,

Rize Otelleri

Doğa sporları, yemyeşil manzaralı yaylaları ve çay… Tabii ki doğu Karadeniz’in en güzel illerinden, Rize’den bahsediyoruz. Pek çok sayıdaki yaylası, yüksek rakımlı gölleri ve dağlardan çıkan termal su kaynaklarıyla Rize, belki de doğası en güzel, en dinlendirici kentlerimizden biri olup buradaki Rize Otelleri sizlere ev sahipliği yapıyor.

Rize Otelleri ve Gezi Rehberi

Rize Otelleri

Merkezde görmeniz gereken en önemli yerlerden biri Botanik Çay Bahçesi olacaktır çünkü Karadeniz’e ve kente panaromik bir bakışla hakim olan çay bahçesi Rize yerlilerinin de uğrak buluşma noktası.

Merkezde bulunan Rize Kalesi ise bir diğer ziyaret noktanız olmalı, kaleden inip Rize Müzesi’ne yapacağınız kısa bir yürüyüşle de, Rize tarihi ve jeolojik yapısı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 kilometre güneyinde, Rize merkeze ise 1 saat uzaklıkta bulunan Zil Kalesi de Rize merkez otellerinde konaklayan gezginlerin görmesi gereken bir diğer yapı olup kalenin muhteşem manzarasının yanı sıra, merkezden yapacağınız bir saatlik yolculuğun deniz kenarından seyretmesi sebebiyle, Zil Kalesi baştan sona son derece keyifli bir macera.

Zil Kalesi’ne gelmişken, Çamlıhemşin’in 19 kilometre güneydoğusuna doğru ilerleyerek o çok meşhur Ayder Yaylası'nı ziyaret edebilirsiniz. Yerden 1218 metre yükseklikteki yayla Gürgendibi ve Gelintülü Şelaleleri’ne yürüyüş mesafesinde olmaktadır.

Alt yapı sorunu olmayan yayla tam bir tatil kasabası görünümünde olan Ayder, apartlardan geleneksel yayla evlerine, aile pansiyonlarından büyük otellere pek çok konaklama seçeneğine de sahip. Hatta internette gördüğünüz Rize otelleri bungalov evlerinin birçoğu bu yaylada bulunuyor.

Rize otelleri Ayder Yaylası’nda bazı günler bulutların arasındaymışçasına bir hisse kapılmanıza neden olacak. Zira Ayder Yaylası’na birçok gün sis iniyor ve o yemyeşil doğanın neşeli görüntüsü ise mistik ve gizemli bir hal alıyor. Umuyoruz, siz de bu keyifli deneyime şahit olur ve Rize’nin en popüler turizm merkezi olan bu yaylayı bir de o yüzüyle görürsünüz.

Eğer daha sakin bir yayla tatili istiyorsanız, Kaçkar Dağları’nın eteklerinde Ayder Yaylası’ndan başka yaylalar da bulunduğunu söylemeliyiz. Üstelik Rize otelleri ucuz konaklama fırsatlarını da çeşitli yaylaları araştırarak daha rahat bulabilirsiniz.

Handüzü, Elevit, Kito, Amlakit ve Pokut bu eşsiz yaylalardan sadece birkaçı olmakta yazın başından Eylül ayının ilk haftasına kadar süren yayla hayatını, tatilinizi Vartavor şenliklerine denk getirerek daha keyifli yaşayabilirsiniz. Bu bağbozumu şenliklerini, yayla halkı her yıl coşkuyla kutluyor, horonlar tepiliyor, muhlamalar yeniyor. 

Rize’nin doğal güzelliklerini daha aktif bir şekilde dolaşmak ve bu bol oksijenli yeşil şehirde spor yapmak istiyorsanız pek çok seçeneğiniz var. Yazının başında da belirttiğimiz gibi Rize doğu Karadeniz’in en önemli doğa sporu turizmi merkezlerinden. Örneğin eğer profesyonel kayakçı iseniz Kaçkar Dağları’nda, 2004 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan Heliski yani helikopterle kayak etkinliklerini deneyebilirsiniz.

Pek çoğumuz gibi profesyonel sporcu değilseniz, Rize’nin sayısız yaylasında her mevsim yürüyüşe çıkabilirsiniz. Dilerseniz de jeep safari turları ile İkizdere’den Fındıklı’ya Rize’nin yaylaları, dereleri ve eşsiz manzaralı yollarının tadını çıkarabilirsiniz.

Fırtına Deresinde heyecan dolu 23 kilometrelik bir rafting turu da yapabilirsiniz. Tüm bunlar için Rize merkezde veya yaylalarında konaklamanız yeterli oluyor. Genellikle genç kesim arkadaş gruplarıyla geldiğinden, Rize’de evlilik cüzdanı sormayan oteller de var.

Zaten laik ülkemizin laik kenti Rize, burada yürütülen çok sayıda turistik aktivite sayesinde son derece modern ve endişe etmeden, rahatça gidebileceğiniz bir şehir. 

Öyleyse, bir dahaki tatil Rize’nin yemyeşil doğasını görmeye, dalından koparıp çayını içmeye ve leziz yemeklerini yemeye ne dersiniz?