Didim Otelleri

Dünyada havası astım hastalarına iyi geldiği belirtilen iki bölgeden biridir Didim, sıcak iklim kuşağında olmasına rağmen nem oranı çok düşük olduğu için yazın bile bunaltmayan havası ile tam bir sağlık ve rahatlama bölgesidir. Doğal ve tarihi değerleri, akciğerlere bayram ettiren havası ile Didim Otelleri yılın dört mevsimi hizmet vermektedir. 

Didim Otelleri ve Gezi Rehberi

Didim Otelleri

Aydın İline bağlı olan Didim, Güllük Körfezini çevreleyen iki yarımadadan biri üzerine kurulmuş diğeri Bodrum Yarımadası'dır.

Hemen hepsi kumluk plaja sahip pek çok koyu olan Didim’in 90 km'lik sahil şeridi bulunuyor. Güzel plajlardan yararlanmak isteyen tatilciler özellikle yaz aylarında otelleri doldurduklarından Didim Otel fiyatları sezonda biraz daha yüksek olduğu için erken rezervasyon imkanlarını değerlendirmekte fayda var.

Didim’de ilk yerleşimin M.Ö.8000 yıllarına dayandığı biliniyor. Jeopolitik önemli konumu nedeniyle pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Didim’e 20 km uzaklıkta bulunan Miletos Antik Kenti dönemin kutsal şehirlerinden biriydi.

Didim’in girişinde bulunan Apollon Tapınağı kehanet merkezi olarak kurulmuş ve günümüze dek önemli ölçüde sağlam olarak ulaşmıştır. Tapınakta bulunan Medusa kabartması hem tapınağın hem de Didim’in sembolü olmuştur. Döneminde Milet-Apollon Tapınağı arasında bulunan kutsal yol, dua ve dilek için gelenlerin 4 günde kat ettikleri önemli bir yerdi. 

Milet-Apollon Tapınağı arasındaki yolun tam ortasında Akköy bulunuyor. Çilek, tütün tarlaları, üzüm bağları ve inciri ile tarım bölgesi olan köyde tüm evlerin beyaz badanalı olması nedeniyle bu isim verilmiş. Kuş gözlemciliği ve fotoğraflamayı seviyorsanız Mart sonu Nisan ayı başında mutlaka Akköy’de olun çünkü bu dönemde Ege bölgesi üzerinden geçen yırtıcı ama yararlı Kerkenez kuşları köy evlerinin çatılarında yuvalanır ve meraklısı için harika fotoğraf çekme imkanı doğar.   

Milet Antik Kenti günümüzden 2600 yıl önce felsefenin ve pozitif bilimlerin ilk temellerinin atıldığı yer olması açısından önemlidir. Deniz kenarında olan kent Büyük Menderes Nehri'nin taşıdığı alüvyonların denizi doldurması ile zamanla tıpkı Efes Antik Kenti gibi ovanın ortasında kalmıştır.

Zamanında Milet’in kurulduğu yer olan Latmos Körfezi de denizden koparak Bafa Gölü’ne dönüşmüştür. 

Tarihi açıdan zenginliklere sahip olmanın yanında Didim’de tatil yerleri de göz doldurmaktadır. Altınkum, Akbük, Akköy, Tavşanburnu Tabiat Parkı, Bafa Gölü keyifli tatil yapabileceğiniz yerler olarak karşımıza çıkar.

Şehir merkezine 2 km uzaklıkta bulunan upuzun Altınkum Plajı, altın sarısı ince kumlara sahip olduğu için bu adı almış. Plaj boyunca denize sıfır konumda olan Didim Altınkum Otelleri otelinizden çıkıp denize girmenin tadını yaşatır.

Sahil şeridinde bulunan kafe, hediyelik eşya mağazaları, restoran, bar ve eğlence yerleri hem gündüz hem gece cıvıl cıvıldır. Denize girmenin yanında buradan kalkan tekne turları ile çevre koyları da görebilirsiniz. 

Tavşanburnu Tabiat Parkı'nda karavanınızla ya da çadır kurarak doğayla iç içe, sakin, ağaçların altında, denize sıfır bir tatil yapabilirsiniz. Didim’e 6.5 km uzaklıkta olduğu için gündüz pırıl pırıl denize girip akşam da Didim’e gidebilirsiniz.

Kamp yapmak sizin tarzınız değilse o zaman Didim’e 25 km uzaklıkta, 15 km sahil şeridine sahip masmavi, tertemiz denizi ile Akbük’e gitmenizi öneriyoruz. Doğal bir liman olan Akbük’te yat turizminin yanında olta ve tekne balıkçılığı da ön plana çıkmaktadır.

Küçük bir tatil beldesi olduğu için Didim Akbük Otelleri daha çok butik otel, pansiyon ve apart otel olarak hizmet veriyor. Her şey dahil otel sayısı az olduğu için bu tür bir otel istiyorsanız önceden yerinizi ayırtmanız iyi olacaktır.

Didim Aydın’ın bir diğer turistik ilçesi Kuşadası’na 70 km uzaklıkta olduğu için isterseniz günübirlik Kuşadası’na gidebilir ya da tatilinizin bir kısmını Kuşadası Otelleri’nde geçirebilirsiniz.

Kuşadası’nda Dilek Yarımadası Milli Parkına gidebilir, şehir merkezinde bulunan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Güvercin Ada Kalesi, Kaleiçi çarşısı ve camisini gezebilirsiniz.

Kuakmer Kent Müzesi, Minyatür Eser Müzesi, Mübadele Evi de gezi programınıza ekleyebileceğiniz yerler arasında olabilir, şimdiden iyi tatiller diliyoruz.