Uzungöl Otelleri

Bakır tavada uzayan peyniri ile Kuymak, fındık ve çay tarlaları ile yeşillikler arasında bir cennet gibi duran Uzungöl olur. Bu görüntülere bakıp iç geçirmek yerine bir sonraki tatilinizde rotanızı Trabzon’a çevirebilir, Uzungöl Otelleri'nde keyifli bir tatil yapabilirsiniz. 

Uzungöl Otelleri ve Gezi Rehberi

Uzungöl Otelleri

Uzungöl Türkiye’de bulunan yağmur ormanlarıyla kaplı muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olup oluşumu 1610 yıllarına dayanıyor. O dönemde gerçekleşen bir heyelan sonucu Haldizen Deresi’nin önü kapanıyor ve bölgede biriken sular gölü oluşturuyor. Daha sonra çevresinde yerleşim başlıyor. Doğal afet sonucu oluşan bu güzelliğin tadını ahşap, doğayla uyumlu Uzungöl Butik Otellerinde çıkarabilirsiniz. 

Trabzon’a 99 km, Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta bulunan Uzungöl Soğanlı ve Kaçkar Dağları'nın birleşim yerinde kurulmuş. 1970 li yıllara kadar kendi içinde kapalı bir yaşam tarzı olan köyün kaderi 1974’de yurt dışına çalışmaya giden bir girişimcinin köye dönüp alabalık tesisi kurmasıyla değişiyor.

1975’ten itibaren de turistler gelmeye başlıyor ve o dönemde Uzungöl manzaralı oteller henüz olmadığı için gelenleri yöre halkı kendi evlerinde misafir ediyormuş. İlk kez 1980’de 2 bungalov ev inşa edilmiş.

Uzungöl manzarası pek çoğumuzun hafızasındadır. Sarp, yemyeşil ve başı dumanlı dağların arasında bir avuç su gibi duran, kıyısındaki cami ve uzun ince minaresi ile Uzungöl karesini Seyir Tepesi'nden birebir görebilirsiniz. Seyir Tepesi’ne varsa arabanız ile çıkmanızı öneriyoruz.

Gölün kıyısından yukarı doğru kıvrılarak giden merdivenler ile de çıkmanız mümkün tabii. Ancak baştan söyleyelim yaklaşık 15 dk merdiven çıkmanız gerekecek. Uzungöl’e isterseniz Çaykara’da konaklayarak günübirlik gelebilir, isterseniz Uzungöl konaklama tavsiye yazılarını inceleyerek tarzınıza ve bütçenize uygun otel ya da pansiyonda kalabilirsiniz. 

Uzungöl’e geldik, muhteşem yeşillikler içindeki gölü görüp, çevresinde yürüyüş yaptık bu kadar mı? diyebilirsiniz. Elbette bu kadar değil. Uzungöl merkeze yaklaşık 1 km uzaklıktaki Şerah Köyü yeşillikler içinden çıkmış gibi görünen, yöresel mimariyi yansıtan ahşap evleri ve manzarası ile görülmeye değer. Dere kıyısında bulunan Uzungöl Apart evlerinde konaklayarak sabah su ve kuş sesleri ile uyanıp kısa bir yürüyüş ile Şerah Köyü’ne ulaşabilirsiniz. 

Uzungöl’e gelip de yaylaları görmeden olmaz. Lustra, Kerester ve Haldizen Yaylaları size unutulmaz bir deneyim yaşatacaktır. Çocukluğunda yere uzanıp gökyüzüne bakarak bulutların üzerinde olmayı hayal etmeyen yoktur sanırız.

Bu hayali yaşayabileceğiniz yer Kerester Yaylası'dır. Yaylalara Uzungöl’den kalkan dolmuşlar ile gidebilirsiniz. Biraz zahmetli bir yol olsa da gittiğinize değdiğini göreceksiniz.

Evliliğin ilk günlerini masalsı bir ortamda geçirmek isteyen yeni evli çiftlerin Uzungöl balayı otellerinde konaklayıp,yaylaların eşsiz doğa güzellikleri içinde çekildikleri fotoğrafların albümlerinde özel bir yeri olduğunu söyleyebiliriz.  

Uzungöl’e ne zaman gidelim? derseniz sezonun Mayıs ve ekim aylarında olduğunu belirtelim. Kış turizmi için çalışmalar yürütülse de şimdilik yazın gitmenizde fayda var. Karadeniz havası değişken olduğu için yanınızda mutlaka yağmurluk ve uygun ayakkabı da almanızı öneriyoruz. 

Trabzon Havacılık Şenliklerinin düzenlendiği Mayıs ayında giderseniz yamaç paraşütü yapabilir ya da gökyüzünde süzülen rengarenk paraşütleri ile görsel bir şölen sunan sporcuları izleyebilirsiniz.

Yaz sezonu yoğun olduğu ve acentelerle çalışıldığı için Uzungöl otel fiyatları bu dönemde biraz daha yüksek olabiliyor. Erken rezervasyon imkanlarını değerlendirerek daha hesaplı bir tatil yapabilirsiniz.

Tatilinizde doğal güzellikleri görmenin yanında yöre halkını tanımak, kuymak, mısır çorbası, hamsi kuşu gibi yöresel tatları ev yemeği olarak yemek isterseniz pansiyonları tercih etmenizi öneriyoruz. Uzungöl’de pansiyon fiyatları otellere göre daha düşük olduğu için hem hesaplı, hem de aile sıcaklığında, şirin ahşap evlerde konaklayabilirsiniz. 

Uzungöl’de dikkatinizi Arap turistler çekecektir. Kendi ülkelerinde olmadığı için yeşilliğine vuruldukları Karadeniz Bölgesi’ni tatil yeri olarak benimsemişler. Otelde konaklamayı sevmedikleri için Çaykara’da ev satın aldıklarını, Arap turistler için özel siteler yapıldığını belirtelim. Hal böyle olunca tabelaların da çoğunun Arapça olduğunu göreceksiniz. Bu da hediyelik eşya fiyatlarını biraz arttırmış olup alışveriş yaparken buna dikkat etmenizi öneriyoruz.

Tatilinizi Trabzon’u merkez alarak planlarsanız Trabzon Otelleri'nde konaklayarak çevre ilçelere günübirlik gidip gelebilir, doğayla iç içe bir gün geçirdikten sonra akşam büyük şehrin nimetlerinden de yararlanabilirsiniz. Keyifli bir tatil geçirmenizi diliyoruz.