Adak Tepesi olarak da bilinir. Kutsal olduğu düşünülen tepeye dilek tutup adaklarını yerine getirmek için pek çok insan gelmektedir. Tepede bir mağara ve kale kalıntıları bulunmaktadır. Buradan 5 km ileride de Muhla Kalesi’ni görebilirsiniz. 

Erdek tarihi yerler içinde Kirazlı Manastırı’nın adını görebilirsiniz. 1895 yılında inşa edilmiş manastırdan günümüze sadece dış duvarlarının bir kısmı kalmış. Kapıdağ Yarımadası'nda trekking yapıyorsanız güzergah üzerinde olduğu için uğrayabilirsiniz.   

Erdek’e 20 dakika uzaklıktaki Bandırma’da bulunan Haydar Çavuş Camii ve Çeşmesi, Hükümet Konağı, Sunullah Camii, Ulu Cami, Yeni Kütüphane Binası (Eski Tekel Binası), Eski İskele Binası görebileceğiniz tarihi eserlerden bir kaçıdır. 

Tarihi yerleri gezdikten sonra sakin bir otelde kalmak isterseniz denize sıfır ya da yürüme mesafesinde Erdek Butik Otel seçeneklerini değerlendirmenizi öneriyoruz. Otelinizde dinlenip, otelin lezzetli yemeklerini yedikten sonra isterseniz sahil şeridinde bulunan eğlence mekânlarında; kafe ve çay bahçelerinde arzunuza göre bir akşam geçirebilirsiniz. 

Erdek’e denize girmek için geldiyseniz hem merkez hem de köylerinde çok güzel plajlarda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Mavi bayrak ödüllü, genellikle bölgede oturanların tercih ettiği Kurbağalı Plaj, zeytin ve iğde ağaçlarıyla kaplı sığ ve tamamen kumluk Kastri Mevkii Kamplar Plajı ve sahil boyunca uzanan gezinti yolu, derinliği kademeli olarak artan Çuğra Plajı sizleri bekliyor. 

Erdek Köyleri içerisinde Tatlısu ve Ocaklar özellikle gezi planınızda olmalı ve ismini meydanda ve birkaç yerde çıkan buz gibi kaynak suyundan alan Tatlısu Köyü Kyzikos Antik Kenti yakınlarında bulunuyor. Küçük kumsalı, tarihi çınarları, balıkçı barınağı ve köy kahvesi ile sakin bir gün geçirmek isteyenler için idealdir.  

Erdek’in 5 km kuzeyinde, adını granit taş ocaklarından alan Ocaklar Köyü ise altın ışıltılı kumları, 3 km sahili ve denizinin çekiciliği ile yazın çok hareketli olur. Sahil şeridinde denize sıfır oteller, eğlence mekanları ve çay bahçeleri bulunur ve sürekli esen poyrazı sayesinde sahili hep temiz kalan Ocaklar Plajı'nda rüzgar sörfü dahil her türlü su sporu yapabilirsiniz.

Erdek’te tahta oymacılığı ve sepetçiliğin önemli bir yeri var. Dönüşünüzde kendinize ya da hediyelik olarak el yapımı ürünler alabilirsiniz. Cumartesi ve pazartesi kurulan pazarına uğramanızı ve doğal ürünler almanızı da öneriyoruz.   

Balıkesir iki denize birden kıyısı olan az sayıda ilimizden biri olup Marmara Denizi'ndeki Erdek tatilinizden sonra zamanınız varsa Balıkesir’in Ege Denizi kıyısındaki şirin ilçesi Ayvalık’a geçmenizi öneriyoruz. Merkezde ve beldelerinde bulunan En Güzel Ayvalık Otelleri’nde konaklayabilir, eşsiz Ayvalık mutfağı lezzetlerini tadabilirsiniz. 

Ayvalık, tescilli ve koruma altındaki evleri, Arnavut kaldırımlı daracık sokakları ile gelenleri kendine hayran bırakır.  Özellikle tarihi evlerin ve konakların restore edilmesiyle konaklama tesisi olan Ayvalık otelleri otantik bir ortamda tatil geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftandır.

Ayvalık’ta Saatli Camii, Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi, Macaron Mahallesi'nde gezip meşhur Ayvalık tostu yiyerek dinlenebilirsiniz. Ödüllü kumuyla Sarımsaklı Plajları'nda güneşlenip kendinizi tertemiz masmavi denizin kucağına bıraktığınızda tüm yorgunluğunuzun gittiğini hissedeceksiniz. 

Ayvalık denildiğinde akla Cunda Adası gelmekte, Ayvalık’ın irili ufaklı 22 adasından yerleşime açık ve en büyüğü olan Cunda Adası’na ülkemizin ilk boğaz köprüsünden geçerek ya da feribot ile ulaşabilirsiniz.

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında eğlenceli gece hayatına da sahip olan adada geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz. Bu saatten sonra Ayvalık’a dönmek yerine Cunda Otelleri’nde kalmak daha pratik olabilir, Ayvalık’a gitmişken muhteşem manzarası ve ilginç söylencesi ile Şeytan Sofrası'nı görmeden dönmeyin.