Beypazarı Otelleri

Doğa, kültür ya da tarih gezisi konusunda ne yapacağınıza bir türlü karar veremiyorsanız Beypazarı'nı gündeminize alabalirsiniz, Tarihi Beypazarı evlerinden pansiyona ya da butik otele dönüştürülmüş Beypazarı Otelleri konaklamak için doğru tercih olacaktır. 

Beypazarı Otelleri ve Gezi Rehberi

Beypazarı Otelleri

Beypazarı Ortaçağ’da Çin’den gelen kervanların, Selçuklu döneminde Bağdat-İstanbul Ticaret Yolu üzerinde önemli bir konumda bulunuyordu. Evliya Çelebi 1638’de Beypazarı ziyaretinde buradaki ticaretten, halkın eğitime önem vermesinden dolayı bilgin sayısının fazla olmasından, halkının cömert olmasından bahseder. Halkın Oğuz Boyundan olduğunu da belirtir. Kavunu, armudu ve tiftik keçisi yününden elde edilen iplikten üretilen sof kumaşının da özellikle üzerinde durur. 

Şehir turuna tarihi Beypazarı Evleri ile başlayabilirsiniz. Köklü kültürü ve bunu yaşatma çabası içindeki halk, eski evleri yıkmak yerine restore ederek içinde yaşamaya devam etmektedir. Köklü geçmişe sahip evler Selçuklu-Osmanlı mimarisi ile dikkati çeker. Evler yapılırken yeşile ve komşularına saygı göstererek birbirinin ışığını kesmeyecek şekilde iç içe yerleşim tarzı benimsenmiş. Mimaride hava sirkülasyonu, güneye ve sokağa bakma, güneş alma gibi özelliklere de dikkat edildiği görülmektedir. Yaklaşık 3000 kadar ev olduğu biliniyor. Bir kısmı otele dönüştürülmüş konaklarda kaldığınızda kendinizi yüzyıllar öncesine gitmiş gibi hissedeceksiniz. Yılın 12 ayı hizmet veren Beypazarı otelleri fiyatları sağladıkları imkanlara, yarım ya da tam pansiyon olmasına göre farklılık göstermektedir.   

Tarihi evler arasında gezerken bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Daha sonra 6 asırlık geçmişe sahip renkli çarşısında gezebilirsiniz. İmaret Meydanı’nda açılan el sanatları mesleklerine ait dükkanlar ilginizi çekecektir. Kunduracı, dokumacı, kalaycı, semerci, yorgancı gibi yok olmaya yüz tutmuş el zanaatları bu dükkanlarda yaşatılmaya çalışılmaktadır. Gezerken alış veriş de yapabilirsiniz. Ankara Otelleri’nde kalan pek çok meraklı sırf bu çarşı için bile Beypazarı’na gelmektedir. 

Beypazarı’nda ahilik yoluyla kazanılmış gümüş işlemeciliği (telkâri) yaygındır. Gümüşçüler Çarşısı'nda gümüş ustalarının çalışmalarını görüp zarif telkâri ürünleri satın alabilirsiniz. 

Beypazarı kültürünü, yaşantısını daha yakından tanımak istiyorsanız müzelerini mutlaka gezmelisiniz. Beypazarı Tarih ve Kültür Evi, Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Yaşayan Köy, Hamam Müze keyifle gezeceğiniz etnografik müzelerdir. Beypazarı Halk Eğitim Merkezi atölyelerinde de yöresel sanatların yapılışını izleyebilirsiniz. Suluhan Kervansarayı ve 17. Yüzyıl ortalarında yaptırılan Suluhan Camii'sini de gezebileceğiniz yerler arasına alabilirsiniz.  

Ahilik kültürünün olduğu ilçede pek çok türbe bulunur. Boğazkesen Kümbeti, Yediler, Gazi Gündüzalp, Karaca Ahmet Sultan, Karadavut, İvaz Dede Türbeleri ziyaret edilebilir. Gezdiğiniz yerleri tepeden görmek isterseniz bölgeye hakim Hıdırlık Tepesi’ne çıkıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Beypazarı’na sadece kültür, tarih gezileri için değil doğal güzellikleri için de gidebilirsiniz. Krater gölüne sahip olan Karagöl Milli Parkı, İnözü Vadisi, Kirmir Çayı ve Gönen Vadisi, Tekke Yaylası piknik yapmak, doğa yürüyüşleri için tercih edilmektedir. Doğa yürüyüşleri sırasında dünyada sadece Beypazarı civarında yetişen, endemik bir bitki olan Beypazarı Gevenini de görebilirsiniz belki. 

Her yıl Eylül ayı başında düzenlenen ve renkli geçen Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Tarih, Kültür ve Turizm Festivali’ne katılmak isterseniz otellerde yerinizi önceden ayırtmanız gerekir. Konaklamak için Beypazarı’nda kalmak istemezseniz Ankara Çankaya Otelleri’ni tercih edebilirsiniz. Ankara’nın en büyük ilçesi olan Çankaya’da pansiyondan 5 yıldızlı lüks otellere kadar pek çok seçeneğiniz olacaktır.

Eve dönerken Beypazarı kurusu, tarhanası, ev makarnası, cevizli sucuğu ve meşhur havucundan yapılmış cezeryesinden alabilirsiniz. Geziniz sırasında meşhur Beypazarı güveci, dolması ve 80 katlı baklavasının tadına bakmayı unutmayın.

Tatil için birkaç gün ayırabilirseniz Beypazarı’ndan Ankara’nın bir başka ilçesi Altındağ’a geçmenizi öneriyoruz. Ankara Kalesi, hanlar, camiler ve pek çok önemli müze bulunan Altındağ görülmeye değer tarihi güzellikleri barındırır. Altındağ otelleri Ankara içinde kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacaktır.

Ankara tüm güzellikleriyle sizleri bekliyor, iyi tatiller diliyoruz.