Lapta Otelleri

Kıbrıs'ta sakin, huzurlu, doğayla iç içe, portakal çiçeği kokuları arasında yürüyüşler yapabileceğiniz bir tatil yapabilirsiniz, bunun için Girne’nin bir kasabası olan Lapta’ya gitmelisiniz. Her biri kendine özgü Lapta Otelleri konaklamak için özel seçenekler sunar. 

Lapta Otelleri

Tarihçi Homeros’a göre Lapta tarihteki adıyla Lambousa Antik Kenti M.Ö. 1200 yıllarında Troya savaşından dönen Akarlar tarafından kurulmuş. Bizans ve Ortaçağ döneminde piskoposluk merkezi olmuş. Antik kent içinde Kraliçe Havuzu, Kaya Mezarları, Surları, LimanAkhiropietos Manastırı ve Aziz Evalios Kilisesi'ni gezebilirsiniz.

Yürüyüş yapmayı seviyorsanız Lapta’da istediğiniz parkuru bulabilirsiniz özellikle 3,5 km uzunluğundaki sahil yürüyüş yolu denizin kokusunu içinize çekebileceğiniz, doyasıya deniz manzarası eşliğinde yürüyebileceğiniz harika bir yoldur.

400 metrelik bir deniz geçişi ve koyların yanından yürümek çok keyifli olacak, aralarda konulan banklarda oturup dinlenme şansınız da bulunuyor. Sahil yolu dışında Geçitköy Barajı'nda da yürüyüş yapabilirsiniz.

Doğayla iç içe, sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız Lapta Butik Otel seçeneklerini değerlendirmenizi öneriyoruz. Lapta’da gezebileceğiniz 3 ayrı botanik bahçesi bulunuyor; Green Heights Park, Babil Bahçeleri (Gardens of Babil) ve Hikmet Uluçam Evi.

Fotoğraf sanatçısı Hikmet Uluçam tarafından 30 yıl önce oluşturulmuş botanik bahçesinde soyu tükenme tehlikesi altında olan bitki ve ağaçlar bulunuyor ve Medoş lalesi gibi endemik bitki ve kaktüsleri görebilirsiniz ancak gezmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.  

Lapta’ya 15 km uzaklıkta bulunan Mavi Köşk’ü de gezi planınıza alabilirsiniz.  1957 yılında muhteşem bir doğa içinde yapılmış olan köşk Makarios’un avukatı, İtalyan asıllı bir Rum olan Paolides isimli bir silah tüccarının eviymiş. Dışarıdan görülmeyen ancak içeriden bakıldığında tüm çevreyi rahatlıkla görebilecek şekilde özel mimari ile yapılmış.

Kıbrıs’ın tamamen Rum egemenliğine geçmesi için çalışmalar yapan zalim Paolides 1974 Kıbrıs Barış Harekatında evin altındaki tünellerden çıkarak İtalya’ya kaçmış. Her odası farklı renkte olan köşkte her birinin ayrı hikayesi olan çeşitli sanat eserleri de bulunuyor.

Askeri bölgede bulunan Mavi Köşk’ü bir asker gezdiriyor ve bilgi veriyor. Köşke girişte kimliğinizi bırakıp çıkışta alıyorsunuz, içeride nakit para geçmediği için kredi kartınızın yanınızda olması gerekiyor. 

Lapta’da sakin bir tatil yaptıktan sonra daha hareketli olan Girne ya da Magosa’ya geçip, eğlenceleri ile de ön plana çıkan Kıbrıs Otelleri’nde konaklayabilirsiniz.

Önceden rezervasyon yaptırırsanız özel indirimlerden yararlanabilirsiniz, şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

Daha Fazla Yükle