Ula Otelleri

Muğla'nın doğa ve tarih ilçesi olan Ula; azmak nehri, yeşillikleri, deniziyle tatilde huzura ulaşmak isteyenlerin tercihi olurken burada bulanan Ula Otelleri siz değerli misafirlerimize ev sahipliği yapmaktadır. 

Ula Otelleri

Türk filmlerine meraklı olanlar “Dondurmam Gaymak” filmini mutlaka izlemiştir. Film küçük şirin bir kasabada geçer. Bu filmin çekildiği şirin ilçeye gitmeyi düşündünüz mü?

Sırtını yemyeşil dağa yaslamış dümdüz bir ovaya kurulu olan Muğla’nın Ula İlçesindeyiz. Evliya Çelebi seyahatnamesinde 17. Yüzyılda Ula’nın dört yanının bağ ve bahçe ile çevrili olduğunu, verimli ovada yetiştirilen üzümlerin Mısır’a gönderildiğini yazmış. 

Eğitim seviyesi ve yaş seviyesinin yüksek olduğu Ula’da her evde en az bir üniversite mezunu bulunduğu, nüfusun %80’i de 50 yaş ve üzerinde olduğu söyleniyor. Bu dinçliği de bisiklet sürmeye borçlu olduklarını belirtiyorlar ve yaklaşık 80 yıl önce ilk bisiklet gelmiş sonra gittikçe sayısı artmış. Şimdi her evde kadın, erkek ve çocuk herkesin birer bisikleti bulunuyor, belediyenin logosunda bile bisiklet var. Bisiklet sadece bir ulaşım aracı değil kültürün bir parçası olarak görülüyor. 

Evlere su servisi bisikletle yapılıyor ve sıkı durun polisin ulaşım aracı da bisiklet. Ula’ya gittiğinizde denetim ve plaka kontrollerini bisikletle yapan trafik polisi görürseniz şaşırmayın.

Hollanda, Belçika gibi ülkelerde görüp özendiğimiz tabloyu burada görmek insanı mutlu ediyor, gelirken bisikletinizi de getirirseniz keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Ula’da dağlık ve ormanlık bölge de çok olduğu için düzenlenen bisiklet turlarına katılabilirsiniz.  

4 mevsim ziyaret edilebilecek küçük, şirin bir ilçe olduğu için Ula otelleri fiyatları yaz ya da kışa göre değişiklik gösterebiliyor. 

Ula’da neler yapabiliriz? Dar taş döşeme sokaklarında dolaşırken eski Türk evlerini ve tarihi camilerini görebilirsiniz. 3 km uzaklıkta bulunan Karia döneminin önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu anlaşılan Thera (Okkataş) Antik Kenti'nde kaya mezarları, agora ve tiyatroyu gezebilirsiniz.

Turunuzu merkeze 1 km uzaklıkta bulunan Ula Göleti’nde dinlenip, gölet kıyısında bulunan kafede bir şeyler yiyip içerek tamamlayabilirsiniz. 

Ula çevresinde gezebileceğiniz pek çok doğal güzellik bulunuyor. Ula Kanyonu, Geyik Kanyonu, Yedi Delik Mağarası, Sedir Adası ve Akyaka bunlardan birkaçı olup Akyaka Ula’ya 19 km uzaklıkta bir sahil beldesi.

Akyaka’da Azmak Nehrinde tekne turu yapabilir, daha önce yapmadığınız ancak merak ettiğiniz kite surf, dalış gibi su sporları varsa bunları deneyebilir, Karia Antik Kenti'ni gezebilirsiniz. Akyaka Otelleri samimi ortamı ile hoşunuza gidecektir. 

Ula’ya gelmişken zamanınız varsa doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan Marmaris’i de görmenizi öneriyoruz.

Adalar ve koyları dolaşabileceğiniz tekne turları, kalesi, müzesi, antik kentleri, harika plajları, hareketli gece hayatı ile Marmaris’te yapılacak çok şey olduğunu bilmelisiniz. Marmaris otelleri, pansiyonları ile her zevk ve bütçeye uygun seçenekler sunar, iyi tatiller diliyoruz.