Avanos Otelleri

Çömlekçiliğin Anavatanı Avanos, bir gondoldasınız ve keyifle çevrenizi izliyorsunuz. Venedik’ten bahsettiğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Avanos’ta Kızılırmak üzerinde düzenlenen bir turdasınız, Hititlerden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar konumu nedeniyle dikkat çekmiş ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir Avanos, adını Selçuklu komutanlarından Evrenos Bey’den aldığı söylenir, Osmanlı döneminde Avanos olmuştur, Avanos otelleri sizi bu güzel şehirde evinizde gibi hissetmenizi sağlar.

Avanos Otelleri

Avanos’un doğal ve tarihi güzelliklerini görmek, çömlek yapımını deneyimlemek isteyen sıcak bir aile ortamı arayan tatilciler ise Avanos butik otelleri tercih etmektedir, butik oteller mimarisi ile de dikkat çekmektedir.

Kızılırmak Türkiye topraklarından doğup yine topraklarımızdan denize dökülen en uzun nehirdir. Bu uzun yolculuğu sırasında bıraktığı kil, çömlek yapımı için idealdir. Bu bölgede ilk çömlek yapımının Hititler döneminde başladığı düşünülmekte, günümüzde de devam etmektedir. Avanos’a geldiğinizde ilk uğrayacağınız yerlerin başında çömlek atölyeleri gelir. Bu atölyelerde çömleğin yapılışını görüp kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.

Ancak bu işin hiç de göründüğü kadar kolay olmadığını söyleyelim, el yapımı seramik ve çömleklerin üzerindeki süsleme işçiliği de sizi kendisine hayran bırakır.

Çömlekçilik açısından önemli merkezlerden biri olduğu için üniversitelerin seramik bölümü öğrencileri için de bir cazibe merkezidir. Bu açıdan baktığınızda Avanos otel fiyatları her bütçeye uygun seçenekler sunmaktadır.

Avanos’a geldiniz otelinize yerleştikten sonra çömlek atölyelerini gezip Kızılırmak’ta gondol turu yapıp nehir kıyısında bulunan kafeteryalarda dinlenebilirsiniz. Daha sonra Avanos’un 1 km batısında bulunan Dereyamanlı Kilisesi’ne yürüyerek gidebilirsiniz. 2. yüzyılda yapılan kilise Hristiyanlar açısından önem taşır.

Bölgeye gelen dini grupların ibadetine açılmıştır. İlk gününüzü güzel bir akşam yemeği ile bitirip ertesi güne enerji toplamak için dinlenebilirsiniz, Avanos’un da içinde bulunduğu Kapadokya Otelleri size bunu en iyi şekilde sunar.

Avanos’taki 2. gününüze Özkonak Yeraltı Şehri, Paşabağı Vadisi, Zelve Vadisi ve içindeki Zelve Açık Hava Müzesi’ne ayırabilirsiniz, Özkonak Yeraltı Şehri Kapadokya’da bulunan gezilebilir durumdaki önemli yerlerden biridir. Şehir hem barınma hem de korunma amaçlı yapılan mükemmel bir mimariye sahiptir.

Paşabağı Vadisi peribacaları ailesinin bir araya gelmesi gibidir. Bu bölgede en gencinden en yaşlısına kadar oluşumları devam eden her çeşit peribacası görebilirsiniz. Avanos’a 3 km uzaklıkta olduğu için yürüyerek gidebilirsiniz.

Zelve Vadisi bölgenin en eski yerleşim yeri olarak bilinir. 1952 yılına kadar kaya evlerde insanlar yaşamıştır. Vadi içinde en önemlileri Geyikli, Üzümlü ve Balıklı kilise olan 15 kilise bulunmaktadır. Zelve Açık Hava Müzesi de bu bölgede bulunur. Zaman zaman düzenlenen klasik müzik etkinlikleri dinleyenleri ayrı bir dünyaya götürür.

Kapadokya Bölgesi ve Avanos şaraplarıyla da ünlüdür. M.Ö.6000 yıllarından beri yapıldığına dair buluntular var. Bu nedenle şarabın tüm dünyaya Anadolu’dan yayıldığı söylenir. Kızılırmak ve tüflü volkanik toprağın bereketi arttırdığı ve şaraba farklı bir aroma kattığı da bir gerçek. Şarabın sevdiği sabit ısıda dinlenmeyi de kayaların içerisindeki doğal mahzenlerde yapması doğal aromasını korumasını sağlıyor. Şarap severlerin mutlaka denemesini öneriyoruz.

Avanos gezimizin 2.gününü de yürüyerek geçirdikten sonra otelinizde yüzerek günün yorgunluğunu atmak isterseniz Avanos havuzlu oteller bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Tatil için daha fazla zaman ayırdıysanız 3.günü Kapadokya’nın bir başka bölgesine geçiş yapabilir, muhteşem mağara Göreme otelleri'ndede 1 gece konaklayıp diğer güzellikleri de yaşayabilirsiniz. İyi tatiller diliyoruz.

Daha Fazla Yükle

Sıkça Sorulan Sorular

Avanos bölgesindeki en iyi romantik oteller hangileri?

Double Tree By Hilton Avanos Cappadocia, Akman Butik Otel, By Cappadocia Hotel sıcacık ortamıyla romantik çiftlerin en çok tercih ettiği oteller arasında!

Avanos bölgesinde evcil hayvan kabul eden oteller hangileri?

By Cappadocia Hotel, Garden Inn Cappadocia Hotel, Bir Kedi Villa, Büyük Avanos Hotel evcil hayvan sahiplerini unutmayan evcil hayvan dostu otellerimizdendir.

Avanos bölgesindeki en iyi 5 yıldızlı oteller hangileri?

Suhan Cappadocia Hotel, Double Tree By Hilton Avanos Cappadocia, By Cappadocia Hotel lüks ve konforun birleştiği, misafirlerinin her ihtiyacına yanıt verebilecek en iyi 5 yıldızlı otellerdendir.

Avanos bölgesinde hangi oteller aileler için en uygun ?

Büyük Avanos Hotel, Avrasya Hotel ailelerden harika yorumlar alan Avanos bölgesindeki en iyi aile otellerindendir.