Alaçatı Otelleri

Ülkemizde Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, beyaz badanalı mavi panjurlu  ya da taş cumbalı evler desem pek çok tatil bölgesi aklınıza gelebilir. Ancak Yel Değirmenleri ve Ot Festivali desem hemen “Alaçatı” dersiniz eminim. Ege Bölgesi’nin incisi İzmir’in her ilçesi kolay ulaşımı ve ayrı bir güzelliği barındırması nedeniyle Alaçatı Otelleri her zaman tercih edilmiştir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Alaçatı bölgesinde denize sıfır konumdaki en iyi oteller hangileri?

Alkoçlar Alaçatı Exclusive Hotel, Antmare Hotel, Alaçatı Marina Palace Hotel denize sıfır konumuyla dikkat çeken en iyi otellerdendir.

Alaçatı bölgesindeki en romantik oteller hangileri?

Casa Bella Hotel, Villa Taraça Hotel, Alya Rüzgarı Hotel, Cumbalı Konak Hotel... Doğadan gelen romantizmi çiftlerimize sunan, otantik yapısıyla büyüleyen bu otellere göz atabilirsiniz.

Alaçatı'da şömineli oteller hangileri?

Palas Alaçatı Hotel, İncirliev Otel, 5 Taş Butik Otel, Cumbalı Konak Alaçatı'da şöminenin tadını çıkarabilirsiniz.

Alaçatı'da evcil hayvan dostu olan en iyi oteller hangileri?

Vintage Butik Otel, Alaçatı Kapari Otel, Taş Otel evcil hayvan dostu Alaçatı otellerindendir.

Alaçatı bölgesinde uygun fiyatlı popüler oteller hangileri?

Kekik Alaçatı Otel Mayko, Kerme Ottoman Alaçatı, Elda Alaçatı Butik Otel en sevilen bütçe dostu, uygun fiyatları otellerimizdendir.

Alaçatı bölgesinde her şey dahil konseptindeki oteller hangileri?

Design Plus Seya Beach Hotel bölgedeki tek her şey dahil otel olma özelliğini taşımaktadır.

Delikli Koy yakınlarındaki oteller hangileri?

Denizin ortasında kalan ve kıyı ile denizin bütünleştiği noktada bulunan kayanın içerisindeki delik, bu koyun isminin kaynağı.Bu kaya aynı zamanda iki farklı koyu da tam ortadan ikiye ayırıyor.Birkaç yıl önceye kadar ismini çevrede yaşayanlar dışında kimsenin bilmediği Alaçatı Delikli Koy, kalabalıktan uzak, stres ve insan gürültüsünün olmadığı, doğası ve manzarasıyla insanı etkileyen bir yer. Alaçatı Beach Resort, Premier Solto Hotel, Seya Beach Otel Delikli Koy yakınlarında konaklamak isteyenlerin gidebileceği otellerden!

Alaçatı bölgesinde spa hizmeti sunan en iyi oteller hangileri?

Alachi Butik Otel, Chigdem Hotel, Alkoçlar Alaçatı Exclusive Hotel misafirlerimizin en beğendiği spa hizmeti veren otellerdendir.

Jakuzili odalara sahip Alaçatı otelleri hangileri?

Tatiline ekstra rahatlama katmak isteyen misafirlerimiz için Hotel De Gold Alaçatı, Göbene Otel Alaçatı, La Bien Otel Alaçatı' yı tercih ederek jakuzi keyfinin tadını çıkarabilirler!

Alaçatı bölgesindeki hangi oteller aileler için en uygun?

Deniz Kabuğu Otel, Sakin Ev, Mercan Köşk, Villa Fora ailelerin rahatlıkla konaklayabileceği konforu sunan otellerdendir.

Alaçatı Otelleri ve Gezi Rehberi

Alaçatı Otelleri

Alaçatı yılın her günü rüzgar alan koylara sahip olduğu için Windsurf ( Rüzgar Sörfü) tutkunlarının merkezi durumunda. Dünyanın da en iyi Windsurf yerlerinden biri olarak görülmektedir. Bu özelliği nedeniyle Ulusarası yarışmalara ev sahipliği yapmaktadır. İsterseniz profesyonel sporculardan sörf yapmayı da öğrenebilirsiniz.

Alaçatı bir zamanlar bataklıkmış, dönemin sadrazamının emriyle 1800’lü yıllarda adalardan getirilen işçilerin çalışmalarıyla kurutulmuş. Zamanla Rumlar artık bataklık olmayan ve verimli bir arazisi de olan bu bölgeye evlerini yapmış, yerleşmiş ve tarım yapmaya başlamış. Gördüğünüz evlerin büyük kısmı o dönemde yapılan evlerdir.  Rumlar 1930’daki mübadeleye kadar burada yaşamış daha sonra evlerini terk etmek zorunda kalmışlar. Gerek Türk gerek Rum mübadillerin yürek acıtan hikayeleri vardır.

Tatilinizi Alaçatı’da geçirmek istiyorsanız konaklama olarak benim tercihim Alaçatı Butik Oteller oluyor. Eski cumbalı taş evlerde konaklamak kendinizi tarihin içinde hissetmenizi sağlıyor. Ancak daha büyük otelleri seviyorsanız o durumda hem Alaçatı hem de Alaçatı’ya yakın olan Çeşme Otelleri tercih edilebilir.

Alaçatı’nın simgesi olan taş yeldeğirmenleri elbette ilk görülecek yerlerden biri. Daha önce içine girilebiliyordu ancak kapıları kilitlenmiş. İçine girmeseniz de özellikle akşam üstü saatlerinde gidip güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yürüyerek gezebileceğiniz bir belde olduğu için sokaklarda kaybolmaktan korkmayın, girin her sokağın tadını çıkarın. Renkli evlerin yanında sade taş evler de göreceksiniz, hepsi birbirinden güzel bu evlerin bir kısmı şimdi Alaçatı Otellerini oluşturuyor.

Eskiden kilise olan Pazar Yeri Camii’ni mutlaka görün. Özelliği cami içinde hala kilise döneminden kalan ikonaların bulunması. Namaz zamanında bir perde ile bu ikonalar kapatılıyor sonra perde açılıyormuş. İbadet zamanları dışında ziyaret edilebiliyor.

Çarşısında her türlü ürün ve turistik eşya bulabilirsiniz. Pek çok bahçeli ev restore edilerek cafe ya da restaurant olarak kullanılmaya başlamış. Şehir meydanında pek çoğunu göreceksiniz. Mekanların bazıları gündüz kafe gece meyhane olarak hizmet verir.

Çatladıkapı Çarşısı’nda takı ve aksesuar adına her şeyi bulabilirsiniz. Burada el yapımı özel takılar biricik olmaları açısından ilginizi çekebilir. Hacı Memiş Mahallesi ise daha çok Antikacılar Sokağı olarak bilinir.

Denize girmek istediğinizde Kum Beach, Mocca Beach, Çark Plajı ve her zaman rüzgara karşı korunaklı olan Aya Yorgi Plajı tercih edilebilir. Gece eğlenmek istediğinizde sabaha kadar eğlenebileceğiniz pek çok gözde mekan olduğunu göreceksiniz.

Nisan ayı başlarında meşhur Alaçatı Ot Festivali düzenlenir. Özellikle festival başlangıcındaki kortej yürüyüşü çok renkli geçer. Daha sonra kurulan çarşıda her tür ot, baharat, sebze alabilir, geniş yelpazede sunulan yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Festivale gidemedim diye üzülmeyin her cumartesi günü Alaçatı Pazarı kurulur. Orada da doğal ürünler, ev yapımı onlarca çeşit reçel, kahvaltılıklar, yemekler vb. bulabilirsiniz.

Alaçatı’da ot yemeği çeşitlerinin dışında mutlaka tadına bakın diyeceğimiz 2 lezzet var. Biri nohut mayalı ekmeğin içine sucuk, domates ve tulum peyniri konularak yapılan Alaçatı Kumrusu ki bu Çeşme Kumrusu olarak da bilinir. İkincisi sakız ağaçları olması nedeniyle Sakızlı Muhallebi. Şimdiden afiyet olsun.  Tatil programına Alaçatı’yı alan herkese şimdiden iyi gezmeler ve iyi tatiller diliyorum, eğer İzmir otellerinde konaklayıp günübirlikde olsa Alaçatıyı ziyaret etmenizi öeneririm.