Gazipaşa Otelleri

Birbirinden farklı güzellikleriyle Antalya'da bu güzelliklerden biri olan sessiz, sakin bir cennet ilçe Gazipaşa'dır. Turizm açısından son 10 yılda dikkat çekmeye ve tatil için Gazipaşa otelleri ön plana çıkmaya başlamıştır.

Gazipaşa Otelleri ve Gezi Rehberi

Gazipaşa Otelleri

Gazipaşa masmavi gök, yemyeşil ormanlar, karlı dağlar, altın sarısı kumsal, turkuaz denizi  ve bereketli toprakları ile turizm açısından keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennettir.

Tarihi M.Ö.2000 yıllarına Hititlerin bir kolu olan Luvilere dayanan şehir verimli Gazipaşa Ovası üzerine kurulmuş. Bu ovada her çeşit sebze, meyve ve türlü tropik meyve yetişmesi açısından ticari önemi büyüktür. Sadece ovası değil yaylaları da bereketlidir. 1700 rakımlı Cimbati Yaylası'nda yetişen nohut ve mercimeğin lezzeti bir başkadır. 

Gazipaşa otelleri Antalya turizmi dikkate alındığında büyük bir kısmı 3-4 yıldızlı oteller ve pansiyonlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Gazipaşa temel geçim kaynakları tarım, hayvancılık, ormancılık, ticaret, küçük el sanatları, seracılık, balıkçılıktır. Antalya-Mersin yolu üzerinde olması ve havalimanı açılması sonucunda turizme daha fazla yatırım yapılmaya başlanmıştır. Gazipaşa otelleri fiyatları çevredeki diğer tatil beldelerine göre daha hesaplıdır.

Gazipaşa doğal ve tarihi güzellikleri bir arada bulunduran beldelerden biridir. Selinus , Anti Ocheia Ad Gragum, Lamus, Nephelis Antik Kentleri, Bıçkıcı Manastırı ve yakınında bulunan Ortaçağ Kulesi, Cestrus (Macar) Ören Yeri, Halil Limanı, Altıkapı Han, Hasdere Köyü'nde ki türbe ve mezarlar tarihi değerler olarak karşımıza çıkar.

Kilometrelerce sahile sahip olan Gazipaşa’da sakin, kalabalıktan uzak denize girmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Çok kaliteli altın sarısı kumlara sahip 2,5 km uzunluğundaki Selinus Plajı tertemiz denizi ile keyifli saatler geçirmenizi sağlar. Merkez ile sahil arası 3 km olduğu için Gazipaşa Pansiyon seçeneklerinden birinde kalıyorsanız yürüyerek ya da servis ile bu güzel plaja kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Mikro iklime katkı sunan Hacı Musa Çayı kuşların barınma alanı olduğu için pek çok kuşu gözlemleme şansınız olabilir. Gazipaşa’ya geldiğinizde mutlaka görün diyeceğimiz 3 yer var. Bunlardan biri Yalan Dünya Mağarası, biri Doğal Havuzlar, sonuncusu da Delikli Koy. 4 km uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun mağarası olma özelliğine sahip Yalan Dünya Mağarası’nın ilk 450 metresi gezilebiliyor. Mağara içinde çok sayıda şaşırtıcı sarkıt, dikit ve oyuklar bulunuyor, harika bir akustiğe sahip olduğunu da söyleyelim.  

Gazipaşa’ya 10 km uzaklıkta bulunan Delikli Koy’a bir yere kadar arabanızla gidip oradan sonrasını patika yoldan koya inerek ulaşabiliyorsunuz. Patika boyunca bir tarafınızda muz bahçeleri diğer yanınızda deniz manzarası size eşlik eder. Delikli Koy'a denize açılan bir kapısı olan büyük berrak bir havuz gibi düşünebilirsiniz. Balıkçı tekneleri korunaklı olduğu için küçük bir mağaradan geçerek buraya giriyorlarmış, tekne turlarının da önemli bir uğrak yeridir. 

Koru Plajında bulunan Doğal Havuzlar ise kendisini filtre eden tek deniz olma özelliğine sahip. Doğal oluşumları ile bu havuzların temiz suyuna girmek isteyebilirsiniz. Deniz havası yanında yayla havasını teneffüs etmek isterseniz şehir merkezine 50 km uzaklıkta bulunan Belbaşı Yaylası’na gidebilirsiniz.

Buraya kadar gelmişken 44 km uzaklıkta bulunan Alanya’yı görüp En Uygun Alanya Otelleri'nde konaklayabilirsiniz. Bu güzellikleri görmek için Gazipaşa ya da Alanya’da bulunan Antalya otelleri tercih edilebilir. Sessiz bir ortamda huzurlu bir tatil için Gazipaşa keşfetmenizi bekliyor, iyi tatiller.