Beyoğlu Otelleri

Sanat, kültür ve eğlence merkezi Beyoğlu , tabu oyununu bilmeyen yoktur, bir kelime verilir ve karşı taraf yasaklı kelimeleri kullanmadan onu bulmaya çalışır. Bu oyunda size verilen kelime Beyoğlu ise yasaklı kelimeleriniz de büyük olasılıkla “İstiklal Caddesi, Taksim, Galata Kulesi, Tarihi eser, Miniatürk, Çiçek Pasajı, çikolata” olacaktır. Bu kelimeleri kullanmadan Beyoğlu’nu nasıl anlatırsınız? Anlatılmaz yaşanır derler ya yaşamak için Beyoğlu Otelleri size yardımcı olacaktır.

Beyoğlu Otelleri

Bizans döneminde yerleşim yeri olmayan Beyoğlu’na karşı yaka anlamına gelen Pera denilmiş. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Venedik Elçisi’nin oğlu Luigi Giritti’ye Bey oğlu denirmiş. Giritti’nin konağı Taksim yakınlarında olduğu için bu bölgeye de Beyoğlu denilmeye başlanmış. Pera adı Cumhuriyet döneminde yazışmalardan çıkartıldıktan sonra Beyoğlu ağırlıklı olarak kullanılmaya başlanmış.

Beyoğlu Butik Oteller bu eski yerleşim yerinin gözde mekanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihi mekanların otele dönüştürülmesi geçmiş ve bu günü aynı anda yaşamaya olanak verir.

19. yüzyılda su kaynaklarının yönlendirilmesi ile Beyoğlu’nda yerleşim ve yapılaşma artmış, bölge ticaretin merkezi durumuna gelmiştir. Yeni yapılan binalar çehresini değiştirmiştir. Gezerken özellikle Beyoğlu’nun simgelerinden biri olan İstiklal Caddesi üzerinde bulunan binalara dikkatle bakmanızı öneriyoruz, her binanın ayrı bir hikayesi vardır.

Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde çok sayıda kilise, cami ve sinagog bulunur. Bu nedenle İstanbul’da hoşgörünün semti diyebiliriz. Her dinden, her ırktan ve her yaştan insan birbirine karşı anlayış gösterir. Beyoğlu kültür, sanat, eğlence ve ticaret merkezidir. Gezilecek, görülecek ve yaşanacak çok şey olduğunda konaklamak için Beyoğlu otelleri İstanbul içinde doğru seçenek olacaktır.

İstanbul’a çocuklarınızla geldiyseniz elbette onların seveceği yerleri tercih edeceksiniz. İstanbul Teknik Üniversitesi içinde bulunan çocuklara bilimi uygulamalı olarak öğretmeyi amaçlayan İTÜ Bilim Merkezi’nde enerji, mekanik, uzay, DNA, dalga, fizik kanunları gibi teorik bilgileri eğlenerek öğrenebilirler. Sütlüce’de bulunan Miniatürk’te ülkemizde bulunan tarihi eserlerin büyük boy maketleri içinde gezerek Türkiye turu yapabilirler.

Miniatürk’ün az ilerisinde bulunan Rahmi M. Koç Müzesinde uçaktan denizaltıya kadar ulaşım araçları, antika arabaları, faytonları görebilir, evimizde kullandığımız makinaların nasıl çalıştığına tanık olabilirler.

İlçede bulunan 16 kadar tiyatro sahnesinin birinde onlara uygun bir oyun mutlaka olacaktır, güzel bir çocuk oyununu birlikte keyifle izleyebilirsiniz. Bu bahsettiklerimiz sadece çocukların değil herkesin ilgisini çekmektedir, İstanbul Otelleri içinde Haliç civarında olanlarda kalıyorsanız ulaşımınız da kolay olacaktır.

Gezinizi tarihi yerler ağırlıklı yapmak isterseniz dini mekanlar öncelikli olabilir. İstanbul’un ilk camisi olan 717 yılında yapılmış Arap Camisi ile başlayalım isterseniz. Kılıç Ali Paşa, Hüseyin Ağa, Piyale Paşa, Nusretiye, Haşimi Emir Osman ve Yeraltı Camileri diğer önemli İslami eserlerdir.

Hristiyanların ibadet yeri olan kiliseler ise Üç Horan Ermeni, Anglikan, Meryem Ana Süryani  ve ST. Pierre Kiliseleri olarak ziyaret edilebilir. Museviler için önemli olan sinagoglar ise; Mayor, Aşkenazi, Terziler, Neve Şalom ve Maalem Sinagoglarıdır. Saydığımız bu eserlerin her birinin ayrı öyküsü ve her birinin mimari açıdan özel yönleri bulunmaktadır.

İlgi alanınız sanat ve müzeler ise Beyoğlu size onlarca seçenek sunar. 16 kadar müze 100 e yakın galeri, sanat evi, sanat merkezi ile aradığınızı size fazlasıyla sunacaktır. Bunlar içinde İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türvak Sinema Müzesi, Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Miniatürk, Rahmi Koç Müzesi,Galatasaray Müzesi, Pera Müzesi en bilinenleridir.

Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Belçika Konsoloslukları ile Almanya Başkonsolosluğu da Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Elçilik binalarının da tarihi binalar olduğunu söyleyebiliriz. 

Gezmenizi önerdiğimiz dini mekanlar ve müzelerin bir kısmı ünlü İstiklal Caddesi ve yakın çevresinde bulunur. İstiklal Caddesi’nde gezerken sağlı sollu birbirinden güzel tarihi binalara hayranlıkla bakarken karşıdan gelen tramvayın sesi ile irkilebilirsiniz.

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan giriş kapısında büyük tarihi bir saat olan 3 katlı bina gördüğünüzde durun ve içeri girin. Kendinizi meşhur Çiçek Pasajında bulacaksınız. Burada bulunan restaurant ve cafelerde dinlenebilir bir şeyler yiyebilirsiniz. Akşam ise eğlence sizi bekler. Taksim Otelleri bu mekanlara yürüme mesafesinde olduğu için tercih edebilirsiniz.

Beyoğlu turu bitti mi? Elbette bitmedi. Daha göreceğiniz tünel, Galata Meydanı ve Galata Kulesi, Taksim Meydanı, Aynalı Kavak Kasrı ve Tophane Kasrı, Karaköy İskelesi ve İstanbul Şehir Limanı var.

Beyoğlu bir günde gezilecek bir yer değil, birkaç gününüzü ayırmanız gerekir. Konaklamak için isterseniz günü birlik ev kiralayabilir, isterseniz otelde kalabilirsiniz, İstanbul Beyoğlu otelleri fiyatları kaldığınız otele göre değişiklik gösterir.

Pansiyonlardan yıldızlı otellere kadar pek çok seçenek içinden size uygun olanını seçebilirsiniz. Dönüşünüzde meşhur Beyoğlu Çikolatası almanızı öneriyoruz. İyi tatiller diliyoruz.

Daha Fazla Yükle