Nevşehir Otelleri

Güneşin bir başka doğduğu güzel atlar ülkesi Nevşehir, geçmişi, şimdiyi ve geleceği aynı anda yaşayabileceğiniz, doğal ve tarihi güzellikleriyle bir hazine olan Nevşehir’de güneşin doğuşunu izlemeye davet ediyoruz sizi. Nevşehir denildiğinde ilk akla gelen elbette Kapadokya Bölgesidir, Hakkını vererek gezmek istiyorsanız 3 gününüzü ayırmanızı öneriyoruz, bunun için isterseniz uçak ile Nevşehir Havaalanına gelip oradan bir araç kiralayarak gezebilir, Nevşehir otelleri içinde istediğiniz konumda olan birinde kalabilirsiniz, yada bir tur şirketi programına dahil olabilirsiniz.

Nevşehir Otelleri

Nevşehir bu günkü yapıya kavuşmasını Damat İbrahim Paşa’ya borçludur. Damat İbrahim Paşa modern anlamda bir Osmanlı şehri olması için çalışmıştır, çıkarılan fermanlar ile bölgenin ticaret merkezi olmuştur, yaptırdığı külliye şehir içinde görülmesi gereken tarihi yapılardan en önemlisidir. Külliye içerisinde, cami, medrese, hamam, kütüphane gibi yapılar bulunmaktadır. Şehir merkezinde konaklamayı düşünürseniz Nevşehir otelleri fiyatları’nın dönemsel olarak pek fark göstermediğini söyleyebiliriz.

1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmış Kapadokya Bölgesi dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan eşsiz peribacaları ile ünlüdür.

Kapadokya 12 milyon yıl önce göllerle kaplıydı. Göllerin içinde ve çevresinde bulunan yanardağların harekete geçmesi ile volkanlardan çıkan sıcak küller göllere doğru aktı, suyla buluşunca soğudu ve tüfleri oluşturdu. Göller yok oldu geride kalan tüfler sıcak, akan nehirler ve rüzgarın etkisiyle bu günkü şekillerini aldı. Efsanelerde farklı anlatılsa da coğrafik açıdan oluşumları bu şekilde anlatılıyor.

İnsanlar zamanla kayaların kolay oyulabildiğini fark edince evlerini korunaklı olması açısından kayaların içine yapar ve ovayı tarım için kullanırlar, özellikle üzüm yetiştiriciliğine bölgede çok önem verildiği görülmektedir. Verimli toprağı, güvercin gübresi sayesinde bol yetişen üzümlerden yapılan şaraplar özel aromasıyla fark yaratmaktadır. Şarabın doğal mağaralarda dinlendiriliyor olması da önemli bir etkendir. 

Nevşehir Kapadokya Bölgesi 4 mevsim farklı güzellikler sunar. Ancak gelirken bol bol yürüyeceğinizi düşünerek rahat kıyafetler ve yürüyüş ayakkabıları getirmenizi ve bir müze kartınızın olmasını öneriyoruz. Uzun yürüyüş ve gezilerden sonra Kapadokya otelleri havuzlu olanlarında kalıyorsanız akşam otelinize geldiğinizde havuz keyfi yapabilirsiniz.

Nevşehir’in her ilçesi muhteşem dedirten doğal ve tarihi güzelliklere sahiptir. Hititler döneminden beri çömlekçiliğin yapıldığı Avanos, yeraltı şehirleri ile Derinkuyu ve Acıgöl, Üç güzelleri ve müzesi ile Ürgüp, Açık Sarayıyla Gülşehir, Şifalı suları ile Kozaklı, Ruhani ortamı ile Hacıbektaş açık hava müzesi ve milli parkı ile Göreme dünyanın her yerinden misafirlerini ağırlamaktadır.

Doğal ve kültürel güzellikleri ve dini açıdan önemli yerleşim yeri olan Ürgüp’e özel bir yer ayırmak isterseniz, Nevşehir Otelleri Ürgüp bölgesinde kaya içine oyulmuş olması açısından ayrı bir güzelliktedir. Ancak Kapadokya bölgesinin simgesi haline gelmiş balonlara binmek istiyorsanız o zaman Göreme daha doğru bir tercih olacaktır.

Kapadokya bölgesinin altında karınca yuvası gibi yeraltı şehirleri bulunur. Sayılarının 300 kadar olduğu bu şehirlerin en önemlileri arasında Kaymaklı ve Derinkuyu’yu sayabiliriz. Üst katları daha kaba ve düzensiz alt katları daha itinalı yapılmış Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin ilk 4 katı ziyarete açıktır. Açık olan kısmın tüm alanın %5 i olduğu söylenmektedir. Bu da ne kadar büyük ve kompleks bir yerleşim yerinde olduğumuzu bize göstermektedir.

Hristiyanlığın ilk dönemlerinde zulümlerden kaçan Hristiyanlar ve din adamları yeraltı şehirlerine sığınmış, vadilerde bulunan kayalara kiliselerini ve manastırlarını inşa etmiştir. Bu nedenle her vadide eşsiz freskleriyle onlarca ibadet yeri bulunmaktadır.

Yeni evliyseniz ya da evlenecekseniz balayı albümünüzde muhteşem güzellikler önünde çekildiğiniz fotoğraflarınızın olmasını istiyorsanız mutlaka Nevşehir Kapadokya Bölgesini seçenekler arasına koyun. Nevşehir otelleri balayı çiftleri için geçmiş ve bu günü aynı anda yaşatacak güzellikler sunar. Düğününüz hangi mevsimde olursa olsun muhteşem görüntüler yakalayabilirsiniz. Kışın seyir tepesinde bulunan salıncakta karla kaplı peribacalarının üzerinde uçuyormuş gibi görünebilirsiniz. Balonla yükseldiğinizde her mevsim farklı bir manzarayla büyülenirsiniz. 

Bölgede lüks oteller olduğu gibi kayalara oyulmuş butik otellerin ayrı bir yeri vardır. Kapadokya Butik Otel açısından oldukça zengindir, bazı otellerde 1 ya da 2 oda kaya içine oyulmuş diğer odalar aslına uygun olarak sonradan yapılmış olabiliyor. Butik otel seçerken tamamının kaya içine oyulmuş olanları tercih etmenizi öneririz.

Kendinizi farklı bir zamanda ya da farklı bir gezegendeymiş hissi veren Nevşehir Kapadokya Bölgesi sizi büyülü bir tatil için sizleri bekliyor. Bu güzellikleri yaşamanız dileğiyle iyi tatiller.

Daha Fazla Yükle