,

Kırşehir Otelleri

Sayısız kalesi, camisi ve kilisesiyle Anadolu’ya 5000 yıldır tanıklık eden Kırşehir’in sanıyoruz eşi benzeri yok. Kırşehir çeşitli yeraltı şehirleri ve asırlık kervansaraylarıyla Anadolu’nun göbeğinde yıllarca atan bir kalp gibi olan bu şehri, çok sayıdaki Kırşehir otelleri'nden birinde konaklayarak uzun uzun gezebilirsiniz.

Kırşehir Otelleri ve Gezi Rehberi

Kırşehir Otelleri

Zamanla birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Kırşehir, Türk-İslam kültürü ile beraber bir İslam merkezi haline gelmiş olan Kırşehir özellikle 13. Ve 14. Yüzyıllarda yetiştirdiği alimleri ile tarihe damga vurmuş.

Aralarında Ahi Evran, Hacı Bektaş, Cacabey ve Ahmed-i Gülşehri gibi büyük İslam düşünürlerin bulunduğu bu insanların bazıları şehre medreseler kurmuş.

Onların bir örneği, zamanında Kırşehir emiri olan Cacabey’in 1271-1272 yıllarında yaptırdığı Cacabey Medresesi kentin merkezinde, günümüzde camiiye çevrilmiş haliyle duruyor. Camiinin minaresindeki mavi çiniler dolayısıyla halk bu camiiye “Cıncıklı Camii” ismini vermiş. Sütun düzenlemesinin Anadolu-Türk sanatındaki eşsiz yeri sebebiyle Kırşehir’e gelmiş gezginlerin gezmesi gereken bir yapı. 

İçlerinde Melik Gazi, Aşık Paşa ve Fatma Hatun türbelerinin de bulunduğu birçok türbe ve kümbet şehir merkezinde yer alıyor. Bunların yanı sıra Üçayak Bizans Kilisesi Kalıntıları, Hacıfakılı, Aksaklı ve Altınyazı Kiliseleri gibi tarihi birçok Hristiyan binası da Kırşehir’in civar köylerinde bulunuyor.

Merkezdeki Kırşehir Kalesi ve yine civar köylerdeki Keçi Kalesi ve Kuş Kalesi gibi sayısız kale de buraya tatile gelmiş turistlerin ilgi odağı olmakta  tabii Kırşehir tatil yerleri bunlarla da sınırlı değil.

Roma döneminde Hristiyanlığın hızla yayılmasıyla Anadolu’ya sığınmak amaçlı gelmiş insanların oluşturduğu irili ufaklı 15 yeraltı şehrinin üzerinde kalıyor Kırşehir bölgesi. Mucur, Kepez ve Dulkadirli İnli Murat Yeraltı Şehirleri bunlardan sadece birkaçı.

İlginçtir ki Kırşehir’de yeraltından sadece şehir çıkmamış; termal sular açısından da büyük bir kaynak Kırşehir. Turizm Bakanlığı’nın “Termal Turizm Kentleri Projesi” kapsamına alınan Kırşehir’in bu şifalı sularından faydalanmak için Kırşehir termal otelleri'nde kalmanızı öneriyoruz.

Kırşehir’in ilçelerinde bulunan kaplıcaların yanı sıra merkezde de Terme Kaplıcası bulunuyor. Evinizde gibi rahat bir tatil geçirip merkezdeki kaplıcaların tadını doyasıya çıkarmak isterseniz, Kırşehir kaplıca apart seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz, ancak özellikle ameliyat sonrası dinlenmek ve şifa bulmak için geldiyseniz, size tavsiyemiz uzman doktorlar eşliğinde termal su tedavisi hizmeti sunan otellerde konaklamanız.

Kırşehir otelleri ve fiyatları almak istediğiniz hizmete ve kaldığınız odanın konumu ve donanımı gibi özelliklere göre farklılık gösteriyor. Örneğin transfer ve çamaşırhane hizmetleri gibi ekstralar fiyatları yükseltiyor. Tabii ki dilerseniz sadece konaklamadan yararlanarak daha uygun bir tatil geçirebilirsiniz.