Şirince Otelleri

Sakin ve Huzurlu Tatilin Adı ŞİRİNCE, yoğun ve koşuşturmayla geçen bir hayatınız varsa tatil denildiğinde aklınıza kafa dinleyeceğiniz özel yerler gelebilir. Ülkemizde bu şekilde tatil yapabileceğiniz pek çok nadide belde bulunuyor, bunlardan biri de İzmir’in Selçuk İlçesine bağlı tarihi bir Rum köyü olan Şirince’dir, Şirince otelleri bu güzel evlerin pansiyon ve butik olarak hizmet verdiği, otantik bir ortamda konaklama hizmeti veren ayrıcalıklı yerlerdir.

Şirince Otelleri ve Gezi Rehberi

Şirince Otelleri

Şirince’ye gitmek için önce Selçuk’a gelmeniz oradan da yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Şirince yönüne dönmeniz gerekiyor. Virajlı, çevresi ağaçlıklı bir yoldan köye doğru çıkacaksınız. Köye geldiğinizde aracınızı girişte park edip dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Bir söylentiye göre bölge halkı yaz aylarında çıkan sivrisineklerden kaçmak için serin bir bölge arar ve Şirince’ye yaptıkları evleri yazlık olarak kullanmaya başlar. Evlerin yapımında 40 kişi çalıştığı için buraya önce Kırkınca denir. Ancak Rumlar Kirkince diye telaffuz eder. Mübadele sonrasında evlerinden ayrılan Rumların yerine Makedon göçmenler ve Türkler yerleşir, Kirkince olur Çirkince  ve yıllarca bu isim kullanılır.

Sonra bölge yöneticileri köyü gelip görünce böyle güzel bir yerin adı Çirkince olmamalı derler ve Çirkince Şirince’ye dönüşür. Zamanla büyük şehrin keşmekeşinden kaçıp sığınılacak bir yer olarak adını duyurmaya başlar.

Bu güzel Rum evlerinin bir kısmı da otel ve pansiyona dönüştürülür. Şirince 12 ay boyunca misafir ağırladığı için Şirince butik otel fiyatları mevsimden pek etkilenmez, ancak erken rezervasyon imkanları sunabilirler.

Şirince’de dar, taş döşemeli sokaklarında dolaşırken bol bol fotoğraf çekebilir, yöre halkının reçel, erişte, zeytinyağlı sabun gibi ev yapımı ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Rum evlerinin dışında Aziz Dimitros Kilisesi, St John Kilisesi ve Mübadele Müzesi görebileceğiniz başlıca yerlerdir. Şirince’ye yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan, Türkiye’de tek olan ve dünyaca da bilinen Nesin Matematik Köyü günübirlik turlar ya da kamp olarak özellikle ortaokul ve lise öğrencilerine matematiği severek öğretmeye çalışan bir merkezdir. Ayrıca akademik etkinliklerle de yetişkin gruba hizmet vermektedir.  Nesin Matematik Köyü yakınlarındaki Tiyatro Medresesi’de çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Cumhuriyet döneminde yapılan bir medrese olması açısından önemlidir.

Şirince şarapları ve şarap evleriyle de ünlüdür, meyvelerden lezzetli şaraplar üretilir. Şarap evlerinde üzüm, vişne, elma, çilek şarabı gibi pek çok şarabın tadına bakarken duvarlara asılmış ve yazılmış ilginç yazıları okuyarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediye’nin önderliğinde geçmişi M.Ö. 5-3 bin yıllarında yerleşim yerleri olan merkezlerden geçen 700 kilometrelik Efes-Mimas Yolu ortaya çıkartılmış.

Bu yol Selçuk’tan İzmir’in Karaburun ilçesine kadar devam etmekte ve pek çok yerleşim yeri ve antik kenti kapsamaktadır. Trekking tutkunları bu yola Şirince’den başlayıp Çamlık üzerinden devam edebilirler. Ya da sadece bu kadarlık kısmı yürüyebilirler. Bu bölüm için bile İzmir otellerinde kalan yürüyüş tutkunları Şirince’ye gelmektedir.

Tatilinizde daha merkezi olan Selçuk otellerinde konaklayabilir, Şirince’ye günü birlik gelebilirsiniz. Selçuk’ta Efes Antik Kenti, İsa Bey Camii, St.Jean Kilisesi, Meryem Ana Evi gezebileceğiniz önemli tarihi yerlerin başında gelir, dilerseniz Şirince'ye 27,5 km uzaklıkta yaklaşık 30 dk. Kuşadası otellerinde konaklayıp Şirince'yi günübirlikte ziyaret edebilirsiniz.

Eğlenmek ve denize girmek için de Selçuk’tan Kuşadası’na geçiş yapabilirsiniz. Huzurlu, sakin, doğayla iç içe bir tatil geçirmek istiyorsanız Şirince’yi tercih edebilirsiniz. İyi tatiller diliyoruz.