Olimpos Otelleri

Temel ihtiyaçlarını bir sırt çantasına koyup ya kamp yapmaya ya da Olympos’a gider ve salaş olabileceğiniz, doğayla iç içe harika bir tatil geçirmek için Olimpos otelleri’nde yerinizi ayırtmanızı öneriyoruz.

Olimpos Otelleri ve Gezi Rehberi

Olimpos Otelleri

Olimpos’ta öyle bol yıldızlı otel ya da tatil köyü bulamayabilirsiniz ancak konaklamak için ağaç evler ve bungalov evlerden oluşan nezih oteller ve pansiyonlar kullanılır.

Yaklaşık 30 yıl önce bölge tamamen bakirken, elektriğin bile olmadığı Kadir’in Ağaç Evleri ile doğa severler için çadır kurmanın dışında bir tatil seçeneği çıktı. Dağın başında, ormanın içinde, denize yürüme mesafesinde bohem bir yaşantı özellikle üniversite gençlerinin ilgisini çekti ve çekmeye devam ediyor. Sırt çantasına eşyasını koyan herkes için Olimpos ayrıcalıklı bir tatil yeridir.  

Antalya Kumluca sınırları içerisinde yer alan Olimpos’un kuruluş tarihi tam olarak bilinmiyor. Lykya Birliği'ne bağlı 3 oy hakkı olan 6 şehirden biri olduğu, kazılarda bulunan Lykya birlik sikkelerinde M.Ö. 167-168 yıllarında adının geçtiği tespit edilmiş. Antik şehir, içinden geçen nehrin iki yakasına ve nehir ağzına kurulmuş antik bir liman kentiymiş. Antik kent, Çıralı, Adrasan ve Faselis 1. derece, ağaç evlerin bulunduğu bölge 3.derece sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Olimpos Ağaç Evler Fiyatları geçireceğiniz harika tatile kıyaslandığında oldukça uygundur. 

Olimpos’a geldiğinizde önce mis gibi çam kokusunu içinize çekin, hücreleriniz bol oksijen ile dolsun ve kendini yenilemeye başlasın. Olimpos Bungalov evler içinde banyosu ve tuvaleti bulunması nedeniyle doğa içinde otel konforunu sunması açısından çocuklu ailelerin rahat konaklamasını sağlıyor.

Otelinize yerleşip mayonuzu giydikten sonra alın havlunuzu elinize ve yürüyerek ya da kaldığınız tesisten temin edebileceğiniz bisiklet ile plaja gidebilir, yazın sıcağında kendinizi tertemiz, masmavi serin suların kucağına bırakabilirsiniz. Plajı taşlık olduğu için deniz ayakkabısıyla gitmenizi öneriyoruz. Denize girmek için mutlaka antik kentten geçmeniz gerekiyor. Bu nedenle müze kartınızın olması ya da çoklu giriş kartı almanızı öneririz ve Antik kent için 1 saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır.

Olimpos ve yanındaki Çıralı Plajı Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları az sayıda yerden biridir. Bu nedenle burada denize girdiğinizde yanınızdan büyük bir kaplumbağa geçerse şaşırmayın. Nesli tükenmekte olan bu nadide canlıları korumak için Olimpos’a giden herkese görev düşüyor. Öncelikle yumurta olabileceği için kumları eşelememek, gece plajda zaman geçirecekseniz yüksek sesle konuşup müzik dinlememek ve ateş yakmamanız gerekiyor. 

Olimpos plajında denize girmenin dışında kano kiralayıp çevredeki kayalıkları keşfedebilirsiniz. Koruma altında olduğu için plajda tesis bulunmamakla beraber daha hareketli ve kumluk bir plajda denize girmek isterseniz yaklaşık 20 dk uzaklıkta bulunan Adrasan Koyu’na gidebilir, çevrede bulunan kafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Hem Olimpos hem de Adrasan’dan kalkan tekne turları ile çevre koyları görmeniz de mümkün. Bizim önerimiz gecenin tüm güzelliğini ve gökyüzünün muhteşemliğini görmek için tekneyle mehtap turuna çıkmanız olacak. Yıldızları bu kadar net ve yakın başka bir yerde görmeniz pek mümkün olmayacaktır. 

Olimpos’u tercih ettiyseniz doğa sporlarına da sıcak bakıyorsunuz demektir. O zaman bir gününüzü dünyadaki en iyi 10 uzun yürüyüş rotasından biri olarak kabul edilen Likya Yolu’nun Adrasan-Olimpos arasında kalan 13 km lik kısmını trekking grupları ile yürümeye ayırabilirsiniz. Ya da çeşitli zorluktaki kaya tırmanışlarından birine katılabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeleri de temin eden doğa kulüpleri bulunuyor.

Denizsiz olmaz diyenlerdenseniz 23 Nisan da başlayıp 31 Ekimde sona eren dalış sezonunu değerlendirip dalış turlarına katılabilirsiniz. Adrenalin sevenler Tahtalı Dağı’ndan yamaç paraşütü ile uçuş yapabilirler, yamaç paraşütü açısından en yüksek uçuşun buradan yapıldığını söylersek heyecanın da düzeyini anlayabilirsiniz. Tüm bu etkinlikler için kaldığınız tesis yetkilileri ile görüşmenizi öneriyoruz. Çünkü bazı otellerin bu tür grupları olabiliyor. Antalya otelleri sadece konaklamak değil pek çok etkinlik sunması açısından da konaklayanların tatilini kolaylaştırmaktadır.

Gündüz doğanın tadını çıkardınız akşam otelinizde ya da ağaç evinizde dinlendikten sonra başka bir doğal güzelliği görmek için Yanartaş’a gitmeyi ihmal etmeyin. Yürüyerek gidilir diye söylense de siz Yanartaş’a giden servisleri tercih edin. Servisle gitseniz bile tepeye çıkmak için yaklaşık yarım saat tırmanmanız gerekecek. Bu nedenle uygun bir ayakkabı ile gitmeniz daha sağlıklı olacaktır. Tepeyi tırmandığınızda sizi taşların arasında mum gibi yanan alevler karşılayacak. Taşların arasından çıkan bir çeşit doğal gaz oksijen ile birleştiğinde yanmaya başlıyor. Bu doğal oluşum uzun yıllar denizciler için bir fener görevini görmüş. Arkadaşlarınızla birlikte bu mistik ortamda bulunmak, sohbet edip yıldızları izlemek ayrı bir keyif olacaktır.

O halde ne duruyorsunuz tatil planınızı yapıp yerinizi ayırtın ve Olimpos'u keşfetmeye başlayın.