Yenimahalle Otelleri

Kurulduğu günden itibaren gelişimi hızla devam eden ve Başkent Ankara’nın bir ilçesi olan Yenimahalle. Merkeze yakınlığı nedeniyle Yenimahalle Otelleri ziyarete gelenler tarafından tercih edilmeye başlar.

Yenimahalle Otelleri ve Gezi Rehberi

Yenimahalle Otelleri

Yenimahalle’nin öyküsü aslında 1925 yılında Atatürk’ün emriyle Atatürk Orman Çiftliği’nin yapılmasıyla başlar ve bu çiftliğin yapım öyküsü de ilginçtir. Atatürk birçok yerli yabancı tarım uzmanını köşke çağırır ve bir çiftlik kurmak istediğini söyler. Uzmanlar arazinin çorak, bataklık, verimsiz olduğunu belirtirler. Atatürk her zamanki geniş vizyonu ile “burayı biz ıslah etmezsek kim edecek?” der ve sonuç Ankara’nın en büyük yeşil alanı olarak günümüzde de hizmet veren Orman Çiftliği kurulur. Atatürk ölümünden 1 yıl önce çiftliği milletine bağışlar.

Atatürk Orman Çiftliği içinde Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanik’teki evinin benzeri olan Atatürk Evi, Gazi Orman Çiftliği, Karadeniz Havuzu, Devlet Mezarlığı, Gazi İstasyonu ve piknik alanı bulunmaktadır. Çiftlikte üretilen ve yetiştirilen ürünler de fabrika satış mağazası ve çeşitli illerde bulunan bayilerde satılmaktadır. 

Atatürk Orman Çiftliğinden sonra Bizans döneminde Ankara Çayı üzerinde kurulmuş, Selçuklu döneminde onarımdan geçmiş, bu gün hala ayakta olan 7 kemerli Akköprü’yü görmenizi öneriyoruz. 

Ankara Yenimahalle kalacak yer olarak sıkıntı çekmeyeceğiniz bir konumda bulunur. Ulaşımın kolay olması açısından isterseniz Yenimahalle merkezde isterseniz yakın ilçelerde kalabilirsiniz. Türkiye’de toplu taşıma amacıyla yapılan ilk teleferik Yenimahalle-Şentepe arasında taşıma yapmaktadır. Yenimahalle, Yunur Emre, TRT Seyir ve Şentepe olmak üzere 4 durağı bulunan teleferiğe isterseniz ulaşım için isterseniz Ankara’yı tepeden izlemek için binebilirsiniz. 

Yenimahalle’de inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı  belirli bölümleri belirli saatler arasında ziyaretçilere açıktır. Siz de görmek isterseniz ziyaret saatlerine önceden internetten bakmanızı öneriyoruz. Yenimahalle Otelleri Ankara’da pek çok bürokratı, yabancı devlet temsilcilerini, turistik amaçla gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır. 

Çocuk dostu olan Yenimahalle’de çocuğunuzla birlikte keyifle gidebileceğiniz yerler bulunuyor. Bunlardan ilki Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olan Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi'dir. En eskisi 1890 yılına ait, tüm dünyadan toplanan eski ve yeni 2000 kadar oyuncak sergilenmektedir. Müzeyi ziyaret eden öğrencilere müze eğitimi de verilmektedir. İkinci olarak Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi (Çocuk Üniversitesi) çocukların üniversiteyi tanıması, bilim ve sanatın eğlenceli yönünü görmeleri amacıyla kurulmuştur. Son olarak yaşa, keşfet, eğlen, öğren sloganıyla açılan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi çocukların keyifle gezeceği, eğlenerek öğreneceği bir merkezdir. Bu müzeler ülkemizin her yerinden gelen ve Ankara Otelleri’nde kalan özellikle öğrenci grupları tarafından yoğun ilgi görmektedir. 

Eğer geziniz Mayıs ayında ise Dünya Oyun Oynama Günü kapsamında organize edilen Oyun ve Oyuncak Festivali çocuklarınızın çok hoşuna gidecektir. 

Yenimahalle merkeze yakın olduğu için günübirlik gezebilir Çankaya’da konaklayabilirsiniz. Çankaya Otelleri Ankara merkezde kalabileceğiniz pek çok seçenekle karşınıza çıkar. Çankaya’da Anıtkabir’i ziyaret edebilir, Tunalı Hilmi Caddesi'nde gezip alış veriş yaptıktan sonra Kuğulu Park’ta dinlenebilirsiniz. Tarihi yerler ve müzeleri de gezi listenize ekleyebilirsiniz ve Yenimahalle’de keyifli bir gün geçirebilirsiniz.