Başiskele Otelleri

Günlük hayatın karmaşası, yoğun iş temposu, şehrin gürültüsü özellikle büyükşehirler olmak üzere pek çoğumuzu doğayla iç içe bir tatil arayışı içine sokuyor. Son dönemde Kocaeli’nin Başiskele İlçesi’nin tüm güzelliği ile ayrıcalıklı rota olarak ön plana çıkmaya başladığını görüyoruz. Barajı, mağaraları, şelaleleri, yaylaları, denizi ile doğa turizminin yanında Başiskele termal otelleri ile de yıldız olmaya aday şirin bir ilçe. 

Başiskele Otelleri ve Gezi Rehberi

Başiskele Otelleri

İzmit’e 23 km uzaklıkta bulunduğundan Başiskele’yi Kocaeli otelleri'nde konaklayarak günübirlik de ziyaret edebilirsiniz. Bu şirin ilçe adını Kocaeli Körfezi'nde yer alan ilk iskelenin bulunduğu yer olması nedeniyle almış.

Başiskele’nin tarihi M.Ö. 712 yılında bölgeye göç eden Megara’lıların bölgeye yerleşmesiyle başlar. Megaralılar bu bölgeye körfezde bol miktarda bulunan ve halkın yaşamını önemli ölçüde etkileyen Istakozlara atfen “Astakoz” adını vermişler.

Bu gün ilçeye de adını veren körfezin ilk limanı dönemin en önemli limanlarından biri olmuş. Megaralılar liman sayesinde zenginleşerek “Astakoz” adında bir kent devleti haline gelmiş ve zenginliklerin bir göstergesi olarak üzerinde ıstakoz ve tanrıça Olbia’nın resmi olan para bastırmışlar. Dilerseniz, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen ilk Astakoz parasını görebilirsiniz. 

Tarihi milattan öncelere dayanmasına rağmen Başiskele’de günümüze ulaşmış tarihi yapı sayısı çok az. Günümüze ulaşan çok az sayıda tarihi evi Bahçecik, Yeniköy, Yuvacık ve Kullar’da görebilirsiniz.

Tarihi evlerin yanında 1900’lü yıllarda yapıldığı düşünülen Tepecik Köyü Taş Camii'si, 1885 yılında yapıldığı belirtilen Servetiye Karşı Mahallesi Camii'si, Kirazdere üstünde 135 yıl önce yapıldığı söylenilen Servetiye Taş Köprü görebileceğiniz tarihi eserler arasında yer alıyor.

Eğer bu bölgeye hem tarihini görmek hem de termal suların keyfini sürmek için geldiyseniz Kocaeli termal otelleri tercih edebilir ve Başiskele’ye günübirlik turlarla gelebilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz ise bu kentin doğal güzelliklerini doya doya çıkarmanız adına Başiskele kaplıcalarında konaklamanız, sabah kalktığınızda sahilde İzmit Körfezi manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilir daha sonra kaplıcalarda dilerseniz yüzebilir dilerseniz otellerin sunduğu uzman doktor eşliğindeki tedavi seanslarına katılabilirsiniz. Bazısı soğutulup içilebilen kaplıca suları romatizma, kadın hastalıkları ve kemik rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. 

Aslında, Başiskele’de bulunan termal kaynaklar uzun bir süre tesis olmaması nedeniyle boşa akmış, neyse ki, daha sonra yapılan Kocaeli Başiskele termal otelleri sayesinde bu bölgenin şifalı sularından yararlanılmaya başlanmış. Siz de Başiskele ve çevresinin doğal güzelliklerini görmeye gelmişken bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

Yuvacık Barajı bölgesi doğa ve dağ yürüyüşü tutkunları için vazgeçilmez bir yer olduğundan, bölgede bulunan 7 dere ve bu dereler üzerindeki şelaler ve zümrüt yeşili ormanlar içerisinde yürüyüş yaparken ruhen dinleneceksiniz.

Kondisyonunuza göre bulabileceğiniz 14 farklı yürüyüş rotasından birini tercih edebilirsiniz. Yaylalarda serinlemek isterseniz de bölgede bulunan 5 güzel yayladan birine gitmenizi öneririz. Bedenen yorulacağınız bu doğa turlarından sonra ise en güzeli Başiskele’nin termal sularında yorgunluğunuzu atmak olacaktır.