Sarımsaklı Otelleri

Dünyanın en iyi kumuna sahip olduğu tarafından belgelenen Sarımsaklı, Balıkesir’in Ayvalık İlçesine 8 km uzaklıkta, en çok tercih edilen tatil beldelerinden olan ve Nisan ayından Eylül ayı sonuna kadar denize girilebildiği için Sarımsaklı Otelleri uzun bir sezon hizmet verir.

Sarımsaklı Otelleri ve Gezi Rehberi

Sarımsaklı Otelleri

Kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçen Sarımsaklı’da 4 mevsim tatil yapabilirsiniz. Sarımsaklı adını bölgeden çıkartılan ve evlerin yapımında kullanılan sarımtırak renkli taştan alır.

Genel olarak Sarımsaklı Plajları olarak bilinen irili ufaklı, birçoğu mavi bayraklı 22 plaja sahip ve plajlar o bölgedeki otel ya da tesislerin adıyla anılır bu yüzden tesis ismi olduğuna bakıp özel olduğunu düşünmeyin hepsi halka açık plajlardır. Sarımsaklı plajlarında Sarımsaklı otelleri denize sıfır olanlarının yanında kamp yerleri de bulunur.  

Toplamda 5 km uzunluğunda eni 50 ile 100 metre arasında değişen plajların Türkiye genelinde başka örneği bulunmadığını söyleyebiliriz. Volkanik dönemde oluşmuş, tene yapışmayan kumunun insan sağlığına çok uygun radyasyon etkileşimine sahip olduğu biliniyor. Hem pırıl pırıl denizine giriyorsunuz, hem de sağlığınıza katkısı oluyor. Hal böyle olunca Sarımsaklı Plajları özellikle yaz aylarında yerli yabancı turistlerle doluyor.

Siz kalabalıktan uzak, daha sakin bir denize girmek isterseniz o zaman 4 km uzaklıktaki Badavut Köyü’ne gitmenizi öneriyoruz. Kesin korunacak hassas alan olarak tescillenen Badavut Plajı sakin denizi, doğal plajı, ılık suyu ile dikkat çekmektedir. Badavut’ta bulunan Sarımsaklı Butik Otelleri'nde kalabalıktan uzak, sakin bir tatil geçirebilirsiniz.  

Sarımsaklı sadece güneş, kum ve denizden ibaret değil elbette, çevre güzellikleri de görülmeye değerdir. Tekne turlarına katılarak çevre koylar ve irili ufaklı adaları görebilir, berrak sularda denize girebilirsiniz.

Gün boyu denizin keyfini çıkarıp akşam Sarımsaklı otelleri 5 yıldızlı otelinizde dinlenip, zengin açık büfesinde akşam yemeğinizi yedikten sonra gece eğlencelerine katılabilirsiniz. Sahil boyunda bulunan kafe ve publarda canlı müzikle eğlenebilir ya da DJ performansıyla gece kulübünde sabaha kadar dans edebilirsiniz. “Yok ben yorgunum kafa dinleyeyim” diyorsanız, dalgaların sesini dinleyerek, denizden gelen esintinin yarattığı rahatlama ile içeceğinizi yudumlayacağınız kafeler de bulunmaktadır.   

Dalyan boğazı civarındaki Deliklitaş, Kuru Göl,  Çamlık Koyu’nun sonunda bulunan Tımarhane Adası, Gelin Kayası ve Şeytan Sofrası görülmeye değer yerlerdir. Özellikle muhteşem manzaraya sahip Şeytan Sofrası’nı görmeden dönmeyin, bir de akşam saati gün batımında orada olursanız inanılmaz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Şeytan Sofrası tüm çevreye hakim bir tepede bulunup yeşilin ve mavinin tonlarını yansıtan deniz ve irili ufaklı adacıklar ile Ayvalık ayağınızın altında uzanır. Tepede çevresi demir parmaklıklarla çevrilmiş büyük bir ayak izi bulunup şeytanın ayak izi olduğu söylenen bu iz gelenlerin ilgisini çekmektedir. Şeytan Sofrasında kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları bulunmakta sizde bu güzel yerleri görmek için pahalı otellerde kalmanıza gerek yok Sarımsaklı ucuz oteller açısından da bütçenize uygun seçenekler sunar. 

Gün batımında Şeytan Sofrası'nda olmayı planlıyorsanız önce Sarımsaklı'ya 2 km uzaklıkta bulunan sanat köyü olma yolundaki Küçükköy’e uğrayın. Fatih Sultan Mehmet Midilli seferi sırasında güvenlik amacıyla yeniçerileri bu köye yerleştirir ve köy yeniçerilerin yeri anlamına gelen Yeniçerahori adıyla anılmaya başlar. Rum köyü olan Yeniçerahori mübadele döneminde giden Rumların yerine Balkanlardan gelen Boşnaklara ev sahipliği yapar.

Son dönemde köyün güzelliğini keşfeden sanatçılar evleri satın alarak ya da kiralayarak atölyeler kurduğundan köyün her sokağında bir sanat evi ya da atölye bulunuyor. El yapımı özel ve tasarım ürünler satın alabilir, köy meydanında bulunan restoranlarda meşhur Boşnak böreği, Boşnak mantısı yiyebilirsiniz bunun yanında Koruk suyunun tadına bakmayı da unutmayın. İsterseniz köyde bulunan pansiyon ya da otellerde kalabilirsiniz. Sarımsaklı Pansiyon Fiyatları bütçenizi zorlamayacaktır.   

Sarımsaklı tatilinizde çok yakın olduğu için tarihi ve doğal güzellikleri ile Ayvalık ve Cunda (Alibey) Adası'nı da gezi programınıza mutlaka ekleyin. İsterseniz Ayvalık’ta restore edilerek butik otel ve pansiyona dönüştürülmüş tarihi evlerde kalabilirsiniz.

Ayvalık Sarımsaklı Otel Fiyatları merkezde ya da deniz kıyısında olmasına, verdiği hizmete göre farklılık göstermekte ancak her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Erken rezervasyon döneminde oldukça indirimli tatil yapma fırsatınız bulunur. 

İstanbul’da yaşıyorsanız Sarımsaklı tatilinizin bir gününü dönüş yolunuzda bulunan Erdek’e ayırmanızı öneriyoruz. Şehir surları, kaleleri, altın rengi kum sahili ve köyleri ile görülmeye değer bir yerdir. Erdek otelleri dönüş yolunda dinlenmek için tercih edilebilir. Erdek’ten Bandırma’ya 20 dakikada ulaşır, Yenikapı’ya feribot ile geçebilirsiniz, keyifli bir Sarımsaklı tatili geçirmenizi diliyoruz.