Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında Sorular

Toplu taşıma araçlarıyla seyahat edenler otobüs, uçak veya tren biletlerini göstererek, otele rezervasyon yaptıranlar ise rezervasyon numaralarını ya da PNR kodlarını gösterdikleri takdirde sokağa çıkma yasağından muaf olurlar. 65 yaş üzeri yolcular için HES kodu ve Seyahat İzni alınması zorunludur.

Sokağa Çıkma Yasağı Otel Rezervasyonu

Sokağa çıkma yasağı uygulanırken otel rezervasyonuyla seyahat edebilir miyim? 
Sokağa çıkma yasağı bulunan zaman diliminde misafirler otel rezervasyonlarını tarihleriyle birlikte belgeledikleri takdirde özel araçlarla veya toplu taşıma araçlarıyla seyahat edebilirler.65 yaş ve üzeri otel rezervasyonu olan misafirler kısıtlama sürecinde nasıl seyahat edebilirler?

65 yaş ve üzeri otel rezervasyonu olan misafirler “Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı” üzerinden veya E-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi” alarak otel rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

20 yaş altı otel rezervasyonu olan misafirler kısıtlama sürecinde nasıl seyahat edebilirler?

20 yaş ve altı otel ve konaklama rezervasyonu olan misafirler, yanlarında veli/vasi olması durumda seyahat edebilirler. Şehirler arası seyahatlere çıkmadan önce velisi olmadan seyahat eden 20 yaş altı yolcuların “Seyahat İzin Belgesi” alması gerekmektedir. Bu belge ile otel rezervasyonunun başlangıç zamanı ile otele ulaşım süresi içerisinde özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebileceklerdir. Tüm misafirler için HES kodu alma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Sokağa çıkma yasağı Ramazan Ayında da devam edecek mi? 
Ülke çapında Ramazan ayının başlangıcından itibaren gün boyu ve haftasonları sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Ancak otel rezervasyonu yaptıran misafirlerimiz otel rezervasyonlarını tarihleri ile birlikte belgeledikleri takdirde bu kısıtlamadan muaf olacaktır.Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Alo 199, E-Devlet Kapısı, otogarlarda oluşturulan başvuru masaları, valilik ve kaymakamlıklardan temin edilebilir.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Başvuru Yapmak İçin;

  • E-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapmak için lütfen buraya tıklayınız.
  • Başvurunuz Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirilmeye alınacaktır.
  • Seyahat İzin Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine ‘’Başvurunuz kabul edilmiştir’’ veya ‘’Başvurunuz reddedilmiştir’’ şeklinde SMS üzerinden bilgilendirme yapılacaktır.
  • Başvurusu kabul edilen yolcular, otogarda oluşturulan başvuru masalarından T.C. Kimlik Numarası ile doğrulamaları yapıldıktan sonra kabul edilecektir.

 

Lokanta ve restoranlara yönelik  kısıtlamalara oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar tabi midir?

Oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek olup diğer lokanta veya restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara tabi değildir. Ancak oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar dışarıya paket servisi yoluyla satış yapamazlar.