Milas Otelleri

Rüzgarlar Tanrısının Torunu MİLAS, Muğla’nın Bodrum, Marmaris, Datça gibi ilçelerinin yanında geri planda kalmış Milas doğal ve tarihi değerleri açısından görülmesi gereken önemli yerlerden biridir, günümüze kadar Karia’dan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Milas’ı gezi programınıza eklemenizi öneriyoruz. 2 gün 1 gece Milas için yeterli olacaktır, Milas otelleri size sıcak bir konaklama hizmeti sunacaktır.

Milas Otelleri

Milas turumuza Unesco Kültür Mirası geçici listesinde yer alan Beçin Kalesi ile başlayabiliriz. Menteşe Beyliği döneminde ovaya hakim bir tepede güvenlik amacıyla kurulmuş kale görülmeye değerdir.

Daha sonra Milas Müzesi’ni gezebilirsiniz. Tarihle iç içe bu şehirde müzenin pek gösterişli olmadığını söylemeliyiz. Müzeden sonra 1394 yılında yapılmış Firuz Bey diğer adıyla Kurşunlu Camisi içindeki narenciye ağaçlarının hoş kokusuyla sizi karşılayacaktır.

Üst katı Milas halk kültürünü yansıtacak şekilde düzenlenmiş, alt katı Milas’lı karikatür ustası Turhan Selçuk Karikatür Müzesi olan Hacı Ali Ağa Konağı bir sonraki durağınız olabilir. Merkezde bulunan ve Bodrum’da bulunan mozolenin daha küçüğü olarak yapılmış anıt mezar Gümüşkesen Anıtını da görmeden geçmeyin.

Milas’da içinde bu güne kadar ayakta kalmayı başarmış Zeus Lepsynos Tapınağı bulunan Euromos Antik Kenti, M.Ö.4. yüzyılda Karyalılar tarafından kurulmuş ve kutsal yer olarak kullanılmış Labranda Antik Kenti, ilk resmi balık mezatlarının yapıldığı şehir olduğu söylenilen İasos Antik Kenti, Herakleia Antik Kenti sizi tarihte yolculuğa çıkaracaktır. Özellikle İasos denize yakın olduğu için gezdikten sonra denize de girebilirsiniz, denize girmeyi seviyorsanız deniz manzaralı odalarıyla Milas Butik Otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Yürümeyi seviyorsanız 8000 yıllık Gökçeler Kanyonu’nda yeşillikler içinde, su sesleri ve lavanta kokuları arasında yürüyüş parkurlarında ilerleyebilirsiniz. Kanyon içerisinde 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan İncirliin Mağarası’nı Salı ve Çarşamba günleri dışında görebilirsiniz.  

Bafa Gölü Milli Parkı Milas’ın bir diğer doğal güzelliğidir. Ege’nin bir parçasıyken Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla bir göl haline gelmiş Bafa Gölü’nün yılan balıkları gibi çok önemli bir özelliği bulunuyor.  

Yılan balığının yağının bazı hastalıklara iyi geldiği belirtilmekte ve dünyanın pek çok ülkesinde tüketilmektedir. Ancak ülkemizde pek bilinmez. Yılan balıklarının çok ilginç bir hikayesi vardır. 7-14 yaş arasındaki yılan balıkları gölde metamorfolojik bir değişim geçirip üremek için kat etmeleri gereken 6 bin kilometrelik uzun bir yolculuğa hazırlanırlar. Dünyadaki tüm yılan balıkları üremek için Meksika Körfezi’nde bulunan Sargossa Denizi’ne gitmektedir. Bilim adamları bunun nedenini açıklayamıyor.

Bu denizde yumurtlayan yılan balıkları orada ölür yavruları ise anne babalarının geldiği yerlere dönüş için yola çıkarlar. Yavrular bu yolu 2- 2.5 senede alır ve Bafa Gölü’ne varırlar. Bafa Gölü kıyısında bulunan tesislerde yılan balıklarını görebilir ve isterseniz yemekte tadına bakabilirsiniz. Ancak tesislerin çok da bakımlı olduğunu söyleyemeyeceğiz.

Milas’ın tarihi ve doğal güzelliklerini gördükten sonra Bodrum’a geçebilirsiniz. Her bütçeye ve zevke uygun Bodrum otelleri bulunmaktadır. Yaz sezonunda sorun yaşamak istemiyorsanız önceden yerinizi ayırtmanızı öneriyoruz.

Muğla’nın her ilçesi birbirinden farklı değere ve güzelliklere sahiptir. Bu nedenle her tatilinizde farklı bir rota belirleyip her bölgede bulunan Muğla Otelleri’nden birinde konaklayabilirsiniz. Rotanız neresi olursa olsun tatiliniz sağlıklı ve keyifli olsun.