Sığacık Otelleri

Huzurlu, Dingin, Yavaş Şehir SIĞACIK, Türkiye’nin ilk sakin şehri Seferihisar’ın huzurlu köyü Sığacık’tayız, İzmir’e 50 km, Seferihisar’a 5 km uzaklıkta olan Sığacık yoluna girdiğinizde mandalina bahçeleri arasında ilerlemeye başlarsınız, bir de özel olarak ayrılmış bisiklet yolu dikkati çeker. Bahçeler içerisindeki evler “keşke burada yaşasam” dedirtir insana. Buralardan hasat edilen mandalinalar için Kasım ayında Mandalina Festivali düzenlenir. Keyifli olan festivalde Mandalina Kral ve Kraliçesi de seçilir, festival döneminde gelmeyi isterseniz Sığacık otelleri güler yüzlü hizmeti ile kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacaktır. 

Sığacık Otelleri ve Gezi Rehberi

Sığacık Otelleri

Sığacık turunuza 1 km uzaklıkta bulunan Teos Antik Kenti ile başlayabilirsiniz. Persler ve İyonların hakimiyetinde kalmış antik kentten geriye agora, tiyatro, Odeon gibi kalıntılar kalmış, Dionisos tapınağı en önemli kalıntılar arasında yer alıyor.

Teos’ta günümüze kadar en sağlam ulaşmış yapı ise Meclis Binasıdır. Kadim topraklar üzerine kurulmuş antik kent kadim bir meyve olan zeytin ağaçları arasında yükselmiş. Aralarında 1800 yıllık bir zeytin ağacı da bulunuyor. Bu bilge ağacın altında dinlenebilir, yılların izlerini üzerinde görebilirsiniz.

Sığacık Limanı da Teos Marina olarak adlandırılmış. Şehrin içindeki limandan kalkan tekne turları ile çevre koyları keşfedebilirsiniz. Suyu çok temiz olsa da Sığacık merkezde denize girilemiyor, yüzmek için kumluk olan Akkum Plajı ya da biraz çakıllı olan Akarca Plajına gitmeniz gerekiyor. 

Sığacık’ta küçük otel ve pansiyonlar çoğunlukta bulunuyor, İzmir Sığacık Otelleri Herşey Dahil programından ziyade oda+kahvaltı olarak ön plana çıkıyor, bir çoğu Kale içinde bulunan oteller şehrin dinginliğini hissettiriyor.

Sığacık Kalesi surlarıyla birlikte bu gün bile şehri koruma altına almış gibi görünüyor. 1521-1522 yılları arasında inşa ettirilen Sığacık Kalesi Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferine hazırlık amacıyla yaptırılmış. Yapı iç ve dış kaleden oluşuyor. Uzun yıllar bir deniz üssü olarak hizmet vermiş. Kale içinde yaklaşık 500 yıldır sürdürülen yaşamsa korunmaya çalışılıyor. Dar sokakları, beyaz badanalı evleri ile geçmişte yolculuk yapıyormuş duygusu yaşatıyor ziyaretçilerine.

Teos Marina tarafından geliyorsanız şehrin simgesi olan kocaman pembe bir salyangoz sizi karşılar. Kaleye doğru giden yol üzerinde yan yana dizilmiş cafe ve restaurantlar insan dolu olmasına rağmen sessizdir. Müzik varsa bile çok derinden gelir.  Sanki herkes şehrin sakinliğine ve dinginliğine girer girmez ayak uydurur.

Bu huzuru tam olarak yaşamak istiyorsanız kış ya da yaz fark etmez Sığacık’ta en az 1 gece kalın. Sığacık otelleri fiyatları sağladıkları hizmete göre farklılık göstermekle birlikte her bütçeye uygun konaklama imkanı sunmaktadır.

Pazar günü ise harika bir Pazar kurulur. Halden mal girişinin yasak olduğu pazar yerinde tüm sokaklarda ev yapımı ürünler, çeşit çeşit yemekler ve yörede üretilen sebze, meyve satılıyor. Büyük güveçlerde pişirilmiş yaprak sarmasının yanında labada ve ebegümeci sarmaları ve kabak çiçeği dolmasının tadına bakmadan geçmeyin.

O kadar çok çeşit yiyecek olur ki insanın gözü dönüyor, aman dikkat. Pazara gelirken bir şey yemeden gelin ki istediğiniz yiyeceklerin tadına bakabilin. Aksesuar olarak da zeytin ağacı ve reçine ile yapılan kolyeler orijinal ve güzel hediyelik olabilir.

Sığacık’ın bağlı olduğu Seferihisar’da her yıl düzenlenen Tohum Takas Şenliği ve Koyun-Keçi Panayırı ilginizi çekebilir. Pek çok yere yakınlığı nedeniyle Seferihisar otelleri de tercih edilmektedir.  Kafa dinlemek, huzur bulmak, günlük yaşamın koşuşturmasından uzaklaşmak için Sığacık harika bir seçenek olacaktır. İyi dinlenmeler diliyoruz.