Avşa Adası Otelleri

Güzel bir yaz günü öğleden sonra yunusların denizdeki eğlenceli dansını izleyerek hayallere daldığınız bir adada olduğunuzu düşünün işte bu Balıkesir’in güzel tatil beldesi Avşa Adası otelleri özellikle Yiğitler Köyü’nde kalıyorsanız bu manzaraya şahit olabilirsiniz.

Avşa Adası Otelleri ve Gezi Rehberi

Avşa Adası Otelleri

Eski adı Türkeli olan Avşa Adası Balıkesir İline bağlı yerleşim olan 3 adadan en hareketli olanıdır. Avşa’ya küçük İstanbul desek yanlış olmaz. Ada’ya İstanbul, Tekirdağ ve Erdek’ten kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz.

Temiz ve sakin koyları, eğlence dolu gece hayatı, uygun fiyatlı Avşa Adası otelleri her şey dahil seçenekleri ile özellikle hafta sonları tatilleri için tercih edilmektedir. 

Üzüm bağlarıyla dolu Avşa Adası’nın çevresi 37 km. olduğu için rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Avşa kalacak yer tavsiyesi isterseniz ulaşım rahatlığı açısından şehir merkezine yakın otel ve pansiyonları önerebiliriz. Ada içinde ulaşım merkezden kalkan minibüsler ile yapılıyor ancak isterseniz bisiklet kiralayabilirsiniz ya da özel aracınızla gelip daha rahat istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.  

Merkeze 3 km uzaklıktaki Yiğitler Köyü de konaklamak için ideal olup denizi temiz, sakin bir köydür Yiğitler Köyü. Hemen yanındaki Altınkum Koyu ve plajı adını altın rengi kumlardan alır. Koyda bulunan Şahin Tepesi şahine benzer kaya yapısı ile dikkat çeker ve güzel bir manzarası vardır. Köyde ziyaret edebileceğiniz 2 türbe de bulunuyor. Yiğitler Köyü Avşa pansiyon seçenekleriyle ön plana çıkar. 

Avşa’da birbirine yakın koylarda denize girmeniz mümkün olup sabah kalktıktan sonra Altınkum Koyu'nda denize girip Karadut Koyu’na geçebilir ve öğle yemeğinizi oradaki kafelerde yiyebilirsiniz.

Karadut Koyundan sonra gelen Kadınlar Plajı ise adı üzerinde sadece kadınların girebildiği bir plajdır. Bu plajda kafe bulunmuyor, o nedenle yanınızda yiyecek ve içecek getirmenizi öneriyoruz. 

Adanın arkasında yer alan ve en büyük plajına sahip olan Çınar Koyu’nu görmeden tatilinizi bitirmeyin. Avşa Adasının kumu ve suyu en güzel plajının Çınar Koyu olduğunu söyleyebiliriz. Buradaki balık restoranlarında taze ve lezzetli deniz ürünleriyle harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. 

Merkezde konaklıyorsanız 3 km uzunluğundaki merkez Türkeli Sahili'nde denize girebilirsiniz ya da uygun fiyata tekne kiralayıp koyları gezebilirsiniz.

Güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız iskeleden 1 km ileride bulunan Değirmenardı mevkiine yürümelisiniz, özellikle gün batımında harika bir manzara sizi karşılar. Tarihi yerlerde fotoğraf çekmeyi seviyorsanız günümüze kalıntıları ulaşmış Hagios Georgos Manastırı’na gidebilirsiniz. Yürüyerek 30 dakikada, araçla 5 dakikada ulaşabileceğiniz manastır Bizans döneminde papazların sürgün edildiği bir papaz okuluymuş.  

Avşa Adasına tekne ile gelecekseniz Mavi Koy’a yanaşabilirsiniz. Teknenizi bağlayabileceğiniz bir limanı bulunan Mavi Koy’un denizi sığdır ve siteler bölgesidir. Doğal güzellikleri ile mutlaka görün diyeceğimiz yer olmakla beraber bölgede bulunan Avşa pansiyon fiyatları verdikleri hizmete göre farklılık gösterebilir.   

Şarap içmeyi seviyorsanız Avşa tam size göre bir yer olup Ada’da yetişen Ada Karası üzümünden yapılan Bortaçina ve Büyülübağ şaraplarının üretim yeri olan şarap fabrikalarına uğrayıp tadım yapabilir ve şarap satın alabilirsiniz. 

Avşa’da gündüz denizin tadını çıkardıktan sonra akşam çarşıda dolaşıp, sahil şeridinde bulunan her zevke hitap eden barlar ve gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük açık hava diskosunun da içinde bulunduğu diskolarda sabaha kadar dans edebilirsiniz. 

Eğer iş ya da tatil amacıyla Bandırma otelleri'nde kalıyorsanız Avşa Adası’na günübirlik gidip dönmeniz mümkün. Bunun için Bandırma’dan Erdek’e 20 dakikada gidip, oradan da feribotlarla Avşa Adası’na yaklaşık 40 dakikada geçebilirsiniz. 

Hem dinlenmek hem de eğlenmek isteyenler için Avşa Adası doğru tercih olacaktır, iyi tatiller diliyoruz.